Marilyn Monroe – kas slypėjo po „kvailos blondinės“ įvaizdžiu?

Aktorė Marilyn Monroe - tikra šviesiaplaukių ikona / „Scanpix“/AP nuotr.
Aktorė Marilyn Monroe - tikra šviesiaplaukių ikona / „Scanpix“/AP nuotr.
2016-06-05 17:00
AA

Birželio 1 dieną legendinei kino aktorei Marilyn Monroe (1926–1962 m.) būtų sukakę 90 metų. Nors daugeliui ji įsiminė kaip besišypsanti seksuali blondinė, dainuojanti, kad deimantai – geriausi mergaičių draugai, nebuvo materialistė. Kaip ir daugelis moterų, tetroško būti nuostabi...

M.Monroe gimė 1926 m. pirmą vasaros dieną Los Andžele. Mama mergaitę pavadino Normos vardu nebyliojo kino žvaigždės Normos Talmadge garbei. Deja, būsimosios garsenybės vaikystė nebuvo laiminga.

Mamai susirgus psichikos liga, globėjai ištekėjus ir išvykus, ji keliavo iš vienų globėjų pas kitus. Trokšdama bent trupučio pastovumo būdama vos 16-os ištekėjo už ketveriais metais vyresnio laidojimo biuro darbuotojo Jameso Dougherty. Ne itin vykusi santuoka truko vos ketverius metus.

Aktorės kelio pradžia

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, Normos vyras buvo pašauktas kariauti, o ji drauge su anyta dirbo aviacijos gamykloje: tikrino parašiutų kokybę, rūšiavo lėktuvų detales. Darbo vietoje ją pastebėjo ir nufotografavo armijos fotografas D. Conoveris.

Aktorė Marilyn Monroe / „Scanpix“ nuotr.

Būsimosios kino žvaigždės nuotrauka buvo išspausdinta prie straipsnio apie jaunų moterų indėlį siekiant pergalės kare. Netrukus Norma pasirašė sutartį su modelių agentūra „The Blue Book“. Kadangi kompanijai reikėjo šviesiaplaukių, iš brunetės tapo blondine.

1946-aisiais jauna gražuole susidomėjo B. Lyonas, kino studijos „20th Century Fox“ vadovas. Jis pasiūlė pasirašyti šešių mėnesių sutartį, tačiau, pagal kontraktą, Norma turėjo pakeisti vardą į skambesnį.

Iš pasiūlytų kelių variantų ji pasirinko Marilyn vardą ir senelės pavardę – Monroe. B. Lyonas tikino, kad skamba seksualiai ir gražiai, o dvi „M“ tikrai atneš sėkmę. Vėliau duodama interviu aktorė sakė norėjusi pasivadinti Jan Adair arba Jean Monroe. Už savaitę jai buvo mokamas 125 JAV dolerių honoraras.

Pirmasis vaidmuo buvo epizodinis – 1947 m. filme „Skandalingoji panelė Pilgrim“ (angl. „The Shocking Miss Pilgrim“) ji vaidino telefono operatorę. Įdomu tai, kad toje kino juostoje pirmą kartą buvo iškeltas klausimas apie lygias moterų ir vyrų teises dirbti.

Aktorė Marilyn Monroe / „Scanpix“ nuotr.

Marilyn Monroe išgarsėjo vaidindama kvailoką, bet žavią blondinę. Tačiau ji nebuvo kvailelė – domėjosi menu ir literatūra, ypač mėgo skaityti. Asmeninėje aktorės bibliotekoje 400 įvairių autorių knygų, mėgstamiausi autoriai – A.Camus, J.Joyce‘as, S.Freudas, L.Tolstojus.

Nors pati manė, kad „nusipelnė vaidinti geresniuose nei prastuose kaubojų filmuose“, rimtesnių vaidmenų negavo. Galbūt trukdė susikurtas „kvailos blondinės“ įvaizdis, bet greičiau tai, kad aktorė pradėjo piktnaudžiauti migdomaisiais vaistais ir alkoholiu, dažnai vėluodavo į filmavimą, įsiveldavo į konfliktus su režisieriais...

Trys santuokos

Jaunutė Norma, tapusi Marilyn Monroe ir lyg viesulas įsiveržusi į pramogų pasaulį, nesulaukė vyro palaikymo. J.Dougherty nepritarė tokiam žmonos darbui, todėl aktorė nusprendė su juo išsiskirti. 1946 m. santuoka buvo nutraukta. Vėliau buvęs sutuoktinis tvirtino, esą žmonos noras tapti žvaigžde buvo didesnis už meilę. Tačiau Marilyn viename interviu atskleidė: „Gyvendama su Jamesu nesijaučiau laiminga. Su vyru neturėdavome apie ką kalbėtis.“

Įdomi detalė: antrasis sutuoktinis išpildė žmonai duotą pažadą – 20 metų kiekvieną savaitgalį ant M. Monroe kapo padėdavo šešias rožes.

Tapusi laisva M. Monroe visa galva pasinėrė į aktorystę. Jau būdama žinoma, susipažino su garsiu sportininku Joe DiMaggio ir 1954 m. sausio 14 dieną San Fransiske už jo ištekėjo. Medaus mėnesį jaunavedžiai praleido Japonijoje.

Antrasis vyras buvo labai pavydus, o kai pamatė sceną, kurioje prašvilpus metro traukiniui vėjas pakelia Marilyn sijoną, tiesiog pasiuto ir ją apkumščiavo. Netrukus įvyko poros skyrybos.

Aktorė Marilyn Monroe / „Scanpix“ nuotr.

Įdomi detalė: antrasis sutuoktinis išpildė žmonai duotą pažadą – 20 metų kiekvieną savaitgalį ant M.Monroe kapo padėdavo šešias rožes.

Po antrųjų skyrybų daugelio geidžiama moteris pradėjo susitikinėti su dramaturgu Arthuru Milleriu. 1956 m. filmuojant „Autobuso stotelę“ (angl. Bus stop) juodu nebesugebėjo nuslėpti vis labiau kaistančių santykių. Birželio 29-ąją slapta susituokė. Dėl mylimo žmogaus M.Monroe priėmė judaizmą.

Aktorė Marilyn Monroe / „Scanpix“ nuotr.

Praėjus dviem savaitėms po vedybų, jaunavedžiai išskrido į Angliją, čia aktorė filmavosi juostoje „Princas ir šokėja“ (angl. The Prince and the Showgirl). Kai grįžo į Ameriką, paaiškėjo, kad ji laukiasi. Tačiau Marilyn nebuvo lemta tapti motina – įvyko persileidimas.

Manoma, kad Monroe buvo pastojusi dar kartą, bet ir vėl nesėkmingai. 1961 m. sausio 24 dieną pora pasuko skirtingais keliais.

Nors M. Monroe užmezgė daug įspūdingų ryšių, turėjo gausybę gerbėjų ir padarė stulbinamą karjerą, aktorės nuotaika ir savijauta keitėsi žaibo greičiu. Moterį kamavo nemiga ir baimė išprotėti, kaip ir jos motina, Marilyn saujomis gėrė įvairius vaistus...

Plačiau apie garsenybės gyvenimą skaitykite 22-ajame „Ji“ žurnalo numeryje!

Aktorė Marilyn Monroe / „Scanpix“ nuotr.