Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda

Projekto organizatoriai Ieva Meškauskaitė ir Edgaras Žilaitis / Organizatorių nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-10-24 16:37
Minint Pasaulinę organų donorystės ir transplantacijos dieną bei spalio mėnesį laikant donorystės mėnesiu, Lietuvos Respublikos prezidentūroje vyko neeilinis ir itin jautrus Lietuvos Asociacijos „Gyvastis“ organizuojamas jubiliejinis Padėkos renginys organų donorams, jų artimiesiems bei medikams pagerbti, o kartu su juo debiutavo ir „2gyvenimai“ paroda, skirta viešinti organų donorystės idėją, parodyti jos prasmę bei paskatinti visuomenės narius pasikalbėti su savo artimaisiais šia tema.

Projekto „2gyvenimai“ idėjos autorė Ieva Meškauskaitė labai džiaugėsi idėjos kristalizavimųsi – realia paroda bei visos komandos įdėtu indėliu į projekto sėkmę ir bandomą pasiekti tikslą – kiekvieno pamačiusio parodą asmens susimąstymą apie donorystę ir norą pasikalbėti apie tai su sau brangiais žmonėmis.

„Esu neapsakomai laiminga, jog neeilinių ir būtent kūrybos jėga varomų profesionalų bei idėja tikinčių žmonių, kūrėjų bei rėmėjų pagalba mintys materializavosi ir tapo realybe, o paroda, kuri startavo uždarame renginyje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, sulaukė labai daug gerų atsiliepimų bei sužavėjo renginio svečius“, – parodos debiutu džiaugėsi I.Meškauskaitė.

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.
Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.

Fotografijose donoro ir recipiento ryšys

Jautri tema ir visuomenėje vis dar su baime priimami sprendimai dėl donorystės pagimdė iniciatyvą, kuri esančioje parodoje stengėsi atskleisti donoro ir reciepiento ryšį bei parodyti, kaip dviejų kūnų bendrystė ir neįkainojama dovana – dovanotas organas – sukuria pilnavertį gyvenimą.

Fotografijose matomi du kūnai simbolizuoją donorą, kuris dovanoja savo organus ir reciepientą, kuris dėl ligos, išgyventi gali tik persodinto organo dėka. Jų kūnai susilieja į vieną ir tampa tarsi drobė, o įvykus donorystei ir transplantacijai, matomas sveikas organas, kuris ir yra pagrindinis akcentas nupieštas ant modelių kūnų.

Kaip pasakoja I. Meškauskaitė, pastaraisiais metais visuomenės sąmoningumas organų donorystės klausimu didėja, tačiau statistika byloja, jog artimųjų prieštaravimas dovanoti mirusio artimojo organus vis dar išlieka toks pat aukštas kaip prieš 10 metų.

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.
Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.

„Labai gaila, kad didėjant visuomenės sąmoningumui, prieštaravimas donorystės idėjai išlieka vis dar didelis ir ne visi žmonės žino, jog donoro kortelės turėjimas dar nereiškia, kad po mirties tavo organai bus galimi dovanoti, kadangi galutinis sprendimas šiuo metu Lietuvoje priklauso artimiesiems. Todėl visų svarbiausia, skatiname pokalbiui ir savo artimųjų informavimui apie savo apsisprendimą“- pokalbiui skatina I. Meškauskaitė.

Paroda siekia iššaukti pokalbį

„2gyvenimai“ paroda startavusi Prezidentūroje, skatina visuomenę atkreipti dėmesį į donorystės idėją bei ragina apie ją pasikalbėti su artimaisiais, šeimos nariais ar draugais. Kaip pasakoja šios iniciatyvos vienas iš organizatorių ir parodos fotografas Edgaras Žilaitis, jau iškilęs susidomėjimas nuotraukomis, pačia iniciatyva ir gaunami laiškai verčia džiaugtis, jog visiškai nepažįstamų, tačiau vienu tiklsu dirbančių žmonių komanda sugebėjo pasiekti tiek daug.

