LMTA protesto akcijai „Šauksmas“ pirmadienį vadovavo Vytautas Lukočius

Protesto akcija „Šauksmas“/ Irmanto Gelūno nuotr.
Protesto akcija „Šauksmas“/ Irmanto Gelūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-12-16 13:48
AA

Siekdami atkreipti dėmesį į mokslo, studijų ir visos švietimo sistemos problemas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojai, darbuotojai ir juos palaikantys studentai surengė protesto akciją „Šauksmas“. Pirmadienį, gruodžio 16 d. 13 val. LMTA Centrinių rūmų (Gedimino pr. 42, Vilnius) balkone ir prieigose akcijos dalyviai iš visų plaučių keturis kartus šaukė po 20 sekudžių.

Akcijai vadovavo dirigentas Vytautas Lukočius, veiksmas buvo įgarsintas bei tiesiogiai transliuojamas feisbuke. Bendra akcijos trukmė – apie 3 minutes. Kaip inspiracija šiai akcijai pasitarnavo Laurie Anderson pasirodymo šių metų vasarį „Carnegie Hall“ fragmentas. 

Noras rengti akciją, anot jos iniciatorių, gimė dėl to, kad į daugkartinius mokslo bendruomenės signalus nebuvo kreiptas deramas dėmesys, o paskiros iniciatyvos liko reklaminiais šūkiais. „Apgailėtina, kad 2019 metais esame priversti tokiomis priemonėmis atkreipti valdžios dėmesį į švietimo, tuo pačiu – mokslo, meno ir kultūros padėtį, lyg bandydami vėl įrodyti, kad švietimas yra pamatinis visuomenės vystymosi faktorius. Aukštojo mokslo finansavimas ir jo didinimo intensyvumas nėra adekvatus norint nors minimaliai išlaikyti Lietuvos aukštojo mokslo konkurencingumą tarptautiniame kontekste, kuris kinta dar sparčiau. O šios srities žmogiškieji resursai yra kritiniame lygyje, ir jei tai nesikeis, gali būti kad po 10 ar 15 metų mes girdėsime ne akademinės bendruomenės pasiekimus ar protesto šauksmus, o tik  spengiančią tylą“, – sakė vienas akcijos iniciatorių Šokio ir judesio katedros vedėjas Andrius Katinas.

Protesto akcija „Šauksmas“/ Irmanto Gelūno nuotr.

Kompozitorius, LMTA Muzikos inovacijų studijų centro vedėjas Mantautas Krukauskas įsitikinęs: „Ne partijos, Vyriausybė ar Seimas nulemia Lietuvos švietimo ir kultūros dabartį ir ateitį, o žmonės, bendruomenės. Todėl savo nuomonę turime sakyti ne vien per rinkimus. Tylėjimas, nutylėjimas dažnu atveju tampa pritarimu neteisybei ir nekompetencijai, kurių valstybinėje politikoje pastaruoju metu itin daug. Užtat ir renkuosi šauksmą – su viltimi, jog jis pradės procesus siekiant bendro sutarimo ir naujo, šiuolaikiško požiūrio į Lietuvos švietimo sistemą.“

„Mes „skolinomės“ akcijos formą iš Yoko Ono ir Laurie Anderson – kaip galimybę viešai išreikšti savo būseną, savo jausmus, savo situaciją“, – komentavo Meno istorijos ir teorijos katedros lektorius kritikas Vaidas Jauniškis. – „Tai – mūsų šauksmas iš apmaudo dėl netęsimų pažadų, iš nusivylimo ar gėdos dėl valdžios veiksmų, bet ir šauksmas vardan orumo, kvietimas atgauti balsą ir pakelti galvas.“

Pasak režisierės, Kino ir TV katedros vedėjos Giedrės Beinoriūtės, šiandien buvo svarbu pademonstruoti solidarumą su kitomis aukštosiomis mokyklomis. „Ilgai stovėjęs vanduo sudrumstas. Atėjo metas, kai tylėti nebegalima. Tiek politikai, tiek visuomenė turi pamatyti, kad akademinė bendruomenė yra vieninga, ir tai yra didelė jėga, su kuria reikia skaitytis. Mane šis prabudimas ir solidarumas labai džiugina.“

Protesto akcija „Šauksmas“ (25 nuotr.)
+19