M.A.M.A. ceremonijoje Linas Karalius iš „transo“ grįžo atgal į ŽAS

Grupė „ŽAS“ / Eriko Ovčarenko nuotr.
Grupė „ŽAS“ / Eriko Ovčarenko nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-01-11 21:01
AA

Nors daug kas manė, kad M.A.M.A. scenoje pasirodymą rengiantis ŽAS trejetas – Marijus Berenis-Tru, Linas Zareckas-Choras ir Gidonas Šapiro-Bilas – buvusį grupės ir Seimo narį Liną Karalių (38) pasikvietė tik šiam kartui, pasirodo, klydo. Oficialu – Linas iš „transo“ grįžo atgal pas „žasus“ ne vienkartiniam pasirodymui.

Penktadienį Kaune esančioje „Žalgirio“ arenoje įvykusių antrų muzikos apdovanojimų scenoje pasirodę vyrukai ne tik surengė įspūdingą, vizualų, seksualų ir tik „žasams“ būdingą šou (su pabaigoje beisbolo lazda sudaužomu televizoriumi – aut.past.), bet ir su naujiena – Linas ir vėl tapo grupės nariu.

ŽAS šou prasidėjo, kuomet Linas prožektorių nutviekstoje šviesoje išniro iš butaforinių padebesių. Tenka pripažinti, kad tai – daugiau nei simbolinis momentas, mat 2004-aisiais visuotiniu sutarimu iš grupės pasitraukęs Linas leidosi į dvasines keliones ir per transą ieškojo kelio į nušvitimą. Visai šiai mizanscenai vyrukai pasirinko dvi gerai žinomas, senas ir visų pamėgtas dainas: „Norėjom skristi“ ir „Man gerai“.

Grupės ŽAS pasirodymas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Vyrukai scenoje pasirodė ne vieni jiems už nugarų šoko tik apatiniais prisidengusios ir sparnais pasipuošusios „Dolce Vita“ merginos.

2004-aisiais Ezopas, visuotiniu sutarimu, pasitraukė iš ŽAS veiklos ir išvyko savęs ieškoti blaškydamasis po Indiją, domėjosi žmogaus dvasiniu tobulėjimu ir visiškai atsisakė svaigalų. Be to, Linas Mažeika-Ezopas pasikeitė savo pavardę.

Jūsų dėmesiui – ŽAS pasirodymas M.A.M.A. 2012 scenoje:

Grupės ŽAS istorija

Grupė „Žas“, o jei visiškai teisingai pirmiausiai jie vadinosi „Žertva ant smūgio“, įsikūrė 1993 metais, kuomet buvo įrašinėjamas muzikos kūrinių rinkinys „Geras“. Taip atsirado ir pirmasis jų kūrinys – „Debilas ir bažnyčioje debilas“. Jauni vyrukai, vos pradėję savo muzikinę veiklą, grojo gangsta rap stiliaus muziką. Vėliau įrašė sunkiosios muzikos albumą „Dozė“. Galiausiai visi vėlesni kūriniai virto popmuzika.

Aktyvesnę veiklą „Žas“ pradėjo 1994 metais, įrašę savo legendinį kūrinį „Ne pieną gėręs ne nuo pieno ir mirsi“. Tuo metu jie apšildydavo Vingio parke vykstančius koncertus. 1996-aisiais buvo išleistas debiutinis „Žas“ albumas „Ū-Žas“. Taip jie tapo skandalingiausia Lietuvos grupe. Tais metais buvo nufilmuotas ir pirmasis jų klipas dainai „Ne pieną gėręs ne nuo pieno ir mirsi“.

1997 metais „Žas“ išleido antrąjį savo studijinį darbą „Dozė“, jį palankiai įvertino ir muzikinio pasaulio atstovai. Jų populiarumas pradėjo dar labiau augti, nufilmuoti video klipai kūriniams „Sudrumskime ramybę“ ir „Man gerai“. Tais pačiais metais pasinėrę į techno muziką, tačiau albumo „Cechno“ išleidimas buvo ilgai atidėliojamas, o metų pabaigoje pasirodė jų klipas „Norėjau skristi“. 1997 m. „Radiocentro“ apdovanojimuose jie gavo statulėlę už geriausią alternatyvą.

Grupės ŽAS pasirodymas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

1998 metais „Žas“ kūrinys „Norėjau skristi“ pasiekė M-1 „Top 40“ pirmąją vietą. Tai buvo pirmasis lietuviškas kūrinys, nuėjęs taip toli. Tų pačių metų kovą išleistas naujas, ilgai lauktas albumas „Man dar geriau“. Tai buvo šokių muzikos albumas. Po jo išleidimo sekė didžiulis koncertinis turas.

1999-ųjų balandžio 15 dieną įvyko naujo singlo „Po stikliuką“ pristatymas, o po krepšinio klubo „Žalgiris“ triumfo 1999-ųjų „Eurolygoje“, dainininkai su klubo krepšininkais įrašė bendrą kūrinį „Eurolyga“, greitai išpopuliarėjusį Lietuvoje.

2000-ųjų balandžio 6 dieną pasirodė dvejus metus brandintas „Žas“ albumas „Leninas“, jame galima rasti garsiausių „Žas“ kūrinių „Po stikliuką“, „Turisto lituano“, „Gyvenimas veža“, „Nes viskas ore“ ir panašiai.

2003-iaisiais netrukus pasirodė ir albumas „Fortūna“, kuris parduotas 25 tūkst. tiražu. Tuo pat metu, kaip bebūtų liūdna, grupės vienybė ima braškėti. Kyla vis daugiau nesutarimų grupės viduje. Ezopas atrado naują gyvenimo kelią, kuris suko visiškai į kitą pusę nei Bilo, Choro ir Tru. 2004 metų pavasarį abipusiu sutarimu Linas Karalius palieka grupę ir ... (metraštininkai šioje vietoje pametė Ezopo pėdsakus).

Grupės ŽAS pasirodymas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Nepaisant grupę sukrėtusių neramumų, „Žas“ įrodo, jog jie yra daugiau nei muzikinis ansamblis. Jie dar kartą įrodo, jog tai Reiškinys. Ir netrukus įrašo vieną populiariausių savo kūrinių „Mandarinai“. Po metų pasirodo ir albumas „Mandarinai“, per dvi savaites tapęs „auksiniu“.

Ir čia, grupės viduje, vėl prasideda neramumai. Tik šį kartą – kūrybiniai. Vis dažniau ŽAS pradeda kalbėti apie norą groti gyvai. Pasireiškia nostalgija praeičiai. Ir štai 2005 metų rudenį išaušo ta diena. Gyvas koncertas LNK laidoje NML. Ar to kam nors reikėjo? Į šį klausimą atsakys „Žas“ gerbėjai.

Siūlome pasiklausyti grupės „Žas“ pirmosios dainos „Debilas ir bažnyčioje debilas“: