Medžiagų apykaita: 6 mitai, kuriais neverta tikėti

Kartais tenka lukterėti, kol ateis produktui „tinkamas“ metas. / Fotolia nuotr.
Kartais tenka lukterėti, kol ateis produktui „tinkamas“ metas. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-09-15 09:34
AA

Sulėtėjęs metabolizmas – daugelio moterų problema, su kuria susiduriama įvairiose situacijose, pavyzdžiui, kai norima numesti svorio, o jis niekaip nekrinta.

Patarimų, kaip tą medžiagų apykaitą pagreitinti, taip pat yra labai daug. Tačiau šioje vietoje nemažai ir įvairių mitų, prieštaringų nuomonių (kaip ir nuolat besikeičiančiose žiniose apie mitybą ir tai, kas sveika), kuriomis esame įpratę tikėti. Kokius mitus vardija prevention.com?

1 mitas. Pusryčiai greitina medžiagų apykaitą

Kaip teigia asmeninis treneris, sporto psichologijos profesorius Mike'as Deibleris iš San Diego, pusryčiai vadinami pagrindiniu dienos maistu, tačiau jie neturi nieko bendro su pagreitėjusia medžiagų apykaita.

Jis aiškina taip: „Kai valgote pusryčius ar bet kokį kitą maistą, vyksta „terminis maisto efektas“, kurio rezultatas – kalorijos, kurias kūnas išeikvoja, skaidydamas maistą, kurį valgote“.

Tai sudaro tik 10–15 proc. visos medžiagų apykaitos, todėl specialistas sako, jog geriausia valgyti laikantis savo grafiko bei gyvenimo būdo įpročių.

2 mitas. Valgyti mažomis porcijomis visą dieną geriau nei tris kartus per dieną didesnį kiekį

Kaip pažymi M.Deibleris, tai ne tik nepagreitina metabolizmo, bet ir dargi ir gali skatinti persivalgymą, kadangi ne visi žmonės įvertina savo porcijų dydį. Dietologė Rachael Link pritaria tam, sakydama, jog jos klientai pasirinkę tokį valgymo būdą (dažniau, bet mažomis porcijomis), numeta svorį, pažaboja potraukį užkandžiauti, tačiau ji pabrėžia, kad tai tikrai negreitina medžiagų apykaitos.

Todėl jeigu valgote mažomis porcijomis norėdami pagreitinti medžiagų apykaitą, rezultato galite ir nesulaukti, tačiau jeigu toks būdas jums padeda palaikyti svorį ir jaustis energingiems, tuomet tai jums tinka ir yra naudinga.

3 mitas. Aukšto intensyvumo treniruotės pagreitina medžiagų apykaitą

Sporto psichologė, knygų autorė Rachel Strab tikina, kad nors toks treniruotės būdas pagreitina kilokalorijų deginimą, tai nebūtinai yra susiję su greitesne medžiagų apykaita.

„Metabolizimas yra veikiamas raumenų masės, ir didesnė raumenų masė yra sulyginama su greitesne medžiagų apykaita“, – tikina R.Straub.

Ji atkreipia dėmesį į vieną tyrimą, kuris buvo publikuotas Medicine & Science in Sports & Exercise žurnale. Jame atskleidžiama, jog tam tikro pobūdžio treniruočių metu, kai daromi jėgos pratimai, didėja raumenų masė, o riebalų – mažėja. Štai kardiotreniruotės mažina vienų riebalų kiekį. R.Strab atkreipia dėmesį, kad tai yra įrodymas, jog norėdami pagreitinti medžiagų apykaitą ,turėtume rinktis jėgos treniruotes.

Trenerė Lisa Nordquist pabrėžia, kad nors kardiotreniruotės gali užkurti metabolizmo procesą 1–2 valandoms, tačiau jėgos treniruotės jį išlaikys iki 24 valandų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Japonų gastroenterologo Hiromi Shinya sveikos mitybos taisyklės

4 mitas. Aitrus maistas ir kofeinas greitina medžiagų apykaitą

Kaip teigia specialistė Edwina Clark, gerdami gėrimus, kuriuose yra kofeino, ir valgydami aitrų maistą, mes galime tikėtis rezultatų, tačiau jie bus ne tokie dideli, kad sukeltų pokyčius, kurių mes trokštame.

5 mitas. Senstant mūsų medžiagų apykaita lėtėja

Ar tikrai? Casey Miller, asmeninė trenerė pabrėžia, kad tai nebūtinai yra duotybė. Ji tikina, jog medžiagų apykaita lėtėja tik tada, jeigu sendami mes tampame mažiau aktyvūs. Ji pataria nenustoti judėti – reguliariai atlikti pratimus, dalyvauti jėgos treniruotėse.

6 mitas. Praleisdami valgymus, patirsime ir lėtesnę medžiagų apykaitą

Specialistai sako, kad vienas praleistas valgymas neturi lemiamos įtakos medžiagų apykaitai. Teigiama, jog turėtume laikytis menko kaloringumo dietos ilgą laiką, jog mūsų kūnas „persijungtų“ į badavimo režimą ir dėl to mūsų medžiagų apykaita sulėtėtų.

Į ką išties reikėtų atkreipti dėmesį? Valgio praleidimas gali skatinti svorio augimą, nes mes labiau išalkstame ir vėliau dažniausiai persivalgome.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl moterims sunkiau numesti svorio nei vyrams? Patarimai moterims