Maestro Andrius Kulikauskas mini 70-ąjį jubiliejų: „Drąsiai sakau – praėjau ir ugnį, ir ledą“

Andrius Kulikauskas su žmona Irute, su maestro Vytautu Kernagiu
Autorius: Birutė Šarakojytė
Publikuota: 2021-07-30 07:00
„Gimtadienį sutinku optimistiškai!“ – šypsosi liepos 30-ąją gražų 70 metų jubiliejų minintis kompozitorius ir muzikantas, maestro Andrius Kulikauskas. Nors pastaruosius kelerius metus jo veiklą stabdė negandos – iki šiol juntamos ištikusio insulto bei tarpuplaučio vėžio pasekmės – optimizmo jis neprarado, netgi atvirkščiai: sako, kad tai – geriausias variklis pirmyn ir vaistas nuo ligų.

Jubiliejų muzikantas sutinka gimtojoje Plungėje artimųjų ir bičiulių draugijoje, kas jam, sako, yra geriausia dovana ir didelis džiaugsmas: būti tarp žmonių, kurie yra artimi ir brangūs.

„Gimtadienį sutinku tėviškėje su vaikystės draugais, su kuriais kartu augome, lakstėme tame pačiame kieme. Pasibūsime su giminaičiais, seserimi, toks tas ir gimtadienis – paprastas, bet neprastas“, – šypsosi Žmonės.lt kalbintas A.Kulikauskas.

 Išgyvenau visą gyvenimo spalvų paletę...

Kokie buvo tie 70 prabėgusių metų, jeigu reikėtų juos apibūdinti vos keliais sakiniais?

„Žvelgdamas į savo 70 gyvenimo metų galiu pasakyti tiek – niekuo nesiskundžiu, buvo kaip buvo, yra kaip yra, o bus kas bus. Mano gyvenime buvo labai įvairių periodų – šokių, grojimo vestuvėse, „Dainos teatro“ etapas, ligos... Galiu drąsiai sakyti, kad praėjau ir ugnį, ir ledą. Išgyvenau visą gyvenimo spalvų paletę“, – atviras muzikantas.

Nuo 2017 m. maestro veiklą sustabdė negandos – iki šiol juntamos ištikusio insulto bei tarpuplaučio vėžio pasekmės. Praeitas chemotarapijos kursas, atsisveikinimas su kone vizitine kortele tapusiais plaukais... Etapas buvo sudėtingas, tačiau, galima sakyti, su laiminga pabaiga – liga pažabota ir šiai dienai sveikata, tikina pašnekovas, išties nebloga.

„Turbūt iš balso jaučiate, kad esu pilnas optimizmo! Tiesiog kas pusmetį man reikia prisistatyti į Santaros klinikas pas gydytoją, kurią jau laikau kone šeimos nariu, – ji padaro kompiuterinę tomografiją ir vėl pusmečiui „paleidžia ganytis“. Jaučiuosi sveikas, o tas „biesas“, kaip aš jį vadinu, šiuo metu yra miego stadijoje, o aš jo ir nežadinu“, – šypsosi.

Andrius Kulikauskas / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Andrius Kulikauskas / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Panašaus likimo žmonėms A.Kulikauskas pataria nenuleisti rankų – išgirdus diagnozę natūralu, kad ištinka šokas, liūdesys, pyktis ir galybė kitų emocijų, tačiau tai „suvirškinus“ nereikia klausinėti likimo už ką tau siunčia tokį išbandymą, geriau, anot jo, sutelkti jėgas į sveikatą ir kovą su liga.

„Būna kelių tipų žmonės. Vieni išgirdę tokią diagnozę puola į depresiją, o kiti – galvoja, kaip su tuo susidoroti. Sakyčiau, kad reikia stengtis pasitikti dalykus ir iššūkius drąsiai, nors jie labai nemalonūs ir baisūs. Stenkimės kuo mažiau stresuoti, į viską žiūrėti kuo ramiau, nes visos ligos prasideda galvoje. Manau, kad pirmiausiai žmonėms reikėtų kuo sveikiau gyventi tiek emociškai, tiek fiziškai, o užklupus nesėkmei tiesiog nepasiduoti. Liga pati savaime nereiškia mirties nuosprendžio“, – sako pašnekovas.

A.Kulikauskas svarsto, kad gyvenime yra išties daug dirgiklių – nuo nepasitenkinimo valdžia iki sudėtingų asmeninių išgyvenimų, tad kiekvieno žmogaus pareiga apsaugoti save nuo neigiamų emocijų, kurios kenkia sveikatai.

„Dabar dar ta migrantų krizė prisidėjo, kuri kelia baimę mažų miestelių žmonėms. Sudėtinga. Vienas po kito dideli išbandymai tiek valstybei, tiek žmonėms. Reikia išmokti į krizes žvelgti paprasčiau, nes kitaip galima ir prapulti“, – priduria.

Andrius Kulikauskas / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Andrius Kulikauskas / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Iškišti galvą lauk

Paklaustas, kaip gyveno šį gana sudėtingą pandemijos laikotarpį, A.Kulikauskas prisipažįsta, jog sėsliai – o kaip kitaip, jeigu to reikalavo pasaulinė situacija, o ir jis pats  – rizikos grupėje.

„Per daug niekur nelaksčiau, atlaikiau du skiepus. Mano jau amžius toks, o ir turimų ligų „komplektas“ toks, kad turiu prisižiūrėti, tad per karantiną stengiausi pasisaugoti, būti namuose, o dabar, atėjus vasarai, jau drąsiau kažkur išeinu, ruošiuosi pailsėti gamtoje, prie ežero, pažvejoti. Norisi paatostogauti kur nors miške“, – šypteli pašnekovas.

Muzikantas pasakoja, kad jau spėjo pasirodyti keliuose koncertuose žmonėms, tačiau stengiasi neperspausti, mat reikia tausoti sveikatą.

„Džiaugiuosi, kad jau karts nuo karto iškišu galvą lauk, pas žmones. Pasiilgome vieni kitų“, – sako muzikantas.

Aidas Giniotis, Andrius Kulikauskas, Ilona Balsytė, Saulius Bareikis / Vytauto Kernagio nuotr.
Aidas Giniotis, Andrius Kulikauskas, Ilona Balsytė, Saulius Bareikis / Vytauto Kernagio nuotr.

Kad A.Kulikauskas pasiilgtas ir mylimas – abejoti neleidžia bičiuliai ir bendražygiai, maestro pakvietę į jo jubiliejaus proga rugpjūčio 1-ąją „Artistų“ vasaros terasoje įvyksiantį koncertą „Būn ir tep“, kuris skirtas pagerbti gražiai sukakčiai. Čia gausus būrys aktorių ir muzikantų sveikins maestro, skirs savo dainas ir gražius žodžius.

„Visuomet malonu, kai kolegos ir bičiuliai geranoriškai ateina pasveikinti. Ir anksčiau yra buvę, kad per gimtadienį sveikina su dainomis ir palinkėjimais. Labai malonu, glosto dūšią. Ir pats planuoju vieną dainą sudainuoti šia proga“, – prasitaria.

Kad artimųjų meilės netrūksta – faktas, tačiau vis dėlto, ko sau palinkėtų pūsdamas ant torto žvakutes?

„Norėčiau tiesiog išlikti toks, koks esu dabar. Nebeturiu tikslų kažko įrodyti ar pasiekti. Gyvenu paprastą gyvenimą, turiu mėgstamas veiklas, šiuo metu jaučiuosi sveikas – tad lai tiesiog lieka tiek, kiek dabar yra. Svarbu, kad neprarasčiau optimizmo, nes jis – variklis į priekį!“ – entuziastingai sako maestro.

Fotogalerija:

Andrius Kulikauskas – žinomas kompozitorius ir atlikėjas, žemaitis, buvo populiariojo aštuntojo dešimtmečio estradinio ansamblio „Vilniaus aidai“ vadovas ir muzikantas. Vėliau su Vytautu Kernagiu įkūrė garsųjį „Dainos teatrą“.

A.Kulikauskas kūrė muziką filmams ir spektakliams, dažnai talkino autorinių dainų atlikėjams, akompanavo ir aranžavo begalę dainų, kūrė įvairiausius projektus.

Ne vienerius metus daug koncertavo vienas, drauge su Sauliumi Bareikiu, turėjo bendrą programą su Vladu Bagdonu, su teatro laboratorijos „Atviras ratas“ aktoriais ir Aidu Giniočiu buvo subūrę projektą „Kuli family“, buvo grupės „Adios“ (A.Kulikauskas, O.Ditkovskis ir S.Bareikis) narys, sėkmingai pasirodė LRT televizijos projekte „Dainų daina“. 

Andrius Kulikauskas / Asmeninio albumo nuotr.
Andrius Kulikauskas / Asmeninio albumo nuotr.

2008 m. dienos šviesą išvydo pirmoji A.Kulikausko sudaryta dainų knyga „Pašėlęs vėjas”. Kūrėjas yra išleidęs šias kompaktinės plokštelės: „Tu paklausyk“ (2002), „Vakaro melancholija“ (2006), „Visas aš (beveik)“ CD/DVD (2012), „Ateina Dievas“ (2018).

2009 m. muzikantas buvo apdovanotas Vytauto Kernagio vardo gitara, kuri teikiama už autentišką profesionalumą, geriausią poezijos vertimą į muzikos kalbą bei kūrybinį indėlį į dainuojamąją poeziją. 2018 m. A.Kulikauskui buvo įteiktas ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“. 

Vakaras, kuriame netrūks pačių gražiausių dainų, geros nuotaikos ir jautriausių žodžių maestro Andriui Kulikauskui, laukia rugpjūčio 1 dieną Vilniuje, muzikinio baro „Artistai“ vasaros terasoje.  Bilietus platina TIKETA ir 1 val. vietoje prie įėjimo. 

Andrius Kulikauskas – „Vilniaus aidai“ vadovas  / Asmeninio albumo nuotr.
Andrius Kulikauskas – „Vilniaus aidai“ vadovas / Asmeninio albumo nuotr.

Naujausi straipsniai