Liūdnos grožio injekcijų pasekmės: kaip to išvengti?

Gydytojas Dainius Daunoravičius / Organizatorių nuotr.
Gydytojas Dainius Daunoravičius / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-10-15 10:39
AA

Posakis „Grožis – karalius, valdantis gana trumpai“, šiomis dienomis praranda savo prasmę, mat pasaulyje pakilimą išgyvena botulino ir hialurono rūgšties injekcijos, senėjimo požymius naikinančios kone akimirksniu. Troškimas atrodyti nepriekaištingai – suprantamas, tačiau grožio industrijai sparčiai tobulėjant būtina žinoti, kaip naujoves prisijaukinti tinkamai, kad vonioje kabantis veidrodis taptų geriausiu draugu, o ne amžinu priešu.

„Pagal pasaulines tendencijas grožio injekcijų skaičius kasmet auga 10-15 procentų. Taip yra todėl, kad jos tapo daug kam prieinamos ir saugios, pacientai drąsiai praveria klinikų duris, nes yra tikri, jog džiaugsis norimu rezultatu. Tačiau botulinas ir hialuronas vis dar painiojamas galvojant, kad tai yra tas pats. Moterys ne visada žino, kuo reikia pasidomėti, prieš ryžtantis šioms invazinėms procedūroms, – pokalbį pradeda estetinės ir plastinės chirurgijos tinklo „Clinicus” plastikos chirurgas Dainius Daunoravičius.

Botulinas ir hialurono rūgštis – susipažinkime iš arčiau

Tiek botulinas, tiek hialuronas yra skirti raukšlių lyginimui, tačiau botulinas leidžiamas į raumenį veikia mimikos raukšles, o hialuronas suleidžiamas į pačią raukšlę, šitaip ją užpildydamas. Botulinas, arba kitaip – botoksas, yra naudojamas norint išspręsti problemas, atsiradusias viršutinėje veido dalyje: kaktoje, akių kampučiuose, jis nesunkiai išlygina tarp antakių susidariusią „pykčio“ raukšlę. Botoksas tinkamas ir asimetrijos problemoms spręsti: naikina antakių aukščių skirtumus, gelbėja norint pakoreguoti plačias šnerves ar judantį nosies galiuką, padeda esant šypsenos asimetrijai, botoksu sėkmingai koreguojamas ir masyvus kvadratinis žandikaulis, mažinamas prakaitavimas.

Hialuronas odai suteikia stangrumo, palaiko jos drėgmę ir yra skirtas suteikti veidui tūrį, kuris bėgant metams mažėja: užpildyti įdubusius paakius ir smilkinius, išryškinti skruostus, lūpų putlinimui, išlyginti raukšles virš lūpų ir jų kampuose, gilias raukšles aplink akis.

„Mūsų rasės žmogaus amžių išduoda vidurinė veido dalis – paakiai, vidurinė veido dalis. Iš pirmo žvilgsnio moteris atrodo jaunai, bet iš patamsėjusių ir įdubusių paakių matyti, kad ji jau – toli gražu nebe dvidešimt penkerių. Kas antra pacientė mūsų klinikoje apsilanko būtent dėl šios problemos, – pasakoja plastikos chirurgas D.Daunoravičius. – Dažnai sulaukiu klausimo, kuris iš šių preparatų yra veiksmingesnis, tačiau visada atsakau, kad tai yra tas pats, kas lygintum lėktuvą ir traukinį. Botoksas ir hialuronas yra puikiai derinami tarpusavyje, todėl norint pasiekti geriausių rezultatų patartina naudoti juos abu, nes kažkuriuo vienu visų iškilusių problemų, deja, bet neišspręsi.“

Nors moterys nori būti gražios nepaisant blogo oro ir subjurusios nuotaikos po nevykusio susirinkimo darbe, yra kelios kontraindikacijos, kada botokso ir hialurono rūgšties injekcijos nėra atliekamos: nėštumas, žindymas ir sisteminės ligos. Nusiraminti gali ir paniškai bijančios adatos dūrių: šios intervencijos nėra itin skausmingos, tačiau prieš leidžiant hialurono rūgštį, ypač pirmuosius kartus, tos vietos yra nuskausminamos. Botoksą į veido odą įprastai leidžiama be nuskausminamųjų.

Kuo anksčiau, ar kuo vėliau?

Amžina dilema – injekcijoms ryžtis, kai ant veido matyti vos viena kita negili raukšlelė, ar jau tuomet, kai senėjimo požymiai bado akis ir artimiausios bičiulės ima šnabždėtis apie „Simonos raukšlėtą kaktą“ ir „Kodėl gi ji dar nieko nedaro?!”

Gydytojas D.Daunoravičius tikina, kad vienos tiesos, kada tinkamas metas kreiptis į gydytoją dėl botokso ir hialurono rūgšties injekcijų, nėra, nes viską lemia genetika. „Kuomet ateina šešiasdešimties sulaukusi pacientė ir mums sako: „O dabar tai jau leiskite viską!”, mes gražiai paaiškiname, kad tik injekcijomis labai gero rezultato pasiekti nebepavyks – prireiks ir operacijos. Būtent todėl teorija, kad ilgai delsti – verta, nėra teisinga. Lietuvoje ir pasaulyje veido odos tempimo operacijų skaičius mažėja, o tai rodo, jog moterys veido oda pradeda rūpintis anksčiau. Žinoma, niekas nesako, kad vos dvidešimties sulaukusi mergina turi kreiptis į plastikos chirurgą – pradėti siūloma tada, kai atsiranda poreikis. Juk kiekvienas pats nusprendžia, kaip jis nori atrodyti, todėl niekada neperšame papildomų procedūrų, galime tik patarti, pakonsultuoti.”

Laiku pradėjus botokso injekcijas pacientas pas plastikos chirurgą neretai sugrįžta tik po metų, todėl D.Daunoravičius čia pat neigia mitą, kad šią procedūrą reikia kartoti labai dažnai – kone kas tris mėnesius. Botulino poveikis įprastai matomas septynis arba aštuonis mėnesius, kai kuriems – šešis. Efektui pranykus patartina palaukti dar mėnesį ir tik tada kreiptis į gydytoją pakartotinai. „Ši pertrauka reikalinga tam, kad raumuo visiškai neatrofuotų. Judėdamas raumuo palaiko odos ir aplinkinių audinių kraujotaką, šitaip vėl atsistatydamas. Per tokį trumpą laiką raukšlė nespės sugrįžti į pradinę padėtį, o pacientas ateityje išvengs šalutinio poveikio: visiškai neleisdami kaktos raumenims judėti, po penkerių ar septynerių metų pacientas atvyks endoskopiniam antakių pakėlimui, nes šie tiesiog nusmuks. Tokių pacientų pasitaiko ne taip jau retai, ir jie dažniausiai kreipiasi po botokso ar hialurono rūgšties injekcijų, kurias atliko ne gydytojai“.

Plastikos chirurgas paneigia ir dar vieną sklandančią nuomonę: neva po ilgo laiko atsisakius grožio injekcijų veido oda atrodys kur kas blogiau, negu anksčiau: „Tai – netiesa. Oda tiesiog sugrįš į pradinę būseną. Priešingai manoma todėl, jog žmogus ilgainiui pripranta prie naujojo „aš“, prie geresnės savo versijos, o kai to nebelieka, stipriai nusivilia ir tampa savimi nepatenkintas.“

Gražu, kas saikinga

Puikiai savo darbą atliekančių plastikos chirurgų įvaizdį visuomenėje gadina neigiami pavyzdžiai: perdėm putlios lūpos, netinkamai išryškinti skruostai, po blogai atliktų injekcijų atsiradusios veido asimetrijos, susidarę infekcijų židiniai, kurie neretai gydomi sunkiai ir ilgai.

Injekcijomis iš tiesų galima padaryti labai daug, tačiau jomis nereikėtų piktnaudžiauti, būtina saikingai dozuoti. Auksinė taisyklė plastikos chirurgijoje – geras darbas yra tas, kurio nesimato. Akivaizdu, jog žmogus atrodo geriau, bet įvardyti, prie kurios veido ar kūno dalies prisilietė plastikos chirurgas – ne taip jau ir paprasta. Gydytojas D.Daunoravičius tik patvirtina faktą, kad praėjo tie laikai, kai moterys norėjo akivaizdžiai matomų plastikos chirurgo prisilietimų: Lietuvoje ir užsienyje – Prancūzijoje, Italijoje, net ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur žodis „per daug“ tarsi neegzistuoja, ėmė dominuoti subtilumas. Visgi, nemažėja atvejų, kuomet po neprofesionaliai atliktų injekcijų medikams tenka taisyti kitų padarytas klaidas. Tikėdamiesi profesionalaus gydytojo prisilietimo nemažai pacientų į kliniką atvyksta iš Rusijos ir Ukrainos.

„Invazinės procedūros turi būti atliekamos klinikoje, nes, tarkime, botoksas medicinoje – prilyginamas vaistui. Tenka išgirsti: draugė suleido, kaimynė, kosmetologė grožio salone... Neretai tokie pacientai net nežino, kokio gamintojo preparatas jiems panaudotas. Botokso ir hialurono rūgšties injekcijas tinkamai atlikti geba tik žmogaus anatomijos mokęsis medikas, reikia žinoti ne tik kur, kiek ir kaip suleisti, bet ir naudoti patikimo gamintojo produktus, laikytis absoliutaus sterilumo, švaros. Negana to, gydytojai į veidą žiūri kompleksiškai, mato visumą, ir gali pasiūlyti įvairiausių sprendimų, užtikrinančių paciento gerą sveikatą ir pokyčius, kurių jie tikisi,“ – sako medicinos klinikos „Clinicus“ plastikos chirurgas D.Daunoravičius.