Lukiškių aikštėje atidarytas paplūdimys: R.Šimašius kritiką priėmė kaip komplimentą

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: BNS
2020-06-23 14:38
AA

Antradienį Vilniaus Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis pliažas, dėl kurio sostinėje užvirė karšta diskusija. Kritikams užkliuvo pasirinkta paplūdimio vieta – priešais KGB aukų muziejų, aikšteje, kur buvo nukankinti sukilimo dalyviai. Vilniaus meras Remigijus Šimašius pliažo atidaryme atsikirto: „Paplūdimys Lukiškių aikštėje buvo įrengtas todėl, kad mes galėtume džiaugtis iškovota laisve.“

„Tai, kad šitas paplūdimys yra įrengtas šioje vietoje, tai bent jau man ir daug kam yra asociacija, kad mes pagaliau galime džiaugtis savo iškovota laisve. Nes šioje vietoje buvo daug ko, buvo ir vieno, ir kito totalitarinio režimo manifestacijų, buvo tikrai bandoma daryti blogų dalykų, bet šiandien mes matome laimingus žmones ir galime švęsti tai, kad esame laimėtojai savo laisvės kovoje“, – antradienį Lukiškių aikštėje vykusioje spaudos konferencijoje sakė sostinės meras. 

Žmonės.lt išvakarėse rašė, kad Vilniaus Lukiškių aikštėje įrengtas dirbtinis pliažas vieniems pasirodė kaip nevykęs pokštas, kiti idėją gyrė.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Meras pasakojo, kad idėja Vilniaus centre įrengti paplūdimį kilo dėl koronaviruso grėsmės įvesto karantino metu, kai gyventojų kelionės buvo labai apribotos.

„Iš tiesų, idėja padaryti paplūdimį Vilniaus centre, o geriausia vieta – natūralu –  Lukiškių aikštėje, kilo tuomet, kai dėl karantino žmonių galimybės judėti po pasaulį buvo labai apribotos. Mes iš karto pradėjome galvoti, ką daryti, kad vilniečiai galėtų patirti daugiau atostogų dvasios Vilniuje ir naujom akim pažiūrėti į Vilnių“, – sakė R.Šimašius. 

Vilniaus mero teigimu, šis projektas savivaldybei kainuos apie 60 tūkst. eurų, o dar tiek pat jam išleis ir privatūs projekto partneriai. Planuojama, kad paplūdimys šioje vietoje bus visą vasaros sezoną, o jei orai leis, ir ilgiau.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys (38 nuotr.)
+32

Kalbėdamas apie tai, kad šis netikėtas savivaldybės sprendimas sulaukė įvairios kritikos dėl pasirinktos vietos ir projekto pobūdžio, R.Šimašius tikino sulaukęs daug gerų atsiliepimų tiek dėl paties paplūdimio, tiek dėl jo vietos Lukiškių aikštėje. 

„Aš esu įsitikinęs, kad tie, kurie už laisvę kovojo arba net ir galvą padėjo, jie kovojo ne tam, kad mes liūdėtumėme ir verktumėme, o tam, kad mūsų vaikai galėtų augti laisvoje Lietuvoje ir galėtų augti į gyvenimą“, – tvirtino R.Šimašius. Mero teigimu, Seime nuskambėjusius žodžius, kad šis sprendimas yra keistas, jis priima kaip komplimentą. 

„Labai gerai būtų, jeigu Lietuva pagaliau užaugtų prie tokių standartų, kai žodis „keistas“ reikštų komplimentą (...) būti nuobodžiu ir būti pilku, tai yra turbūt blogiausia, kas gali įvykti šiuolaikiniame pasaulyje“, – sakė R.Šimašius. Taip pat jis teigė, kad savivaldybės taryboje projekto įgyvendinimas buvo suderintas taip, „kaip priklauso“ ir pabrėžė, kad paplūdimys šioje vietoje yra tik laikinai.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Noriu tikrai pabrėžti, kad čia nėra paminklas ir nėra kažkoks dalykas, kuris bus čia visą laiką. Kaip ir ledo čiuožykla buvo sumontuota ir išmontuota, taip ir šitas dalykas bus sumontuotas ir išmontuotas“, – sakė R.Šimašius. 

Vilniaus vicemeras konservatorius Valdas Benkunskas pirmadienį BNS sakė, kad nei miesto taryboje, nei savivaldybės administracijoje projektas nebuvo aptartas ir teigė nežinojęs kiek paplūdimio įrengimas kainuos mokesčių mokėtojams. 

Taip pat V.Benkunskas sakė, kad jei projektas būtų buvęs svarstomas savivaldybėje, tiek jis, tiek didžioji konservatorių frakcijos dalis jam būtų nepritarusi.

Paveldo komisija: paplūdimys nedera su jos istorine reikšme

Valstybinės kultūros paveldo komisijos nuomone, Vilniaus Lukiškių aikštėje įrengtas laikinas paplūdimys nedera su jos istorine ir memorialine reikšme. Pasak komisijos, Lukiškių aikštė yra siejama su okupacinių režimų represijomis ir laisvės kovų istorija, tai yra vientisa, urbanistinė erdvė, o aikštės pritaikymo sprendimai turėtų apimti ir suderinti tiek memorialinę, tiek visuomeninę paskirtis.

„Paveldo komisija mano, kad dirbtiniame paplūdimyje vykdomos veiklos gali nustelbti tokios aikštės viešąjį pažinimą miestiečiams, plačiajai visuomenei bei svečiams iš užsienio šalių“, – pabrėžia komisija. Jos manymu, su visuomene dėl projekto įrengimo nebuvo tartasi. „Skubotai priimti sprendimai dėl tokių valstybės istorinei atminčiai svarbių objektų, nesuteikus progos visuomenei išreikšti nuomonės, skatina šios susiskaldymą dėl svarbių paveldo objektų įveiklinimo“, – teigia komisija.

Lukiškių aikštėje atidarytas dirbtinis paplūdimys/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Apie tai, kad Vilniaus centre esančioje Lukiškių aikštėje pradedama įrenginėti dirbtinį paplūdimį, miesto savivaldybė pranešė pirmadienį ryte. 

1660 kv. m ploto paplūdimys pirmadienio rytą pradėtas pilti Lukiškių aikštės dalyje prie Gedimino prospekto, tam bus panaudota apie 300 kubinių metrų smėlio.

Paplūdimys aikštėje bus visą vasarą, greta jo iki liepos pabaigos stovės didžiulis ekranas – kiekvieną vakarą čia bus rodomi filmai, serialai, koncertai, o dieną – Baltijos jūros vaizdai.

Antradienį į Vilniaus merą ir „valstiečių“ lyderį Ramūną Karbauskį dėl šio sprendimo kreipėsi parlamentarai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas. R.Šimašiaus reikalaujama nedelsiant stabdyti projekto įgyvendinimą, o Seimo kultūros komiteto pirmininko prašoma neatidėlioti Lukiškių aikštės Įstatymo svarstymo. 

Vilniaus savivaldybė Lukiškių aikštėje įrengė dirbtinį pliažą (9 nuotr.)
+3