Ligoninėje mirė Kęstutis Glaveckas – eruditas, charizmatiškas ir nepalenkiamas liberalas

Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.
Autorius: BNS, Žmonės.lt
Publikuota: 2021-04-30 09:11
Ligoninėje mirė Seimo narys, Kovo 11-osios Akto signataras, vienas Lietuvos laisvosios rinkos instituto įkūrėjų Kęstutis Glaveckas.

Penktadienį K.Glaveckui būtų sukakę 72 metai. Pranešama, kad politikas mirė po komplikacijų jam atlikus širdies operaciją.

Ekonomistas iš didžiosios raidės

Prezidentas Gitanas Nausėda savo užuojautoje sako, kad K.Glaveckas buvo žymus valstybės kūrėjas, įnešęs svarbų indėlį į Lietuvos politinį gyvenimą.

„Man, kaip ir daugeliui mano kartos ekonomikos studentų, prof. K.Glavecko paskaitos buvo šviežio oro gūsis 1985–1986 metais dar nelaisvos Lietuvos ekonomikos mokslo padangėje. Jo paskaitų mes nekantraudami laukėme“, – prisiminė prezidentas.

„Jis buvo ekonomistas iš didžiosios raidės, kartu su Kęstučiu Antanavičiumi ir Eduardu Vilku nutiesęs kelią Lietuvai iš planinės į rinkos ekonomiką“, – rašoma valstybės vadovo užuojautoje.

Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.
Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.

K.Glaveckas 1990 metais išrinktas į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą, vėliau politikas nuo 1996 metų be pertraukos buvo renkamas Seimo nariu, dirbo Biudžeto ir finansų komitete, daugiausiai ėjo komiteto pirmininko, pavaduotojo pareigas.

Karjerą pradėjęs kaip dėstytojas, ekonomikos mokslų daktaras yra vienas iš Lietuvos laisvosios rinkos instituto kūrėjų, 1992–1998 metais buvo šio instituto tarybos pirmininkas. 1992–1996 metais politikas konsultavo Lietuvos ir užsienio kompanijas. 

K.Glaveckas yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, Lietuvos nepriklausomybės medaliu.

Yra paskelbęs daugiau kaip 300 mokslinių darbų rinkos ekonomikos klausimais Lietuvoje ir užsienyje; knygų „Gamybos intensyvinimo problemos“, „Rinkos ekonomika“ ir „Valstybinis reguliavimas“ autorius.

Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.
Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.

Turėjo tvirtą nuomonę

Signataras, Seimo narys Kęstutis Glaveckas visada turėjo tvirtą nuomonę, buvo liberalas ne tik pagal politinę priklausomybę, bet savo mąstysena, sako buvusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

„Labai gaila žmogaus, kuris buvo labai aktyvus, labai pozityvus, protingas, tokių tikrai Seime labai trūksta ir trūks. Kęstutis buvo kovotojas. Širdies problemų turėjo gan seniai, bet niekas neįtarė, kad jis turėjo problemų, Seime buvo vienas iš aktyviausių žmonių“, – apie buvusį kolegą sakė konservatorė I.Degutienė.

Pasak buvusios parlamento vadovės, K.Glaveckas „visada turėjo tvirtą nuomonę, poziciją, juo labiau, kad buvo profesionalus, šiuolaikiškas ekonomistas“.

Irena Degutienė ir Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.
Irena Degutienė ir Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.

„Labai aiškiai formuluodavo savo mintis ir pasakydavo tai, ką turėdavo pasakyti, tai buvo pavyzdys kitiems Seimo nariams, kolega, kuris, deja, šiandien išėjo“, – sakė I.Degutienė.

Aktyvią politiką nuo šios parlamento kadencijos palikusi konservatorė pažymėjo, kad K.Glaveckas buvo liberalas savo mąstysena, nors po pastarųjų Seimo rinkimų jis ir paliko Liberalų sąjūdžio frakciją.

„Nors jis šią kadenciją paliko Liberalų sąjūdį ir išėjo į Mišrią grupę, visada savo veiksmais, savo mąstysena buvo liberalas, liberalių pažiūrų politikas, kurių niekada neslėpė, ir savo darbe visada propagavo liberalias idėjas, ypač ekonomikos ir finansų srityje“, – sakė I.Degutienė.

