„Mellow by Melita Rus“ pirstato simbolinę kolekciją Karaliaus Mindaugo karūnavimui atminti

„Mellow by Melita Rus“ juvelyrikos kolekcija
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-07-05 10:36
Nors vasara dėl vykstančių vestuvių daugelyje sričių yra įtemptas metas, juvelyrikos dizainerė Melita Rus stengiasi į savo dienotvarkę įtraukti net tik laiką dirbtuvėse bei susitikimus su jaunaisiais. Jai labai svarbu komunikuoti savo mintis per kūrybą bei užgimusių idėjų realizavimas.
Todėl drauge su makiažo meistre Juste Žilionyte (FACEMAKER) ir fotografe, grafikos dizainere Monika Dolmantaite sukūrė svarbią potekstę turinčią fotosesiją skirtą ne tik paminėti, bet ir kitu kampu pažvelgti į valstybei svarbų istorinį įvykį bei jo aplinkybes susijusias su šiais laikais vis dar sunkiai griūnančius socialiniais barjerais.

Artėjant vienai reikšmingiausių Lietuvai istorinių datų su pasigėrėjimu prisimename XIII a. istorijos šaltinuose taip išlinksniuotą mūsų valstybės kunigaikštį, vienintelį teisėtą Lietuvos karalių Mindaugą. Šio žmogaus indėlis į valstybės istoriją neginčijamas: jo dėka jauna Lietuvos valstybė tapo to meto lotyniškosios viduramžių Europos politinės sistemos dalimi ir įteisino Lietuvos karaliaus Mindaugo, kaip suverenaus Europos monarcho, valdžią. 

Nors katalikiška Lietuvos karalystė gyvavo vos 10 metų, svarbiausias karaliaus Mindaugo karinės, politinės ir diplomatinės veiklos laimėjimas – suvienyta Lietuvos valstybė – išliko, nepaisant istorinių iššūkių. Ko gero kiekvienas mūsų šalies pilietis sutiks, kad vienas svarbiausių gyvenimo valstybėje rodiklis – teritorinis, politinis ir socialinis nepriklausomumas.

„Mellow by Melita Rus“ juvelyrikos kolekcija
„Mellow by Melita Rus“ juvelyrikos kolekcija
„Tačiau ar praėjus beveik 8 šimtmečiams mes galime drąsiai sutikti, kad mūsų visuomenė jaučia pilnavertišką laisvę?“ – apie kūrybinio projekto idėją svarsto Melita Rus.

Nors XIIIa. Lyčių hierarchija buvo atgręžta į vyriškąja lyti, juvelyrė Melita Rus šiais laikais skatina atsisukti į moterį ir į jos vaidmenį šių laikų visuomenėje. Kolekcija kviečia atkreipti dėmesį į taip sunkiai griūnančią lyčių hierarchiją ne tik politikoje, bet ir mūsų visuomenėje, kur moterys vis dar kvestionuojamos kaip savo sričių specialistes, stiprūs, vadovauti, suburti gebantys asmenys bei lygiateises profesionales „vyriškomis“ laikomose veiklos srityse.

„Esame trys laimingos kuriančios moterys, nes galime per kūryba pasidalinti mums svarbiomis mintimis. Juk kitaip, nei žodžiais išreikštos mintys apie esančias problemas dažnai gali atkreipti daugiau aplinkos dėmesio ir subtiliau pasiekti įvairius socialinius sluoksius“,– apie kūrybinį projektą, skatinantį atkreipti visuomenės dėmesį į lyčių diskriminaciją svarsto fotografė bei grafikos dizainerė Monika Dolmantaitė. Projektą įgyvendinusios skirtingų sričių kūrėjos sutinka, kad deja didelė visuomenės dalis vis dar laikosi stereotipo, kad tik vyras geba sutelkti visuomenę, vadovauti ir atstovauti valstybę, o moterims geriau sekasi namų ruošos darbai. Šią problemą itin išryškino ką tik vykę LR rinkimai, kuomet nemaža dalis nuomonių dėl pasirinkimo rinkti valstybės vadovu vyrą, buvo grindžiama būtent lyčių skirtumu. „Reikia liautis primetinėti moterims rožinę, o vyrams mėlyną spalvą“ ,– teigia makiažo meistrė ir projekte tapusi modeliu Justė Žilionytė. Būtent šis stereotipas buvo pašieptas fotosesijoje pasirenkant rožinės spalvos fragmentus.

„Mellow by Melita Rus“ juvelyrikos kolekcija / Monikos Dolmantaitės nuotr.
„Mellow by Melita Rus“ juvelyrikos kolekcija / Monikos Dolmantaitės nuotr.

Juvelyrikos dizainerė Melita Rus ne veltui pagrindinį dirbinių akcentu pasirinko gintarą. Pasak jos, tiek gintaras tiek Karalius Mindaugas – savaip svarbūs Lietuvos ir Baltiškojo regiono simboliai, iki šių dienų garsinantys Baltijos regioną. Yra manoma, kad tarp brangakmenių puošusių Karaliaus Mindaugo karūną buvo ir gintaras, tad kolekcijoje jis įgauna karūnos asociaciją, kviečiančia moteris pasipuošusias šiais dirbiniais pasijausti „karūnuotomis“ir ne ką mažiau tituluotomis ir kilniomis nei anais laikais Lietuvos Karaliumi tapęs Mindaugas. Juk pastarojo siekis buvo laisva ir stipri valstybė to meto Europoje. Ir šiandieninei valstybei reikalingas suverenumas, laisvė ir nesuvaržymas. Tad kolekcijos kūrėja Melita Rus kviečia būti laisvai ne tik valstybei bet ir šiandieninei visuomenei. Laisvai ir nesuvaržytai lyčių stereotipais, ideologijomis ar baimėmis. Kolekciją sudaro vienetiniai rankų darbų juvelyriniai sidabro dirbiniai su Baltijos gintaru.

Temos:

Mada Stilius

Naujausi straipsniai