Lyčių nelygybė Holivude: kodėl aktorėms honorarai ima mažėti sulaukus 34-erių, o vyrams tik nuo 51-erių?

Cameron Diaz, Sandra Bullock ir Meryl Streep / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2014-02-06 19:47
„Journal of Management Inquiry“ paskelbė savo tyrimo rezultatus, kurie atskleidė, kad Holivude aktorių vyrų honorarai pradeda mažėti net 17 metų vėliau nei aktorių moterų.

Paskaičiavus daugiausiai uždirbančių Holivudo aktorių honorarus paaiškėjo, kad vidutiniškai moterims atlyginimas pradeda mažėti, kai joms sukanka 34-eri. O štai aktorių vyrų honorarai nemažėja net iki 51-ų metų.

Vyro veidas su amžiumi perteikia daugiau brandos, patirties ir charakterio. O moters veidas vertinamas tol, kol yra jaunas.

Negana to, pasiekus šias ribas aktorių moterų honorarai su metais vis mažėja, o aktorių vyrų algų mažėjimas yra stabilus.

„Manoma, kad vyro veidas su amžiumi perteikia daugiau brandos, patirties ir charakterio. O štai moters veidas vertinamas tol, kol yra jaunas“, – negailestingus faktus konstatuoja tyrimo organizatoriai.

Ironiška, tačiau vyresnės moterys kine žiūrovus atbaido mažiau negu vyresni vyrai. Štai jeigu filme vaidina vyresnė nei 32-ejų metų aktorė, tai įtakos filmo pajamoms neturi. O jeigu filme pagrindinis vaidmuo atitenka vyresniam negu 42-ejų metų aktoriui, tai filmo pajamos sumažėja vidutiniškai 17 proc.

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Tyrimas išskyrė tris priežastis, dėl ko Holivude yra susidariusi tokia lyčių nelygybė:

Pirmoji – tai ryškių vaidmenų vyresnėms moterims stygius. Dėl to atsiradus geram vaidmeniui vyresnės aktorės priverstos labiau dėl jo varžytis, o kadangi norinčiųjų (ir tikrai talentingų) yra labai daug, automatiškai mažėja ir jų honoraras.

Antrąja priežastimi nurodoma tai, kad vyrai labiau sureikšmina pinigus ir prestižą nei moterys, vyrai labiau nei moterys yra linkę derėtis dėl kuo didesnio įmanomo atlygio.

Trečioji priežastis slypi pačiose moteryse – jos nesijaučia turinčios teisę reikalauti didesnio arba tokio paties honoraro kaip jų kolegos vyrai.

Įdomioji „Forbes“ statistika

Palyginimui, „Forbes“ sudarytame daugiausia 2013-aisiais uždirbančių aktorių moterų dešimtuke pusė jų buvo peržengusios 34-erių metų ribą: Angelina Jolie (38 m.), Jennifer Aniston (44 m.), Charlize Theron (38 m.), Sandra Bullock (49 m.) ir Julia Roberts (46 m.).

Didžioji dalis šių penkių aktorių anksčiau yra užėmusios geresnes pozicijas šiame sąraše. Štai pavyzdžiui Sandra Bullock 2013-aisiais buvo septinta, nors dar prieš metus užėmė trečiąją vietą, o 2010-aisiais buvo pirma. Julia Roberts nukrito į 10 vietą iš 2012-aisiais užimtos šeštos vietos, anksčiau ji taip pat yra buvusi pirmoje vietoje. Charlize Theron nukrito vienu laipteliu žemiau (iš penktos į šeštą). Iš sąrašo iš viso iškrito tokios talentingos aktorės kaip Cameron Diaz (41 m.), Sarah Jessica Parker (48 m.) ir Meryl Streep (64 m).

Pirmoje vietoje tarp moterų buvusi Angelina Jolie uždirbo tiek pat, kiek tik viso labo devintoje vyrų sąrašo vietoje atsidūręs Denzelis Washingtonas.

Reikėtų atkrepti dėmesį ir į tai, kad pernai daugiausia uždirbanti aktorė Angelina Jolie vis tiek uždirbo dvigubai mažiau nei daugiausia uždirbantis aktorius Robertas Downey jaunesnysis – 33 mln. JAV dolerių prieš 75 mln. JAV dolerių.

Įdomu ir tai, kad vyrų sąrašą užbaigė Liamas Neesonas su 32 mln. JAV dolerių, o moterų sąrašą užbaigusi Julia Roberts užirbo viso labo 11 mln. JAV dolerių. Pirmoje vietoje tarp moterų buvusi Angelina Jolie uždirbo tiek pat, kiek tik devintoje vyrų sąrašo vietoje atsidūręs Denzelis Washingtonas.

Dar viena įdomi detalė – 2013-aisiais geriausiai apmokama aktorė Angelina Jolie uždirba net 24 mln. JAV dolerių mažiau negu 2010-aisiais pimąją vietą tame pačiame sąraše užėmusi jos kolegė Sandra Bullock (tada ji uždirbo net 57 mln. JAV dolerių). Tai tik įrodo, kad ir pačių geriausių aktorių honorarai mažėja.

Daugiausia uždirbančių vyrų sąraše taip pat matyti amžiaus dėsningumas – praėjusių metų dešimtuke tebuvo tik trys vyrai, kuriems būtų 51-eri ir daugiau: Tomas Cruise'as (51 m.), Denzelis Washingtonas (59 m.) ir Liamas Neesonas (61 m.). Be to, Tomas Cruise'as iš 2012-aisiais užimtos pirmosios vietos krito į aštuntąją ir uždirbo net 40 mln. JAV dolerių mažiau. 2012-ųjų daugiausia uždirbančių aktorių sąraše iš viso nebuvo vyresnių nei 51-erių aktorių, dar ankstesniais metais šiame sąraše tebuvo du vyresni nei 51-erių aktoriai: Tomas Hanksas ir Timas Allenas.

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.
Žmonės.lt

Naujausi straipsniai