Mariaus Šmito patirtys Vietname: kapavietės kieme ir miegamieji be langų

Marius Šmitas / Asmeninio albumo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-11-22 15:42
Buvusio LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjo Mariaus Šmito Lietuvoje nebepagausi – žiemas ir vasaras jis leidžia šiltuose kraštuose, o į tėvynę grįžta vos kelis kartus per metus.

Iki šiol Marius jau yra aplankęs daugybę šalių, išvažinėjęs didžiąją dalį Azijos – Indiją, Laosą, Kambodžą, Tailandą, Mianmarą, tačiau bene daugiausiai laiko lietuvis praleido Vietname, į kurį jį paviliojo jėgos aitvarų sportas.

„Prieš devynerius metus buvo toks laikotarpis, kai Lietuvoje baigiau visus darbus, artėjo žiema. Mane jau buvo užvaldžiusi aistra keliauti, tad, besišnekučiuojant, vienas bičiulis patarė skristi į Vietnamą. Parašiau daugybę laiškų, į kuriuos gavau tik vieną atsakymą. Bet vis tiek susidėjau daiktus ir iškeliavau“, – jau šį vakarą LRT laidoje „Gyvenimas“ pasakos M. Šmitas.

Tuo metu Vietname tebuvo viena vieta vandens sporto mėgėjams – Mui Ne žvejų kaimelis, į kurį ir traukdavo keliautojai. „Iš pradžių viskas stebino. Tarkim aukšti ir siauri vietnamiečių namai. Pamenu, su draugų kompanija išsinuomojome vieną tokių. Užėjome, apžiūrėjome – viskas gerai. Tik niekaip neradome miegamųjų. Pasirodo, jie įrengti vidury kito kambario – pastatytos sienos be langų, užkabinti kondicionieriai. Ir taip visuose vietnamiečių būstuose. Kodėl, nesupratau iki šiol“, – juokiasi lietuvis.

Anot jo, buvo ir daugiau keistenybių, kuriomis Marius bėgant laikui tiesiog išmoko nesistebėti. Bet sunkiausia buvo perprasti vietos gyventojų mąstymą. „Vietnamiečiai labai skiriasi nuo aplinkinių šalių gyventojų. Laose, Kambodžoje, Tailande gyvena budistai. Vietnamo istorija susiklostė taip, kad didelė dalis tautos yra bedieviai. Kartais man atrodydavo, kad jiems nieko nėra švento. Kita vertus, jie garbina protėvius, laidoja juos tiesiog kieme. Iš pradžių man tai buvo nesuvokiama, – gūžčioja pečiais garsus vyras. – Ir šiaip jų mentalitetas labai savitas. Vietnamietis niekada neprisipažins, kad kažko nesupranta ar nežino. Jeigu paklausi kelio, jis būtinai nurodys kryptį, net jei neįsivaizduoja, kur ta vieta yra.“

Kaitavimo instruktoriaus darbu pragyvenimui užsidirbantis vyras Vietname norėjo kurti verslą, tačiau dėl vietos žmonių mentaliteto nuleido rankas: „Jiems viską reikia aiškinti lėtai, po kelis kartus – kaip vaikams. Ir tai dar neaišku, ar supras, ką nori pasakyti. Be to, net labai susinervinus negalima prieš vietnamietį pakelti balso – įsigysi priešą visam gyvenimui.“

Dar daugiau Mariaus Šmito nuotykių Vietname – jau šį vakarą, 19:30 val. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Gyvenimas”. Vedėjas Edvardas Žičkus.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai