Makaliaus patarimai planuojantiems slidinėjimo atostogas

Rimvydas Širvinskas-Makalius Braiso kanjone / Asmeninio archyvo nuotr.
Rimvydas Širvinskas-Makalius Braiso kanjone / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-10-14 21:47
AA

Apie rogių ruošimą vasarą kiekvienas esame girdėję ne kartą. Ši taisyklė itin svarbi planuojantiems pirmąsias slidinėjimo atostogas. Joms pradėjus ruoštis iš anksto ne tik sutaupysite, bet ir bus lengviau išvengti nemalonių netikėtumų ar traumų. Keliautojas Rimvydas Širvinskas-Makalius dalinasi patarimais kiekvienam, besiruošiančiam slidinėti.

Žiemos mylėtojai, spėju, su nekantrumu laukiate slidinėjimo sezono pradžios, tiesa? Ypač, jei tai bus jūsų pirmoji kelionė į kalnus. Keletas naudingų patarimų, kurie pravers ruošiantis aktyvioms ir kalnų oro prisotintoms atostogoms!

/ Nuotrauka įsigyta su UAB „TravelDeals LT“ licencija

Prieš išvykstant į kalnus

1. Fizinė ištvermė yra vienas svarbiausių dalykų, padedančių išlikti kalnuose! Lavinkite savo ištvermę, parenkite visus kūno raumenis – jie jums tikrai pravers kalnuose. Bėgimas, važinėjimas dviračiu, plaukimas – kas tik norite!

2. Būtina pradėti lavinti slidinėjimo įgūdžius, jei keliausite į kalnus pirmą kartą. Juk nesinori per savaitės atostogas kalnuose pirmą ir paskutinį kartą atsistoti ant slidžių, tiesa? Gal slidinėjimas – apskritai ne jums? Taigi ,prieš tai verčiau pabandykite Lietuvoje. Geriausia investuoti į profesionalias pamokas su instruktoriumi – išmoksite ne tik taisyklingai čiuožti, bet ir grakščiai nugriūti, sustoti. Tai padės išvengti traumų!

3. Speciali apranga ir kosmetika – ne tik dėl madingos užgaidos. Įsigyk itviršutinius slidinėjimo rūbus, neperšlampamas pirštines, specialius apatinius rūbus. Apranga kalnuose – tikrai svarbus dalykas, tad pasirūpinkite ja iš anksto, o jei iš pradžių nenorite daug į tai investuoti, pasidairykite second handuose – tikrai rasite nebrangias pirštines ar neperpučiamą striukę. Taip pat nepamirškite kremo nuo saulės! Saulėtą dieną slidinėjant kalnuose lengvai gali nusvilti veidą.

4. Draudimas. Mano manymu, tai būtinas dalykas apskritai keliaujant, o ką jau kalbėti apie slidinėjimą. Nepamirškite, kad slidinėjant esate atsakingi ne tik už savo sveikatą ir gyvybę, bet ir už šalia esančių. Slidinėjimas ar čiuožimas snieglente yra priskiriami padidintos rizikos grupei. Tarptautinės slidinėjimo federacijos taisyklės apibrėžia atsakingo ir saugaus slidininko elgesio normas. Ju nepaisantis slidininkas, atsitikus nelaimingam atsitikimui, gali būti patrauktas civilinei ar net baudžiamajai atsakomybei. Taigi, bičiuliai, būkit atsargūs ir atsakingi! Slidinėjimas – ne juokas!

/ Nuotrauka įsigyta su UAB „TravelDeals LT“ licencija

Dar keletas dalykų, kuriuos verta žinoti pradedančiajam:

Ski Pass – tai slidinėjimo bilietas, leidžiantis naudotis keltuvais. Parduodami įvairios trukmės „ski pasai“ leidžia kilti ir slidinėti vienoje ar kitoje slidinėjimo zonose bei regionuose. Dažniausiai tai būna magnetinė kortelė, kurią būtina turėti su savimi.

Ski locker – patalpa, skirta slidinėjimo įrangai saugoti. Labai patogu, nes nereikia visos įrangos gabentis į viešbutį.

Ski Bus – tai autobusai, kursuojantys po kurortą ir vežantys slidininkus iki keltuvo ar trasų. Turintiems „ski-pasą“ dažniausiai jie nemokami iki tam tikros valandos.

Ski Rent – slidinėjimo inventoriaus nuomos punktai, kuriuose galėsite saugoti daiktus ar pasidžiauti batus.

FUNPARK – snieglentininkams skirtas šlaitas su dirbtinai suformuotomis kliūtimis, tokiomis kaip „Half-pipe“, „big-air“, „quarter-pipe“.

SKI SAFARI – ilgas maršrutas (dažnai žiedinis), kurį galima įveikti nenusiėmus slidžių, kylant skirtingais keltuvais ir leidžiantis vis kita trasa.

APRES SKIpo slidinėjimo. Tai laisvalaikio praleidimo vieta, baras ar kavinė, kur po dienos, praleistos trasose, su slidinėjimo apranga renkasi slidininkai pailsėti ir atsipalaiduoti. Vakarais čia tikrai būna linksma!

ČAINIKAS – taip vadinamas slidinėjimo naujokas. Patikėk, šį terminą kalnuose tikrai žino visi.

Kalnuose trasos turi savo sutartinius žymėjimus pagal spalvas, tad pravartu žinoti, jog:

MĖLYNOS trasos skirtos pradedantiesiems slidininkams. Dažniausiai tai plačios, ilgos ir neturinčios stačių nusileidimų trasos. Gali būti tiek kalno apačioje, tiek viršukalnėje.

RAUDONOS trasos sudėtingesnės ir dažnai statesnės. Jos gali būti įvairios: plačios, siauros, ilgos, o gal ir visai trumpos. Skirtos pažengusiems slidininkams.

JUODOS trasos profesionalams bei patyrusiems slidininkams skirtos trasos, dažnai labai stačios ir siauros, su staigiais posūkiais, neretai besitęsiančios nuo kalno viršukalnės iki papėdės.

/ Nuotrauka įsigyta su UAB „TravelDeals LT“ licencija

Keltuvų taip pat būna keletą rūšių:

Gondolinis – kelia iš kurorto apačios, per miškingą teritoriją ar kalnus. Keltuvai būna nuo 4 iki 24 vietų. Retkarčiais būna vagonėlis iki 200 žmonių. Keltuve būtina nusiimti slides arba snieglentę, o lazdas pasiimti su savimi. Slidės ir snieglentės būna pritvirtinamos keltuvo išorėje. Jeigu keltuvas didesnis, tuomet slides ir snieglentes reikia nusiimti ir pasiimti su savimi į keltuvo vidų.

Krėslinis nuo 1 iki 9 vietų, dažniausiai 4 vietų. Keltuvai atviri, kartais su šildomomis sėdynėmis, apsaugo nuo vėjo.

Bugelinis trosu traukiantis keltuvas, kelia į trumpas trasas. Keliamasi stovint ant slidžių. Tinka labiau patyrusiems slidininkams, reikalauja technikos. Nežinant kaip keltis bugeliniu keltuvu, gali būti pavojinga. Keltuvai niekada nesustoja, tik sulėtina greitį.

Funikulierius panašus į tramvajų, ant bėgių. Kelia nuo kurortų apačios iki viršaus.

/ Nuotrauka įsigyta su UAB „TravelDeals LT“ licencija

Apgyvendinimas kalnuose

Apgyvendinimo paslaugos patrauklumą kalnuose lemia vieta – atstumas nuo keltuvo arba iki trasos. Nedelskite ir neužsisakykite viešbučio paskutinę minutę – greičiausiai gero varianto nerasite. Slidinėjimo kelionėms laukti paskutinės minutės pasiūlymų yra tikrai prastas sumanymas. Populiariausia gyventi apartamentuose, kur maistą galėsite ruoštis patys, žinoma, patogu rinktis ir apgyvendinimą su pusryčiais (pietų rinktis tikrai neverta). Slidinėjimo viešbučiuose dažniausiai animacijos nebūna, registratūra dirba ne visą parą (dažniausiai apie tai reikia informuoti viešbutį iš anksto, jei keliaujate savarankiškai). Daugumoje viešbučių būna nemokamas bevielis internetas. Dauguma turi ir slidžių saugojimo kambarius, pirčių kompleksus (gali būti už papildomą mokestį).

Kalnų viešbučiuose dažnai būna papildomų mokesčių, pvz., užstatas atvykus arba apartamentų tvarkymo mokestis (susimokama iš anksto), neretai jis būna privalomas. Dar vienas mokestis – kurorto mokestis (apie 2 Eur/asm.). Apie tai jus turėtų informuoti agentūra, iš kurios perkate kelionę.

Daugiau kelionių patarimų galite rasti www.makalius.lt