„Dirbau su juo Biudžeto ir finansų komitete, kai jis buvo pirmininkas, buvo labai komunikabilus, tolerantiškas kitai nuomonei. Komitete atstovaujamos visos frakcijos, ir kartais nuomonės buvo gerokai skirtingos, bet visada leisdavo visiems ir kalbėti, ir pasisakyti, daug būdavo įvairiausių diskusijų ir niekada nebuvo uzurpavimo arba nenoro išgirsti kitą nuomonę iš Kęstučio pusės. Jis turėjo daug gerų organizacinių ir vadybinių, ne tik aukščiausio lygio profesinių gebėjimų“, – kalbėjo ilgametė politikė.

Ji sakė taip pat norinti pabrėžti žmogiškąją K.Glavecko pusę, sakė jį buvus rūpestingu tėvu, seneliu, taip pat jautriu kito nelaimei žmogumi.

Kęstutis Glaveckas, jo žmona Rūta Rutkelytė ir Kazimiera Prunskienė / „Fotobanko“ nuotr.
Kęstutis Glaveckas, jo žmona Rūta Rutkelytė ir Kazimiera Prunskienė / „Fotobanko“ nuotr.

„Užuojautą reiškiu jo žmonai Rūtai, dukroms, anūkams, nes ir tėvas buvo puikus, ir senelis, ir dažnai mes apie anūkus pasikabėdavo, ką mano anūkai veikia, ką jo veikia. Žmogus buvo ne tik politikas, bet ir senelis, kuris tikrai buvo rūpestingas ir nuoširdus“, – sakė I.Degutienė.

„Dar vieną bruožą galėčiau atskleisti – jei išorėje atrodydavo aktyvus, kartais ir aštrus, dūšioj buvo labai jautrus žmogus, ir jei, neduok Dieve, kam nors Seime būdavo problemos, jis tikrai buvo vienas iš pirmųjų, kuris norėdavo ir padėdavo“, – prisiminė buvusi Seimo vadovė.

Valdas Adamkus ir Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.
Valdas Adamkus ir Kęstutis Glaveckas / „Fotobanko“ nuotr.

Jo reikėjo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio auditorijoms

Ekonomistas Kęstutis Glaveckas buvo tikras savo srities profesionalas, eruditas, ir jo dažnai reikėjo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio auditorijoms, sako kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„K.Glaveckas atrodė visada randantis jėgų atsitiesti, todėl jo išėjimas toks netikėtas. Ryškus, charizmatiškas, linksmas, niekada neieškantis žodžio kišenėje ir kartu gilių įžvalgų, galbūt netgi aplenkiančių laiką, autorius – tiek apie ekonomiką, tiek apie politiką, gyvenimą“, – savo užuojautoje sako D.Grybauskaitė.

Buvusi šalies vadovė taip pat pažymi, kad jis buvo tikras savo srities profesionalas, eruditas ir nepalenkiamas liberalas, todėl visai logiška, kad buvo ir vienas iš Lietuvos laisvosios rinkos instituto, Nacionalinės vertybinių popierių biržos kūrėjų.

„Tai buvo žmogus, kurio nuomonę, vertinimus, pagrįstus nauja pasauline informacija, visada būdavo įdomu išgirsti. Todėl profesoriaus K.Glavecko dažnai reikėjo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio auditorijoms. Daugelis jo pasigesime“, – rašoma D.Grybauskaitės užuojautoje.

Dalia Grybauskaitė 2010 m. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Kęstučiui Galveckui įteikė Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio medalį / „Fotobanko“ nuotr.
Dalia Grybauskaitė 2010 m. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Kęstučiui Galveckui įteikė Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečio medalį / „Fotobanko“ nuotr.

Laidotuvės – Antakalnio kapinėse

Kovo 11-osios Akto signataras, Seimo narys Kęstutis Glaveckas bus laidojamas sekmadienį sostinės Antakalnio kapinėse.

Urna su velionio palaikais bus pašarvota Vilniaus laidojimo rūmuose Olandų gatvėje, atsisveikinti bus galima šeštadienį nuo 12 val. iki 20 val. ir sekmadienį – nuo 10 val. iki 14 val..

Urna išnešama sekmadienį 14 val., velionis bus palaidotas Antakalnio kapinėse.

Fotogalerija:

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai