Mastopatija. Kokia tai liga ir kaip gydoma?

Krūtų savityra / Fotolia nuotr.
Krūtų savityra / Fotolia nuotr.
2012-05-01 17:40
AA

Užčiuopėte krūtyse sukietėjimą? Nepulkite į paniką – tai nebūtinai vėžys. Gali būti mastopatija. Žinoma, tai nereiškia, kad nereikia pasikonsultuoti su ginekologu ar mamologu.

Mastopatija – dažna subrendusių moterų liga. Ja serga daugiau kaip 40 proc. trisdešimties metų sulaukusių moterų. Dabar ši krūtų liga diagnozuojama vis jaunesnėms.

Simptomai

Pagrindinis mastopatijos požymis – įvairaus dydžio sukietėję mazgeliai krūtyse. Jie gali būti nuo žirnio iki kiaušinio dydžio, paslankūs ar nepaslankūs, daugiau ar mažiau skausmingi.

Kartais jų atsiranda labai greitai (kitaip nei piktybinių mazgelių, kurie vystosi lėtai). Krūtys pabrinksta, pasunkėja, būna skausmingos (ypač prieš mėnesines ir po jų). Iš jų gali sunktis gelsvos ar kraujingos išskyros. Skausmas gali persimesti ir į petį.

Apčiuopusi sukietėjimą krūtyse, pasikonsultuokite su gydytoju. Mastopatiją reikia kuo skubiau gydyti, nes mazgeliai gali supiktybėti.

Priežastys

Pagrindinė priežastis – sutrikusi hormonų pusiausvyra. Taip gali nutikti nutraukus nėštumą, po persileidimo, sutrikus kiaušidžių ar skydliaukės veiklai. Taip pat patyrus stiprų nervinį sukrėtimą. Kartais sukietėjimų randasi po krūties traumos, lėtinių ginekologinių ligų, gimdos miomų, sergant kepenų ligomis. 

Kaip gydoma

Mastopatija dažniausiai gydoma hormoniniais, raminamaisiais vaistais. Kai krūtys ypač skausmingos, skausmas malšinamas analgetikais, fizioterapija. Kartais mazgeliai operuojami.

Jei iš spenelių bėga skystis, būtina atlikti citologinį tyrimą, ar nėra ląstelių pakitimų, galinčių sukelti vėžį.

Mastopatijos rizika mažėja, jei laiku gydomi hormonų sutrikimai, kiaušidžių, skydliaukės ar kepenų ligos.