M.A.M.A. apdovanojimai: kaip išrenkami metų grojamiausi?

Apdovanojimų statulėlė
Apdovanojimų statulėlė
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-12-03 15:00
AA

Atlikėjus bei muzikos įrašų gamintojus vienijanti ir jų teisių įgyvendinimu Lietuvoje besirūpinanti asociacija AGATA jau suskaičiavo radijo stočių grojamiausius. Pagal turimus rezultatus gruodžio 5 dieną vyksiančiame M.A.M.A. 2013 Nominantų paskelbimo renginyje AGATA specialiomis mažosiomis M.A.M.A. statulėlėmis apdovanos grojamiausios metų dainos atlikėją bei fonogramos gamintoją ir grojamiausią metų instrumentalistą.

Kaip AGATA apskaičiuoja grojamiausius?

„Lietuvoje veikiančios radijo stotys, norėdamos legaliai transliuoti muziką, privalo įsigyti licenciją. Licencijas dėl autorių teisių išduoda asociacija LATGA, o dėl atlikėjų ir fonogramų gamintojų teisių išduoda AGATA ir su radijo stotimis pasirašo licencines sutartis. Pagal jas stotys įsipareigoja teikti eteryje skambėjusios muzikos ataskaitas – grojaraščius. Juos gavę, susumuojame visus įrašus ir išrenkame grojamiausius“, – sako AGATA narystės ir paskirstymo skyriaus vadovė Aušra Pocevičiūtė.

Anot jos, radijo stočių pateiktuose 2012-ųjų 4-ojo ketvirčio ir 2013 metų 3-jų ketvirčių grojaraščiuose yra apie 20 tūkstančių lietuviškų įrašų iš maždaug 60 tūkstančių visų transliuotų kūrinių.

Kiekvienais metais atlikėjai ir fonogramų gamintojai išleidžia vis daugiau naujų įrašų, kurie, jei nebūna užregistruoti pačių teisių turėtojų, AGATA duomenų bazėje nėra automatiškai atpažįstami. 

„Skaičiavimas yra sudėtingas ir ilgas procesas. Kiekvienais metais atlikėjai ir fonogramų gamintojai išleidžia vis daugiau naujų įrašų, kurie, jei nebūna užregistruoti pačių teisių turėtojų, AGATA duomenų bazėje nėra automatiškai atpažįstami. Tokiu būdu nemažą dalį įrašų reikia suvesti į duomenų bazę rankomis. Be to, radijo stočių pateikiamuose grojaraščiuose pasitaiko klaidingai įvardintų įrašų pavadinimų ir atlikėjų. Tokiais atvejais AGATA darbuotojai privalo identifikuoti tuos kūrinius ir priskirti juos originalams. Tai reikalauja nuolatinio kruopštaus darbo“, – pasakoja A.Pocevičiūtė.

Ar duomenys tikslūs?

Grojamiausių rinkimuose klaidų būti negali. „Licenciją iš AGATA gavusios ir atlyginimą už grojamą muziką mokančios radijo stotys įsipareigoja mums teikti teisingus duomenis. Licencinėse sutartyse yra numatyta, kad AGATA, gavusi nusiskundimų ar įtarusi, kad pateikti grojaraščiai neteisingi, gali patikrinti jų tikslumą. Radus neatitikimų radijo stotys privalėtų atlyginti patirtą finansinę žalą teisių turėtojams“, – patikino A.Pocevičiūtė.

Gruodžio 5 d. M.A.M.A. Nominantų paskelbimo vakare AGATA direktorė Agnė Masalskytė ir AGATA Tarybos nariai įteiks mažąsias statulėles grojamiausios metų dainos atlikėjui bei fonogramų gamintojui, grojamiausiam metų instrumentalistui. Sausio 10 d. per pagrindinę M.A.M.A. 2013 apdovanojimų ceremoniją AGATA apdovanos grojamiausią metų atlikėją.

Ateityje duomenys bus dar tikslesni

Šiuo metu AGATA renka Lietuvos atlikėjų ir fonogramų gamintojų muzikinius įrašus, siekdama supaprastinti atlyginimo surinkimo ir paskirstymo teisių turėtojams procesus bei įdiegti dainų atpažinimo moderniąsias technologijas, kurios atpažįsta kūrinius pagal garsą. 

„Siekiame surinkti visą lietuvišką repertuarą į vieną duomenų bazę, todėl nuolatos renkame aukštos kokybės įrašus ir tikslią informaciją iš pačių atlikėjų ir fonogramų gamintojų, – pasakoja A.Pocevičiūtė. – Įdiegus kūrinių atpažinimo technologiją, bus galima dar tiksliau įvertinti ir apskaičiuoti atlyginimus ne tik pagal radijo stočių, bet ir pagal įmonių, savo veikloje komerciniais tikslais naudojančių muziką, ataskaitas. Kviečiame visus atlikėjus bei fonogramų gamintojus registruoti savo įrašus ir kreiptis į AGATA narystės ir paskirstymo skyrių el. paštu: info@agata.lt arba telefonu 8 (5) 2120708“.