Meilės laiškas Sakartvelui ir jo žmonėms nusileis Lietuvos kino teatruose

Kadras iš filmo „O tada mes šokome“/ Organizatorių nuotr.
Kadras iš filmo „O tada mes šokome“/ Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-11-19 09:16
AA

Sakartvelas (dar žinomas kaip Gruzija) pasaulyje garsėja savo maistu, muzika, šokiu ir ypatingai šiltais žmonėmis. Tai norėjo užfiksuoti Švedijoje gyvenantis sakartveliečių kilmės režisierius Levanas Akinas. Jo filmas „O tada mes šokome“ („And Then We Danced“, 2019) jau spėjo sužavėti pasaulio kino festivalių lankytojus – nuo Kanų ir Londono iki lietuviškosios „Scanoramos“ ir pelnyti oficialią Švedijos nominaciją į „Oskarus“. Nuo lapkričio 22 d. jis atkeliauja į Lietuvos kino teatrų repertuarus.

Paremtas tikrais pasakojimais

Šokis – Merabo gyvenimas. Su partnere Mari jis kasdien repetuoja su Sakartvelo nacionaliniu ansambliu, laukdamas galimybės sužibėti didžiojoje scenoje. Kai prie ansamblio prisijungia naujas talentingas ir charizmatiškas narys Iraklis, jis tampa pagrindiniu Merabo konkurentu, o kartu, netikėtai, ir didžiausia jo aistra. Šiame filme šokis, muzika, maistas ir kraštovaizdis tampa fonu savęs atradimo istorijai.

„Besiruošdamas šiam filmui sutikau daug jaunų žmonių, kuriems patiko šokiai ir muzika. Aš pats myliu tautinius šokius, nesvarbu kokios šalies. Jaučiuosi laimingas, kai žmonės išreiškia savo kultūrą per šokį“, – apie meilę šokiams pasakoja režisierius. – „Vaikščiodamas po Sakartvelo šokių trupes, sutikau vaikiną, vardu Merabas. Merabas kilęs iš garsių šokėjų šeimos, jo tėvas šoko pagrindiniame ansamblyje. Didelė dalis scenarijaus atėjo iš tikrų pasakojimų, įskaitant istorija apie Zazą, kuris buvo išmestas iš Nacionalinio šokių ansamblio. Jis taip pat pasirodo šiame filme, tačiau negaliu atskleisti, kur“.

Aktoriui – pagrindiniai festivalio apdovanojimai

Merabą suvaidusiam aktoriui Levanui Gelbakhianiui – tai pirmas pasirodymas kine. Nuo vaikystės lankęs baleto mokyklą, L.Gerbakhiani šiuo metu studijuoja modernų šokį. „Dalis filme vaidinusių aktorių yra neprofesionalūs kaip ir Levanas. Su juo mes atlikome įvairius pratimus. Levanas man rašydavo savo gyvenimo istorijas ir tada man jas skaitydavo. Prieš filmavimą praleidome daug laiko drauge, stengdamiesi vienas kitą geriau pažinti. Aš tris mėnesius bendravau laiką su juo ir jo draugais,“ – apie L.Gelbakhianį pasako režisierius. – „Aš ilgai mokiau Levaną pasiduoti akimirkai, reaguoti ir klausytis, kas vyksta aplinkui. Jis yra labai ekspresyvus ir per filmavimą iš jo taip pat daug ko išmokau.“

Už savo debiutinį vaidmenį L.Gelbahkiani buvo apdovanotas Odesos, Sarajevo ir Minsko kino festivaliuose. Jaunasis aktorius yra nominuotas šių metų Europos kino apdovanojimas, kurių nugalėtojai paaiškės gruodžio 7 d.

Jaudinančios reakcijos

„O tada mes šokome“ debiutavo Kanų kino festivalyje gegužę ir nuo tada pasirodė jau daugiau nei 30 tarptautinių kino festivalių. Filmas visur lydimas audringų susižavėjimo plojimų. Reakcijų sulaukė ir Sakartvele. Dėl netradicinės veikėjų seksualinės orientacijos filmas iššaukė mažos, tačiau garsios vietinių protestuotojų grupės demonstracijas. Visgi dauguma sakartveliečių palaiko filmą – tai įrodo faktas, kad į premjerinius filmo seansus Sakartvele per 10 minučių buvo išpirkta 5 000 bilietų.

Lietuvoje lapkričio viduryje viešėjusi aktorė Ana Javakhashvili sakė, kad „kiekvieną dieną mus visus užplūsta palaikančios žinutės, kuriose prašo nesijaudinti ir dėkoja už filmą. Jeigu dabar atsidaryčiau savo „Instagram“ paskyrą, rasčiau šimtus žinučių, pasakojančių apie tai, kaip šis filmas juos paveikė ir kaip jie džiaugiasi jį pamatę.“

Temos: