Marijonas Mikutavičius: „Internetas – kaip maras, nuo kurio dar neradome vaistų“

Marijonas Mikutavičius / Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Marijonas Mikutavičius / Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2012-02-10 16:10
AA

Ar įmanoma apginti autorių teises, kai nelegalus kūrinių parsisiuntimas tapo beveik visiems priimtina norma? O gal su tuo kovoti visai nereikia? Pažvelgti į situaciją plačiau kviečia BTV laida „Auksarankiai“.

Autorių teisių gynėjai visame pasaulyje ieško būdų, kaip apsisaugoti nuo vadinamojo piratavimo – nelegalaus kūrinių parsisiuntimo. Kai kuriose šalyse netgi buvo priimti įstatymai, leidžiantys konfiskuoti kompiuterį, telefoną ar kitą elektronikos prietaisą vien tik kilus įtarimui dėl intelektinės nuosavybės pažeidimų. Tokia galimybė svarstoma ir Lietuvoje. Tačiau ar taip nebus pažeidžiamos žmonių teisės ir ar tokios priemonės iš tikrųjų padės atlyginti autoriams?

Pasaulyje kova su piratais išsivystė iki absurdiškų situacijų. Pavyzdžiui, Švedijoje skaitmeniniai piratai netgi paskelbė esantys savo religijos – Kopimizmo – išpažinėjai. Todėl, jei norėsite uždrausti jiems siųstis ir dalintis informacija, pažeisite jų religinius įsitikinimus... BTV laidoje „Auksarankiai“ – pokalbis su Kopimizmo bažnyčios atstovu.

Dainininkas Marijonas Mikutavičius prisipažįsta dar pats sau neatsakęs į klausimą, ar piratavimas yra gerai, ar blogai. Galbūt tai reikėtų pavadinti tiesiog dalinimusi? Viena vertus, jis pats neslepia kartais atsisiunčiantis kitų autorių kūrinius. Iš kitos pusės, pačiam tenka nuo to nukentėti. Kai jis sukūrė dainą „Trys milijonai“, įrašų pardavimai buvo didžiuliai, tuo tarpu „Krepšinio himno“ įrašų beveik niekas nepirko.

„Man atrodo, internetas yra kaip maras, nuo kurio dar neradome vaistų. Kol kažkas ieško, autoriams reikia rasti kitų būdų, kaip išsiversti. Reikia nuryti karčią piliulę ir eiti toliau“, - kalbėjo jis, svarstydamas, kad gal tiesiog reikia pripažinti, kad situacija dabar yra visiškai kitokia nei prieš keletą metų.

Muzikos prodiuserio Martyno Tylos nuomone dabar muzikantams kompaktiniai diskai gali būti tik kaip prabangi vizitinė kortelė, atspindinti jų kūrybą, o pajamas jie gauna iš koncertų. Visgi jis įsitikinęs, kad originalūs įrašai niekur nedings, nes žmonėms turi ir emocinę vertę.

Antra laidos tema – pastarosiomis dienomis itin plačiai aptarinėjamas taksistų verslas. Galimai nuslėptos dešimtys milijonų litų ir taksistų nepasitenkinimas. Kas tai – pagaliau pažabota neteisėta veikla ar bandymas perimti rinkos dalį?

„Auksarankiai“ – šeštadienį 19 val per BTV