Lyčių lygybės ekspertas D. Paulauskas: tragikomiška, jog paslaugų srityje priekabiauti nėra draudžiama

Donatas Paulauskas / Asmeninio archyvo nuotr.
Donatas Paulauskas / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-07-13 15:54
AA

Delfi.lt aprašė istoriją, kaip prie moters seksualiai priekabiavo masažuotojas. Moteris buvo visiškame šoke, patyrė milžinišką stresą ir išėjo verkdama. Administracija už tai pasiūlė nemokamai atsigauti pirčių komplekse. Pasigarinti, pamiršti skriaudas ir rūpesčius, žodžiu, atsipalaiduoti. Po pirtelės juk gyvenimas šviesesnis, tiesa? 


Situacija tragikomiška dar ir dėl to, kad teisiškai seksualinis priekabiavimas paslaugų srityje nėra draudžiamas. Draudžiamas darbe ir įsidarbinant, švietimo įstaigose, bet ne paslaugų ar prekių srityje. Nors paslaugų srityje seksualinis priekabiavimas tikrai egzistuoja ir gali pasireikšti daugelyje situacijų – kai priekabiauja taksistas, padavėjas, masažuotojas, gydytojas ir t. t.

Jei ši moteris kreiptųsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, ji tyrimo negalėtų pradėti, nes tam nebūtų teisinio pagrindo. Prokuratūra taip pat tyrimo nepradėtų, nes tarp aukos ir priekabiautojo nėra pavaldumo. Kai nutinka kokie nors skandalai visuomenėje, tuoj griebiamasi spręsti problemą politiškai – tobulinti įstatymus, tvarkas, taisykles ir pan.

MeToo ir su tuo susiję klausimai mažai mūsų politikus domino, todėl ir įstatymų spragos paliktos spragėti toliau. Tik Seimo narės Aušrinės Armonaitės dėka buvo padarytas pakeitimas, kad priekabiauti būtų draudžiama ir įsidarbinimo procese, pavyzdžiui, darbo pokalbio metu, o ne tik tada, kai jau dirbate. Bet erdvės teisiniams pokyčiams dar liko nemažai. Kas jų imsis? Kiek dar tokių istorijų prireiks?

Susidūrus su priekabiavimu, labai svarbu netylėti ir kam nors apie tai pranešti – įstaigos vadovybei arba Lygių galimybių kontrolierei (lygybe@lygybe.lt, 8 706 63899), jeigu tai įvyko darbinėje aplinkoje ar švietimo įstaigoje. Panašu, kad tik taip pajudėsime į priekį.

Remiantis Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros duomenimis, 55 proc. Europoje gyvenančių moterų bent kartą per savo gyvenimą patiria seksualinį priekabiavimą, o Lietuvoje tokią patirtį nurodo turėjusios 35 proc. moterų, vyresnių kaip 15 metų amžiaus. Taigi nuo seksualinio priekabiavimo Europoje yra nukentėjusi kas antra moteris.

Lygių galimybnių kontrolieriaus tarnybos patarėjas Donatas Paulauskas yra lyčių lygybės aktyvistas, knygos „Feminizmas – žodis, kurio negalima minėti“ autorius, Vilniaus universiteto komunikacijos fakulteto lektorius.

Temos: