Martyno Mažvydo bibliotekoje išskirtinė dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera

Dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera / I. Gelūno nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-02-12 19:01
Antradienio vakarą į Martyno Mažvydo biblioteką rinkosi Lietuvos istorijai neabejingi žmonės. Čia juos sukvietė dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera. Renginyje dalyvavo VSD direktorius Darius Jauniškis, o savo įžvalgomis diskusijos metu dalinosi istorikai dr. Arvydas Anušauskas, dr. Ingrida Jakubavičienė ir dr. Kęstutis Kilinskas. Renginį moderavo istorikas dr. Norbertas Černiauskas.

Pradėjus skaičiuoti atkurtos valstybės antrąjį šimtmetį, Valstybės saugumo departamentas (VSD) kviečia atkreipti dėmesį į iki šiol plačiai nenagrinėtą Lietuvos istorijos dalį. Kartu su didele kino profesionalų ir istorikų komanda pristatė dokumentinį filmą „Šešėlių frontas“.

Svarbiausios tarpukario Lietuvos žvalgybos pareigūnų operacijos, priešų pinklės sužlugdyti valstybę, mažai žinomi žvalgybos didvyriai ir nematyti archyviniai vaizdai. Visa tai – pirmajame Lietuvoje filme apie Lietuvos žvalgybą.

Dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera / I. Gelūno nuotr.
Dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera / I. Gelūno nuotr.

Dokumentinėje kino juostoje vaizduojama istorinė linija veda į tarpukario valstybės žvalgybinio darbo užkulisius. Kūrėjų tikslas – informuoti visuomenę apie mažai žinomus žvalgybos istorijos faktus.

Filmas nuosekliai ir atsakingai kurtas daugiau nei metus laiko, o kūrybinei komandai talkino net 5 istorikai, puikiai išmanantys Lietuvos žvalgybos istoriją.

Kino juosta „Šešėlių frontas“ įdomi ne tik tuo, kad talpina daugybę daugeliui nematytų archyvinių fotografijos kadrų ir filmuotos medžiagos iš Lietuvos tarpukario laikotarpio. Išskirtinis filmo bruožas – modernioji kino animacija.

Dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera / I. Gelūno nuotr.
Dokumentinio filmo „Šešėlių frontas“ premjera / I. Gelūno nuotr.

Juos kūrė patyręs dailininkas Gediminas Skyrius, iliustravęs ne vieną knygą ir kūręs animacijas įvairiems audiovizualiniams produktams, žaidimams.

„Labiausiai mane šioje temoje intrigavo politinių procesų sužmoginimas. Istorijose pamatome ne tik veiksmus, datas ar dokumentus, bet ir žmonių veidus, jausmus ir motyvaciją. Taip pasakojami istoriniai, svarbūs įvykiai yra daug labiau įtraukiantys. Savo piešiniuose ir stengiausi parodyti labiau buitinį, neoficialų šių įvykių fasadą“, – teigė G. Skyrius.

Anot filmo kūrėjų, serialai ir kino filmai su iliustracijomis ar jų elementais – bene didžiausia pastarojo meto tendencija.

„Jungdami archyvinius dokumentus, gyvus istorikų pasakojimus ir iliustracijas sukūrėme unikalų kino produktą. Kūrybiniame procese ieškojome įvairių galimybių ir naudojome modernias technikas tam, kad filmas taptų artimas ir suprantamas daugeliui. Animacija šiam filmui suteikia ir gero dramatizmo prieskonio. Lietuvoje kol kas tai – pirmasis toks kino filmas, tiek iliustracijų, tiek istorinės temos atžvilgiu“, – sakė vienas filmo kūrėjų Martynas Mickėnas.

Vasario 16 d., 10.00 val. filmas debiutuos ir LRT Plius televizijoje, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 100-mečio renginiams skirtame laidų cikle.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai