Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Leopardinio palto sugrįžimas: jo istorija ir kaip jį derinti dabar

Jeanette Madsen
Vida Press nuotr. / Jeanette Madsen
Šaltinis: Žmonės.lt
0
A A

Posakis „gero po truputį“ yra tinkamas daugeliu atvejų, stiliui – dažniau su išlygomis. Didelis leopardo paltas, po ilgos pertraukos grįžtantis ir užtikrintai įsitvirtinantis šiuolaikiniame „basic“ garderobe – viena tų išlygų. Leopardo, kaip ir kitų laukinių padarų kailių ir odų raštų, dažnai prisibijoma dėl menamos beskonybės; nors madoje jis ne naujokas, tačiau leopardinio palto statusas mados istorijoje siūbavo nuo rafinuotumo, prabangos iki kičo ir beskonybės simbolio.

Pasidairius atgal į mados praeitį pamatysime, kad leopardo rašto paltą vilkėjo įtakingiausios septintojo dešimtmečio mados ikonos – Jackie Kennedy, Brigitte Bardot, Sophia Loren. Iki septintojo dešimtmečio tai buvo turtingų vyrų žmonų drabužis – gero gyvenimo simbolis, vėliau, prasidėjus protestams prieš natūralius kailius, madingesnis tapo printas.

Vida Press nuotr./Brigitte Bardot
Vida Press nuotr./Brigitte Bardot

Nors gamtoje leopardo dėmės skirtos maskuoti ir apsaugoti padarą, vakarietiškoje modernioje madoje šis printas turėjo atvirkštinę reikšmę – seksualumą (laukinė katė, miau) ir prabangą. Dažnai leopardo printo drabužiai tai ir sugestijavo – gilios iškirptės, leopardiniai aukštakulniai, vingius išryškinantys siluetai, t. y. viskas, kas ir taip seksualu, o su leopardo printu atsidurdavo ties vulgarumo riba. Net Christianas Dioras merkė akį savo klientėms, neva jei esi „gera mergaitė“, nesirink leopardo rašto – jis skirtas „pavojingoms moterims“. Banalu? Dabar – taip. Tačiau griežtai reglamentuotos, padorios meilės ir naminės laimės laikotarpiu – šeštajame dešimtmetyje – bet koks dalykas, sugestijuojantis (draudžiamą) seksualumą, buvo būdas komunikuoti tai, ko nebuvo galima pasakyti garsiai.

Aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose leopardas susigrąžino savo šlovę – laisvėjančios gatvės mados ir popkultūros dėka, o deriniai įgavo tuo metu netikėtų pankiškų ir rokeriškų užuominų – už tai galime būti dėkingi maištininkėms Debbie Harry-Blondie ir Grace Jones.

Dešimtajame dešimtmetyje dėl buitinių serialų ir grunge leopardo printas vėl smuko į gero skonio dugną.

Vida Press nuotr./Grace Jones
Vida Press nuotr./Grace Jones

Kaip bebūtų, šiuolaikinėje madoje leopardo raštas ir ypač paltas grįžo. Tik ne kaip statuso ar skonio – gero ar blogo – simbolis, o tiesiog kaip printas – be psichologinės painiavos. Nors atkreipiantis dėmesį, leopardo raštas yra neutralių spalvų ir nesipeša su kitais raštais, faktūromis, spalvomis, todėl tampa solidžiu esminio garderobo dalyviu.

Vida Press nuotr./Linda Tol
Vida Press nuotr./Linda Tol

Naujas, pozityvus, nesiejamas su mada požiūris apie leopardo raštą darosi vis populiaresnis – dėl pagarbos pačiam leopardui: daugelis, pasirinkdami šį raštą, turi minty intelektualų, stiprų gyvūną, kurio kailio raštą dėvėti yra privilegija.

„Ar galiu su leopardo paltu eiti į darbą?“

Leopardo raštas, derinamas su klasikiniu garderobu – baltais marškiniais, kardiganais, kostiuminėmis kelnėmis, oksfordais – yra skoningas, darbui tinkamas derinys. Kasdieniame garderobe – gatvėje ir ant podiumo, kaip žinia, taisyklių nėra – nuo rafinuotų elegantiškų iki pankiškų derinių: su gėlėtomis suknelėmis, athleisure stiliaus elementais, kerziniais auliniais, konversais ir aukštakulniais. Tačiau vienas dalykas šiuolaikinėje madoje ne(be)derinamas su leopardo printu – tai „pavojingos moters“ koncepcija.

Vida Press nuotr./Caroline Issa
Vida Press nuotr./Caroline Issa

Pff, leopardas su leopardu – beskonybė“

Ilgai tai buvo tabu, tačiau, eliminavus psichologinius pančius, iš leopardinių raštų lieka proporcijų, spalvų ir aksesuarų klausimas – t. y. įprasti stiliaus rūpesčiai prieš veidrodį. „Max Mara“ 2018 rudens / žiemos kolekcijoje – skirtingų dydžių leopardo dėmių neutralių spalvų deriniai, gatvėje – vienodi palto ir kelnių deriniai, o Giovanna Battaglia, vilkinti nuo galvos iki kojų geltono leopardo paltą ir kelnes su kareiviškais kerzais, – nuostabi.

Palyginimui – pavojingos moters – su auliniais virš kelių, trumpo paltyčio derinys, kuris ir uždirbo nekokią reputaciją šiam – gražiam gražaus padaro – raštui.

Vida Press nuotr./Leopardo raštas: stilinga vs. vulgaroka
Vida Press nuotr./Leopardo raštas: stilinga vs. vulgaroka

www.lauralatour.com

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt