Medus – ne tik peršalimui gydyti

Medus / Fotolia nuotr.
Medus / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-20 13:15
AA

Nuo seno lietuviai medų vartojo kaip puikią priemonę, saugančią nuo ligų ir padedančią nesusirgti. Visgi medaus nauda kur kas didesnė, nei manote.

Medaus rūšys

Nors specialistai teigia, kad nebūna grynai tik vienos rūšies medaus, tačiau tam tikru laiku bitės medų neša daugiau iš vienos rūšies augalų, todėl medus gali būti grikių, liepų, miško, pievų žiedų.

Tam tikru laiku bitės medų neša daugiau iš vienos rūšies augalų, todėl medus gali būti grikių, liepų, miško, pievų žiedų.

Pagal laiką dar gali būti pavasarinis, vasarinis ir rudeninis medus.

Liepų medus pravers, jei kosite, esate peršalę, norite sustiprinti plaučius.

Grikių medus gerina kraujotaką, tinka sergant mažakraujyste, varginant nervų sistemos sutrikimams.

Dobilų medų bitės renka nuo baltųjų ir geltonųjų dobilų, jame yra rauginių medžiagų, todėl šį medų rekomenduojama vartoti sergant gleivinių uždegimais, jis valo kraują, tad tinka kenčiant nuo kepenų ligų.

Miško meduje daug mineralinių medžiagų, nes jis gaunamas iš daugelio skirtingų augalų: ožkarožių, gudobelių, blindžių, gluosnių, šermukšnių, žemuogių, mėlynių, čiobrelių, rugiagėlių ir kitų miško augalų, todėl jis tinka, kai reikia atgauti jėgas, gali užkirsti kelią uždegimui.

Pievų žiedų medus padeda stiprinti imunitetą, yra naudingas širdžiai.

Naudingosios savybės

Meduje gausu įvairių mikroelementų (cinko, kalcio, kalio, geležies, fosforo, jodo), vitaminų C, E, K, B grupės. Tačiau kad ir koks naudingas būtų šis produktas, per didelis jo kiekis organizmui gali būti žalingas, be to, medaus turėtų vengti alergiški žmonės, diabetikai ir antsvorio turintys žmonės. Suaugusieji per dieną neturėtų suvalgyti daugiau nei dviejų šaukštų medaus, o vaikai – daugiau kaip šaukšto. Be to, nereikėtų medaus duoti jaunesniems kaip 3 metų vaikams.

Medus stiprina organizmo apsaugines galias, suteikia daugiau energijos. Medus ir kiti bičių produktai padeda įveikti mikrobus, slopina uždegimą, malšina skausmą, aktyvina žarnyno veiklą, laisvina vidurius, skatina kepenų ir tulžies pūslės funkciją.

Vanduo su medumi / Fotolia nuotr.

Medus taip pat naudingas širdininkams, skatina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, mažina kraujospūdį, gerina kraujo sudėtį.

Medus – puikus pagalbininkas užpuolus virusui, kai vargina viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, peršalimo ligos.

Dėl gausybės aminorūgščių medus veikia medžiagų apykaitą, stiprina nervų sistemą.

Laiko patikrinti receptai

Nuo gerklės skausmo

Gerklės skausmą puikiai malšina ramunėlių arbatos ir medaus mišinys. Šaukštą ramunėlių žiedų užplikykite stikline vandens, palaukite 10 min., tada nukoškite ir įmaišykite šaukštelį medaus.

Beje, nepamirškite, kad skaudamos gerklės niekada nereikėtų skalauti itin karštu skysčiu, taip pat ir gerti labai karštos arbatos.

Nuo sąnarių skausmo

Jei skauda kelių sąnarius, ištrinkite juos medumi, tada šiltai apriškite ir tokį kompresą palikite per naktį. Rytą medų nuplaukite.

Nuo vočių ir pūlinių

Šiek tiek medaus užtepkite ant drobinio ar lininio audinio skiautės ir uždėkite ant pūlinio vietos. Apriškite ir kurį laiką palaikykite. Medus malšina skausmą, mažina tinimą ir uždegimą.

Nuo peršalimo

100 g medaus sumaišykite su viena citrina (tiek sultimis, tiek tirščiais) ir šaukštu tarkuoto imbiero. Peršalę gerkite gėrimus su šiuo mišiniu. Jo galite pasiruošti daugiau ir ilgesnį laiką laikyti šaldytuve.

Nuo mažakraujystės

Stiklinę medaus sumaišykite su stikline šiek tiek pasmulkintų graikinių riešutų. Šį mišinį kasdien valgykite vietoj deserto.

Nuo bronchito

Kosulį gerai malšina svogūnų ir medaus mišinys. Supjaustykite svogūno galvutę, sudėkite į puodą, užpilkite puse litro vandens ir virkite ant nedidelės ugnies, kol užvirs. Tada ugnį sumažinkite ir dar patroškinkite, kol svogūnas visiškai suminkštės. Palikite pravėsti ir sutrinkite elektriniu maišytuvu su 2 šaukštais medaus. Mišinį gerkite kelis kartus per dieną.

Nuo padidėjusio rūgštingumo

Jei jūsų skrandžio sulčių rūgštingumas yra padidėjęs, rytais nieko nevalgę, išgerkite stiklinę šilto virinto vandens su puse šaukštelio medaus.

Nuo nemigos

Sakoma, kad šaukštelis medaus prieš miegą padeda geriau pailsėti, ramiau jaustis ir išvengti miego sutrikimų.