„Šis projektas – puikus pavyzdys, kaip susibūrę žmonės gali sukurti mažą stebuklą! Dar ir dabar negaliu atsigrožėti žmonių atsidavimu ir noru kurti ar kitaip prisidėti prie šio iniciatyvos įgyvendinimo ir sklaidos. Nepažįstami žmonės, skirtingos asmenybės, skirtingas požiūris ir vienas bendras tikslas – sukurti jausmingą ir unikalų produktą, kuris lyg kibirkštis įžiebtų susidomėjimo donoryste ugnį“, – parodos sėkme tiki vienas iš „2gyvenimai“  organizatorių E. Žilaitis.

Šia paroda siekiama didinti visuomenės sąmoningumą apie donorystės prasmę ir svarbą bei leisti žmonėms pasigerėti menu ir netradicinėmis jo formomis – donorystė fotografijose pristatyta per itin jautrias donoro ir recipiento artumą bei ryšį atskleidžiančias nuotraukas, kuriose ant drobe tapusių modelių kūnų jiems susijungus matomas organas.

Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.
Lietuvos Respublikos Prezidentūroje – organų donorystę viešinanti paroda / Organizatorių nuotr.

Parodos startu Lietuvos Respublikos Prezidentūroje labai džiaugėsi ir Lietuvos Asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė. „Mums labai svarbi organų donorystės idėjos sklaida pačiomis įvairiausiomis formomis, kai pasiekiama vis platesnė visuomenės dalis. Šiais metais įvertintos, didelio visuomenės susidomėjimo sulaukusios „Gyvasties“ narių iniciatyvos, na, o ši paroda, per meną, jausmą ir fotografiją ne tik nuostabiai papuošė Prezidentūros sienas, bet ir tikiu, ateityje pasieks dar labai daug visuomenės narių“, – įvykusia paroda džiaugėsi A. Degutytė.

Padėka iniciatyvai „2gyvenimai“ už donorystės sklaidą

Prezidentūroje vykusiame Padėkos renginyje, skirtame organų donorams, jų artimiesiems bei medikams pagerbti, buvo įvertintos ir naujausios iniciatyvos skleidžiančios kūrybišką požiūrį į organų donorystę. Vieną jų – „2gyvenimai“ ir jos organizatoriai Ieva Meškauskaitė bei Edgaras Žilaitis tiki, jog projektas ir pati paroda palies kiekvieno širdį bei paskatins pasikalbėti ir ištarti tą didijį „TAIP“.

Atsiimdami padėką iniciatyvai „2gyvenimai“ organizatoriai buvo be galo dėkingi savo komandai, be kurios realizuota paroda Prezidentūroje būtų tiesiog neįmanoma.

„Labai džiaugiamės, jog ši paroda žavi, pakeri ir priverčia susimąstyti. Esame labai laimingi, jog ši iniciatyva plinta ir jau sulaukia realių rezultatų – žmonės rašo laiškus, pasirašo donoro korteles ir labai laukia tolesnių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose. Tad už visa tai, norėtųsi dar kartą padėkoti visai komandai, – grimerėms Margaritai Sajetai – Vasilko, Daliai Gečienei, Arinai Vasilko ir Gražinai Makovskai bei modelių agentūrų „Modilinos“ ir „Deimantės modelių agentūra“ modeliams, Ugnei Šlaičiūnaitei ir Mykolui Lukoševičiui – modeliams, video medžiagą projekto įvaizdžiui kūrusiam Jonui Baltikauskui, Ypatingai didelis dėkui „Shoop studio rental“ studijai, kad šiltai priėmė, rūpinosi ir palaikė iniciatyvos įgyvendinimo komandą!“, – dėkingumo žodžių nestoka projekto organizatorė I. Meškauskaitė.

Parodos „2gyvenimai“ startas vyko Lietuvos Respublikos Prezidentūroje, na, o artimiausiu metu atkeliaus ir į kitas vietas, kuriose visi norintys galės atvykti, susipažinti ir pamatyti „2gyvenimus“, kurie gali daryti stebuklus – gali išgelbėti gyvybes!

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai