Lietuvos televizijos eteryje – prancūzų muzikanto akibrokštas su raudona žvaigžde

Grupė „Les Hurlements D'Léo“ / LTV iliustr.
Grupė „Les Hurlements D'Léo“ / LTV iliustr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2012-03-16 16:37
AA

Penktadienį LTV laidoje „Labas rytas“ viešėjo prancūzų grupė „Les Hurlements D'Léo“, kurią sudaro aštuoni muzikantai iš Bordo regiono, atvykę koncertuoti į „Frankofonijos“ dienas Lietuvoje. Tačiau TV žiūrovui Zigmantui labiau nei jų muzika įsiminė ant vieno iš grupės narių marškinėlių pavaizduotas simbolis, sukėlęs nemalonias asociacijas su Sovietų Sąjunga.

Grupės vokalistas vilkėjo marškinėlius, ant kurių buvo raudona penkiakampė žvaigždė. Iš pradžių vokalistas buvo rodomas iki pusės, bet vėliau, matyt, televizijos operatoriai ir laidos režisieriai susivokė, kad gali būti bėdų ir stengėsi arba rodyti bendrą planą, kur žvaigždė nelabai matosi, arba rodyti vokalistą stambesniu planu“, – savo pastebėjimus Žmonės.lt rašė Zigmantas.

Ant minėtų marškinėlių buvo pavaizduota palmė, raudona žvaigždė ir užrašas „Republique du sauvage“ (liet. laukinių respublika). Skaitytoją papiktino ne tik raudona žvaigždė ant atlikėjo marškinėlių, bet ir šio totalitaristinio simbolio derinys su palme sukėlė tam tikrų papildomų asociacijų. Panašią simboliką Antrojo pasaulinio karo metu naudojo Vokietijos Afrikos korpusas, besikovęs Šiaurės Afrikoje. Panašumas akivaizdus, tik šiuo atveju Vermachto pajėgų naudota svastika pakeista raudona žvaigžde.

Vokietijoje 2006-aisiais buvo pradėtas tyrimas, kai savaitinis žurnalas „Stern“ išspausdino nuotrauką, kurioje buvo užfiksuotas vokiečių karių visureigis su ant jo pavaizduota palme ir tradiciniu Vokietijos pajėgų simboliu – geležiniu kryžiumi. Šiuo automobiliu su palmę vaizduojančia emblema naudojosi Vokietijos pajėgų elitinės specialiųjų pajėgų komandos (KSK) nariai. „Stern“ tąsyk rašė, kad minėta nuotrauka tikriausiai buvo padaryta vienoje stovykloje Omane.

Ir nors KSK kariai savo technikos neženklino svastikomis ar kitais draudžiamais simboliais, tačiau vien palmės ir kryžiaus derinio pakako, kad Vokietijoje dėl neskanių asociacijų kiltų didžiulis skandalas. Nacių simbolių viešas demonstravimas Vokietijoje yra nusikaltimas.

Nereikia ieškoti sąsajų

„Labo ryto“ laidos prodiuseris Modestas Naudžius, išgirdęs apie skaitytoją sutrikdžiusią ant marškinėlių pavaizduotą emblemą, sakė neįžvelgiąs sąsajų su Sovietų Sąjunga. „Negirdėjau iš režisieriaus, kad būtų buvę kažkokie specialūs nurodymai operatoriams nerodyti tų marškinėlių. Žiūrovui tik pasirodė, kad bandoma kažką nuslėpti. Ir nereikia tame simbolyje kažko ieškoti. Rodos, žmonės pradeda bijoti savo paties šešėlio“, – aiškino laidos prodiuseris.

Pasak jo, televizijos atstovai susirūpintų tik tuomet, kai ant laidos svečio marškinėlių išvystų Adolfo Hitlerio nuotrauką ar svečiai savo simboliais ar šūkiais propaguotų smurtą ir kitus netoleruojamus dalykus. „Be to, laidos svečius pasirenkame atsakingai, čia neateina žmonės iš gatvės“, – tikino M.Naudžius.

Žmonės.lt kalbintas Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus skyriaus vedėjas dr. Česlovas Laurinavičius laikėsi panašios nuomonės. „Jeigu žmogus gatvėje neštų Stalino portretą ir sakytų, kaip tada buvo gera gyventi, tai jau būtų ne tik laisvas žodis, bet ir simbolika. O šiuo atveju, reikia išsivaduoti iš rėmų ir plačiau matyti pasaulį. Juk, jei raudona spalva asocijuojasi su bolševizmu, nepanaikinsime šviesoforo raudonos spalvos“, – teigė pašnekovas ir pridūrė, kad žvaigždės simbolis turi daug reikšmių, viena jų – pasaulis.

Palmę, žvaigždę, kardą ir ietis grupė „Les Hurlements D'Léo“ panaudojo albumo viršeliui / Albumas „République du Sauvage“

Beje, ta pati palmės, raudonos žvaigždės, stilizuotų iečių ir kardo emblema buvo panaudota grupės „Les Hurlements D'Léo“ albumo, išleisto 2007-aisiais, viršeliui.

Simboliką draudžia įstatymai

Daugelis skaitytojų turbūt prisimena ir visai neseną istoriją, kuomet Didžiosios Britanijos princas Harry privačiame vakarėlyje pasirodė ant rankos užsirišęs skarelę su nacių simboliu – svastika. Tuomet šis tarptautinį skandalą sukėlęs princo poelgis buvo pavadintas nejautriu ir begėdišku, mat daugeliui žmonių priminė skaudžią šeimos ar tautos praeitį.

Panašius nemalonius jausmus mūsų tautiečiams sukėlė ir prieš porą metų iškelta problema dėl prekybos suvenyrais su sovietų simbolika Vilniaus senamiestyje. Tuomet viena iš pardavėjų buvo nubausta net ir pinigine bauda.

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, Nacistinės Vokietijos, SSRS vėliavos, herbo arba ženklų viešas vaizdavimas užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų. Įstatymas taip pat numato, kad turėtų būti konfiskuotas daiktas, kuriuo buvo padarytas teisės pažeidimas.