Marlos Singer idėja Karoliniškėms įgyvendinta nebus: „Koralų akvariumui“ neskyrė paramos

Marla Singer ir jos „Koralų akvariumo“ eskizai
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-07-04 08:48
Marlos Singer pseudonimu žinomai sostinės menininkei Rūtai Jankauskaitei originalių meno idėjų niekada netrūko, o ir besižavinčių kūrėjos darbais nestinga. Deja, viena iš Rūtos idėjų Vilniui taip ir liks neįgyvendinta, nors pati kūrėja ja labai tikėjo. Rūta išreiškė nusivylimą, kad jauni alternatyvūs menininkai metai iš metų nieko nelaimi sostinės savivaldybės organizuojamuose konkursuose, todėl drąsios idėjos taip ir lieka dūlėti stalčiuose.

„Kuriu Vilnių“ projektai – tai menas netikėtose miesto vietose. Miesto inicijuota programa atgaivina primirštas sostinės erdves.

„Kuriu Vilnių“ vyksta jau ne vienerius metus, per kuriuos kasmet vis daugiau miesto erdvių papuošia įvairūs meno kūriniai ir renginiai. Idėjoms paremti savivaldybė šiemet skyrė 0,5 mln. eurų.

Šių metų konkurse idėjas pateikė 188 menininkai, pasiūlę, kaip galėtų atnaujinti ir pagyvinti sostinę. Komisijos nariai atrinko 12 projektų, kuriems buvo paskirstyta 500 tūkst. eurų finansinė parama jų įgyvendinimui.

Konkurse dalyvavo ir sostinėje žinoma menininkė R.Jankauskaitė, pateikusi pasiūlymą pavadinimu „Koralų akvariumas“. Šis menininkės projektas būtų atgaivinęs kelis sostinės Karoliniškių rajone esančius sovietinius daugiabučius, kartu skleidžiant svarbią žinutę.

Marla Singer / Marlos Singer nuotr.
Marla Singer / Marlos Singer nuotr.

„Koralų Akvariumo“ iliustracijos ir šviesų instaliacija turėjo įsikurti Karoliniškių rajone ant trijų sovietinių daugiabučių. Iliustracijose vaizduojamos nykstančios žuvys ir jūros gyvūnai, o naktį šviesos instaliacijos pagalba aplinkui augantys medžiai taptų koralais. Mūsų planetos koralų rifai miršta – jų liko labai nedidelis procentas dėl kylančios klimato temperatūros.

Galima pagalvoti, kad anokia čia bėda, juk koralai taip toli ir neliečia mūsų regiono, bet koralų rifai yra labai svarbi vandenyno dalis, jie tarsi vandenyno plaučiai, nuo jų priklauso gyvūnija ir vandenyno audros, cunamiai, kurių ateityje turėsime daug“, – savo idėją nupasakoja R.Jankauskaitė, su Žmonės.lt pasidalijusi ir idėjos vizualizacijomis.

Štai kaip galėtų atrodyti Karoliniškių daugiabučiai dieną ir naktį įgyvendinus menininkės idėją:

Marlos Singer „Koralų akvariumas“ dieną (eskizas)
Marlos Singer „Koralų akvariumas“ dieną (eskizas)
Marlos Singer „Koralų akvariumas“ naktį (eskizas)
Marlos Singer „Koralų akvariumas“ naktį (eskizas)

Simboliška, tačiau sostinės Karoliniškių rajonas jau senokai šnekamojoje kalboje vadinamas „koralais“, – šis pavadinimas tiek prigijęs, kad jį žino dauguma miesto gyventojų.

„Instaliacijai daugiabučiai pasirinkti todėl, kad būtų galima tarsi sujungti pastate gyvenančius žmones su iliustracijose vaizduojama vandenyno gyvūnija ir augmenija, nes visi esame vienas ir priklausome vieni nuo kitų“, – priduria menininkė.

Vis dėlto ši Rūtos idėja tarp 188 predendentų liko 111-oje vietoje, kas kiek nuliūdino kūrėją, kuri bandymus kažką sukurti Vilniui prilygino kopimui į biurokratijos Everestą.

„Žiauriai gaila, kad nė vienas iš pažįstamų jaunų alternatyvių menininkų metai iš metų nieko nelaimi, biudžetas nedidelis ir laimėtojai dažnai pasikartoja, o be šio konkurso kažką sukurti Vilniaus miestui prilygsta kopimui į biurokratijos Everestą. Belieka tikėti, kad dalykai kada nors pasikeis“, – vylėsi R.Jankauskaitė.

„Gal bent savo eskizu ir pagrindine mintimi ši idėja palies jūsų širdis“, – priduria menininkė.

Rūta Jankauskaitė/Asmeninio archyvo nuotr.
Rūta Jankauskaitė/Asmeninio archyvo nuotr.

Naujausi straipsniai