Lietuvos mokslo ir meno elitas prašo atvykstančio Prancūzijos prezidento dėmesio Baltarusijai

Emmanuelis Macronas ir Brigitte Macron / „Scanpix“ nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2020-09-27 11:08
Daugelis Lietuvių menininkų ir mokslininkų kreipėsi į Prancūzijos prezidentą prašydami atkreipti dėmesį į politinės krizės sukrėstą Baltarusiją.

Viešame kreipimesi į Prancūzijos lyderį Emmanuelį Macroną, jo viešnagės Lietuvoje išvakarėse, jie ragina išgirsti Baltarusijos žmonių laisvės reikalaujantį balsą. 

„Pone prezidente, 1990 metais mes, už savo laisvę kovoję lietuviai, atkakliai beldėmės į Prancūzijos ir Europos sąžinę. Ir pagaliau buvome išgirsti. Šiandien į jūsų ir mūsų sąžinę, į Europos sąžinę, beldžiasi mūsų broliai ir sesės baltarusiai. Jų moterys ir vyrai patiria nežmoniškus kankinimus. Ir tai dedasi 21 amžiaus Europoje“, – teigia kreipimosi autoriai. 

„Tikimės, kad jūs ir laisvę mylinti Prancūzija išgirsite skausmingą Baltarusios žmonių laisvės šauksmą“, priduriame laiške, kurio autoriai vartoja „Baltarusios“ pavadinimą. 

Viešą kreipimąsi į Prancūzijos prezidentą pasirašė mokslininkai Viktorija Daujotytė, Irena Veisaitė, Algis Mickūnas, Egidijus Aleksandravičius, Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis, rašytojai Tomas Venclova, Kornelijus Platelis, Laima Kreivytė ir daugelis kitų garsių meno ir mokslo žmonių. 

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas su žmona Brigitte Trogneux pasaulį žavi savo meilės istorija / Scanpix nuotr.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas su žmona Brigitte Trogneux pasaulį žavi savo meilės istorija / Scanpix nuotr.

Sekmadienį E.Macronas pareiškė, kad Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka privalo pasitraukti. 

„Akivaizdu, kad jis turi trauktis“, – pareiškė E.Macronas prancūzų savaitraščiui „Journal du Dimanche“ prieš vizitą į Lietuvą ir Latviją. 

Nuo rugpjūčio 9 dieną įvykusių rinkimų, kuriuos teigia laimėjusi opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja, nors A.Lukašenka tvirtina, jog triuškinamą pergalę iškovojo jis, protestuoti į gatves Baltarusijoje išėjo dešimtys tūkstančių žmonių.

A.Lukašenkos režimas prieš protestuotojus ėmėsi brutalių susidorojimo priemonių, dėl kurių sulaukė pasmerkimo iš Vakarų, bet paramos iš Maskvos. Šią savaitę jis surengė slaptą inauguraciją, išprovokavęs naujų demonstracijų ir naują Vakarų kritikos bangą.

Prancūzijos prezidentas E.Macronas su sutuoktine Brigitte Trogneux Macron Lietuvoje lankysis pirmadienį, tai bus jų pirmasis vizitas šalyje.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai