Medžiagų apykaitą spartinanti dieta. Labai veiksminga!

shutterstock_100068386 / Shutterstock nuotr.
shutterstock_100068386 / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: „Edita“
2012-05-25 08:46
AA

Ko jau ko, o naujų dietų, atrodo, niekada nepritrūksime – entuziastų jas kurti gretos neretėja. Tačiau iš tikrųjų dėmesio vertos tik tos, kurių kūrėjai pateikia įtikinamų argumentų. Taigi jūsų dėmesiui – Lawri Turner dieta, spartinanti medžiagų apykaitą. Sakoma, kai jos laikaisi, nereikalingi kilogramai ištirpsta lėtai, bet visam gyvenimui.

Lowri Turner – anglų žurnalistė, daug metų rašanti sveikos gyvensenos temomis. Likimo ironija – rašydama nė pati nepastebėjo, kaip nutuko ir prarado sveikatą. Iš pradžių svorį mažinti ji ėmėsi atsisakydama riebalų. Tačiau taip prisišaukė dar daugiau bėdų: sutriko virškinimas, išbėrė odą, pradėjo varginti įvairūs pabrinkimai. Moteris netruko suprasti, kad dėl to kalta netikusi mityba, ir ėmėsi veikti: baigė sveikos mitybos mokslus, įveikė savo sveikatos bėdas ir pradėjo konsultuoti visus norinčiuosius.

Lowri Turner dietos esmė

Lowri Turner prisipažįsta, kad pati nutuko maitindamasi nesveikais patiekalais. Tačiau nemažai jos klientų yra tikri sveikuoliai: pusryčiams geria trintų vaisių kokteilį, pietums valgo vegetariškų salotų, o vakarienei – įvairios košės. O į ją kreipiasi norėdami atsikratyti antsvorio… “Pirmas dalykas, kurį jiems patariu, – sako L. Turner, – į savo valgiaraštgį sugrąžinti baltymus ir naudinguosius riebalus, kurie būtini kūne sukauptoms riebalų atsargoms virškinti.” Be to, aptingusią (ir su amžiumi vis lėtėjančią) medžiagų apykaitą lengviausia paspartinti išlaikant kuo stabilesnį insulino kiekį kraujyje. Pavalgyti mėgstantiems žmonėms gera žinia yra ta, kad valgyti reikėtų mažiausiai penkis kartus per dieną! Kai reguliariai ir saikingai maitiniesi, organizmas išlaiko stabilų cukraus kiekį kraujyje, išvengiama alkio priepuolių ir pagundų valgyti bet ką. Dar vienas svarbus Lowri Turner dietos reikalavimas – valgiaraštį susidaryti iš produktų, kuriuose yra daugiausia organizmui būtinų medžiagų ir kurie labiausiai spartina medžiagų apykaitą.

Svarbusis dešimtukas

1. Žuvis. Tiems, kas laikosi dietos, tinka bet kokia žuvis, net riebesnė (skumbrė, lašiša). Riebi žuvis kaloringesnė už liesą, bet joje gerokai daugiau vertingų omega–3 riebalų rūgščių ir lengvai virškinamų baltymų. Ir liesesnę, ir riebesnę žuvį gaminkite be riebalų – gausiai pagardinkite prieskoniniais žalumynais ir virkite garuose ar kepkite aliuminio folijoje.

2. Vištų krūtinėlės. Pasirodo, nuo jų lieknėjate net miegodama! Citrinų sultimis apšlakstyta virta ar be riebalų kepta vištos krūtinėlė – geriausia vakarienė lieknėjančiosioms. Jos pavalgiusi jausitės soti, nereikės dairytis, ko čia dar užkrimsti prieš miegą. Be to, baltymų ir vitamino C derinys skatina išsiskirti hormonus, kurie intensyviai degina organizmo riebalų atsargas.

3. Kiaušiniai. Tai gerai subalansuotas, lengvai virškinamas maistas, o tai, kad kiaušiniai didina cholesterolio kiekį kraujyje, tėra mitas, naudingas statinų – cholesterolį mažinančių vaistų – gamintojams. Jei mėgstate kiaušinienę, išmokite kepti ją be riebalų ar spirgučių. Tačiau sveikiausia valgyti virtų kiaušinių ir omleto. Pirkdama šį produktą netaupykyte – rinkitės laisvėje laikomų vištų kiaušinius – juose daugiausia vertingų riebalų.

4. Ankštinės daržovės. Valgykyte ir šviežių, ir šaldytų, ir džiovintų, ir konservuotų. Visose ankštinėse daržovėse daug vertingų baltymų ir lieknėti padedančių skaidulinių medžiagų. Be to, patiekalai su ankštinėmis daržovėmis labai sotūs.

5. Lapkotiniai salierai. Salierai skatina išsiskirti šlapimą, ramina, mažina pilvo pūtimą. Deja, salierų dažniausiai vartojama tik kaip prieskonių. O juk iš šių daržovių galima paruošti skanių ir sveikų patiekalų. Pavyzdžiui, lapkočiai su jogurto padažu – nekaloringas, virškinimą gerinantis užkandis. Gabalėliais supjaustytų salierų galima dėti į daržovių salotas, o jų sultis maišyti su kitų daržovių sultimis.

6. Paprikos. Juostelėmis supjaustytos paprikos – puikus užkandis, kai norisi ko nors pakramsnoti. Paprikų galima dėti į karštus patiekalus. Beje, ar žinai, kad skirtingų spalvų paprikos skirtingai veikia organizmą? Raudonos skatina medžiagų apykaitą, žalios valo organizmą, o geltonos – gerina virškinimą ir… kelia nuotaiką.

7. Pomidorai. Valo kraują, reguliuoja kraujospūdį, gerina virškinimą, saugo nuo vidurių užkietėjimo. Pomidorų dėk ant sumuštinių, į salotas,  sriubas, troškinius. Vertingiausia pomidoruose esanti medžiaga likopenas nežūva ir kaitinamas. Taigi ir pomidorų sultys, ir įvairūs pomidorų padažai – ne mažiau už pačius pomidorus vertingi produktai.

8. Lapinės salotos. 100 g salotų tėra 15 kcal ir daugybė vertingų medžiagų! Rinkis kuo sodresnės spalvos salotas – jose daugiau vitamino C, beta karotino ir kalio. Salotos skatina išsiskirti šlapimą, ramina ir net truputį migdo. Todėl geriausia jų prisikirsti vakarienei (aišku, kuo daugiau salotų ir kuo mažiau kaloringų priedų).

9. Rauginti kopūstai. Jų rūgštis gerina medžiagų apykaitą, valo organizmą, atkuria žarnyno mikroflorą ir suteikia žvalumo. Geriausia raugintus kopūstus valgyti tokius, kokie jie yra – nevirtus ir netroškintus.

10. Jūros kopūstai. Šiuos specifinio skonio žalėsius sunku būtų pavadinti delikatesu. Bet… ir prie jų įmanoma priprasti. Jūros kopūstuose gausu jodo, kurio reikia, kad skydliaukė gamintų lieknėjimo hormoną tiroksiną. Truputį džiovintų jūros kopūstų galite berti beveik į visus patiekalus: košes, troškinius, sriubas, salotas. Tik darykite tai baigdama virti. Tiesa, nuo jų šiek tiek pasikeičia patiekalo skonis. Jei toks nepatinka, iš jūros kopūstų gaminkite atskirus patiekalus.

Lowri Turner patarimai

  • Bene dažniausia šios specialistės rekomendacija, tinkanti daugeliui klientų, – pusryčiams valgyti kiaušinių patiekalą. Kokybiški laisvėje auginamų paukščių kiaušiniai – labai geras lengvai pasisavinamų baltymų ir vertingų riebalų šaltinis.
  • Jei labai norisi ko nors saldaus, pasmaližiaukite, bet prieš tai suvalgykite baltymų turtingo maisto, pavyzdžiui, sūrio gabalėlį. Baltymai sumažins žalą, kurią daro staigiai šoktelėjęs insulino kiekis.
  • Stenkitės valgyti kuo mažiau krakmolingų produktų – duonos, bulvių, makaronų. L. Turner pastebėjo, kad figūrai nepavojingas jų kiekis toks mažas, kad verčiau nė nepradėti…
  • Nesižavėkite dietiniais produktais, kurių etiketėse nurodoma: “Be riebalų”, “Mažai riebalų”. Stengdamiesi pagerinti tokių gaminių skonį gamintojai prideda nemažai cukraus ir įvairių priedų.

Valgiaraščio pavyzdys

Pusryčiai. Dviejų kiaušinių omletas arba du virti kiaušiniai.

Priešpiečiai. Obuolys arba koks nors kitas vaisius ir saujelė riešutų ar saulėgrąžų.

Pietūs. Porcija žirnių ar kitokių ankštinių daržovių sriubos su riekele rupios duonos. Jei pietaujate darbe ir tenka pasitenkinti salotomis, į jas būtinai įsidėkite kokio nors baltymingo produkto – gabaliukais supjaustytos vištienos ar sūrio.

Pavakariai. Bananas.

Vakarienė. Mėsa arba žuvis su troškintomis daržovėmis. Tik ne su bulvėmis ar ryžiais. Šie krakmolingi priedai akimirksniu padidina cukraus kiekį kraujyje, o tai nakties poilsiui besiruošiančiam organizmui tikrai ne į naudą! 

Siūlome išbandyti keletą dietos besilaikančioms skirtų patiekalų.