Meda Jonaitytė: „Kartais modelių atrankos primena gyvulių turgų“

Iš kairės: Julija Maslinskaja-Ulvydienė, Meda Jonaitytė, Aistė Jasaitytė-Čeburiak ir Asta Dudurytė / Luko Balandžio nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2012-10-18 20:20
Ketvirtadienį sostinės kino centre „Multikino“ įvyko sukrečiantis festivalio „Nepatogus kinas“ seansas. Organizatoriai pristatė publikai kino juostą „Modelis“, kurioje pasakojama apie jauną, manekenės karjeros siekiančią mergaitę iš Rusijos. Po peržiūros garsios Lietuvos moterys surengė aštrią diskusiją apie mados pasaulio užkulisius.

Diskusijos moderatorė, laidų vedėja Asta Dudurytė kėlė opius klausimus: ar modelių industrija yra saugi, ar egzistuoja vis jaunesnių mergaičių išnaudojimas, ar modelių kūnai naudojami meninei išraiškai?

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

Modelių agentūros savininkė Meda Jonaitytė atskleidė, kad vadinamieji jaunų modelių medžiotojai  dažnai ieško modelių skurdesnėse šalyse, tokiose kaip Lietuva, Latvija, Estija ar Rusija. Esą, tokiose šalyse lengviau užverbuoti jaunas merginas iš nepasiturinčių šeimų, o jų tėvai, norėdami kuo greičiau praturtėti, siunčia savo dukras į nežinią. M.Jonaitytė pasakojo, kad kartais modelių atrankos primena gyvulių turgų, nes merginos sustatomos eilėmis, joms liepiama vaikščioti ir daryti viską, kas liepta. Tiesa, tokių vaizdų galima išvysti tik Rusijos mados industrijoje.

Meda Jonaitytė pasakojo, kad nereiktų mados pasaulio vaizduoti vien juodai. „Aš pati į užsienį išvažiavau labai jauna, vos tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Aš neprapuoliau, aišku neuždirbau milijonų ir dvarų, bet baigiau puikiausią gyvenimo universitetą“, – kalbėjo Meda.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

Buvusi manekenė ir „Pamilk save“ klubo edukologė-psichologė Aistė Jasaitytė-Čeburiak prisipažino, kad užsakovai dažnai jai liepdavo laikytis dietos. Prisiminusi savo gyvenimo sąlygas dirbant modeliu Japonijoje, moteris atskleidė, kad jos buvo tragiškos: mažas kambariukas, purvinas tualetas ir baisi dviaukštė lova. „Labai daug sudaiktinimo yra mados pasaulyje, man pačiai buvo daug sunkių akimirkų ir aš nesupratau, kas aš esu kaip asmenybė“, – atviravo A.Jasaitytė-Čeburiak.

Diskusijoje prabilta ir apie jaunų manekenių vežimą į Jungtinius Arabų Emyratus, kur jos dažnai parduodamos seksualinėms paslaugoms teikti. Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė tvirtino, kad dalį kaltės turėtų prisiimti ne tik modelių agentūrų vadovai, bet ir tėvai. Be to, reikėtų nustatyti amžiau cenzą, nuo kurio galima būtų siųsti jaunas merginas dirbti į užsienį.

„Tai yra verslas ir išnaudojimas, į olimpą prasimuša vienetai“, – savo nuomonę dėstė M.Jankauskaitė.

„Modelio darbe baisiausias dalykas yra jaunystės kultas. Man nesuprantama, kaip japonai kraustosi iš proto dėl trylikamečių ar net dvylikamečių manekenių. Ir dar labai baisu, kai jaunos mergaitės iš manekenių tampa prostitutėmis“, – M.Jankauskaitei antrino M.Jonaitytė.

Čia galite peržiūrėti kino filmo „Modelis“ anonsą:

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai