Makaliaus patarimai keliaujantiems į Turkiją: ką pamatyti be auksinių paplūdimių?

Rimvydas Širvinskas-Makalius / Asmeninio albumo nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2018-02-10 17:55
Su kuo dažnam asocijuojasi atostogos Turkijoje? Be abejo su ypatingo grožio paplūdimiais, šilta jūra bei maloniai odą kaitinančia saule. Tačiau ši šalis turtinga ne tik savo kurortais. Užsukti čia turėtų ir kiekvienas, kuriam vietoje (ar greta) vartymosi ant smėliuko norisi pamatyti įspūdingus architektūros paminklus, pasivaikščioti po senovinių miestų griuvėsius bei muziejus. Štai keletas vietų, kurias būtina aplankyti atostogų Turkijoje metu.

Senovinis Efeso miestas

Izmiro provincijoje stūksanti, į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtraukta vietovė - vienas pirmųjų objektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Įkurtas senovės graikų apie 1000 m. pr. Kr., Efesas yra vienas gražiausių ir geriausiai iki mūsų dienų išlikusių senovės miestų. Garsiausi Efeso paminklai: Celso biblioteka, vienu iš septynių pasaulio stebuklų laikyta deivės Artemidės šventykla bei įspūdingas amfiteatras, kuriame tilpdavo net apie 25 tūkst. žmonių. Beje, jame ir dabar rengiami įvairūs koncertai ir pasirodymai! Puiki vieta visiems norintiems pajusti antikos dvasią ir bent trumpam nusikelti į šį didingą žmonijos istorijos laikotarpį. Jei vykčiau į Turkiją, būtinai čia užsukčiau!

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Sofijos soboras

Kita vieta, kurią bent kartą gyvenime turėtų aplankyti kiekvienas architektūros stebuklų mylėtojas - Sofijos soboras (Dievo Šventos Išminties bažnyčia). Iki XVI a. didžiausia katedra pasaulyje buvusi bažnyčia - tikras Bizantijos architektūros įkūnijimas, ypatingai garsi savo įspūdingu kupolu. Ilgą ir įvairiaspalvę istoriją menantis pastatas šiuo metu yra virtęs muziejumi, kurio neaplankyti vykstant į Stambulą - tikrų tikriausia nuodėmė!

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Topkapi rūmai

Dar viena Stambulo įžymybė, kurią siūlau aplankyti, yra nepaprastai gražūs Topkapi rūmai. Šimtus metų jų grindimis vaikščiojo sultonai, juose buvo kaupiami žadą atimantys turtai. Pastaraisiais galėsi pasigėrėti aplankęs rūmuose esantį muziejų. Taip pat nepamiršk užsukti ir į buvusius haremo pastatus. Viso milžiniškuose rūmuose jų buvo net apie 400! O ką jau kalbėti apie iš rūmų atsiverianti nuostabų vaizdą į Bosforo sąsiaurį…

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Troja

Kas nėra girdėjęs Homero aprašytų istorijų apie Trojos karą bei garsiosios Trojos arklio legendos! O ar teko lankytis šiame pasakojimais apipintame mieste? Jei ne, būtinai siūlau ištaisyti šią klaidą! Dabartinės Turkijos šiaurės vakaruose, Marmuro jūros pakrantėje esanti vietovė sužavės kiekvieną. Pripažink, juk vien išgirdus šį vardą vaizduotėje ima suktis nuožmių mūšių, išmintingos graikų klastos, Helenos iš Trojos bei kitos per amžius apdainuotos istorijos. Ne veltui tai - vienas iš daugelio į Pasaulio kultūros paveldą įtrauktų, Turkijoje esančių objektų.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Nemrut Dagas

Mėgstantiems derinti aukštumas ir istoriją, rekomenduoju apsilankyti Nemrut Dage. Čia, daugiau nei 2 tūkst. metrų aukščio kalno viršūnėje, stūkso Komagenos karaliaus Antiocho I Teoso mauzoliejus. 62 m. pr. m. erą pastatytą paminklą savo laiku puošė milžiniškos, beveik 10 metrų siekiančios akmeninės skulptūros, vaizdavusios graikų, armėnų, persų Dievų bei kitus atvaizdus. Šiuo metu išlikę mauzoliejaus objektai išsidėstę ant 50 m aukščio ir 150 m skersmens pilkapio, kur jas ir galima apžiūrėti.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Daugiau kelionių patarimų galite rasti www.makalius.lt

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai