Lietuvos jūrų muziejus šventinius renginius skiria kurėno Romaldo Adomavičiaus atminimui

Romaldas Adomavičius/Vyginto Skaraičio nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-07-09 14:40
Visi Lietuvos jūrų muziejaus renginiai Jūros šventės metu yra skiriami Romaldo Adomavičiaus atminimui. Romaldas Adomavičius nuskendo liepos 2 dieną muziejaus kurėnui apvirtus audringose mariose.

Visas Romaldo Adomavičiaus gyvenimas buvo paskirtas Lietuvos laivybos ir Klaipėdos istorijos tyrimams. Liepos 23 dieną 17 val. Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje, Gerlacho palėpėje, bus pristatyta naujausia Romaldo Adomavičiaus ir jo sūnaus Romualdo knyga – Lietuvos jūrininkų žinynas „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“. 

Tai – fundamentalus leidinys, kuriame įvertinamas Nepriklausomos Lietuvos laikotarpis, kai ir buvo padaryti pirmieji žingsniai į jūrinę valstybę: perimtas Klaipėdos uostas, kurtas prekybos ir karo laivynas, rengti kvalifikuoti jūreiviai. Šiame leidinyje pateikiamos laivyno kūrimo iniciatorių ir dalyvių biografijos bei pasienio apsaugos laivų, 1921-1940 metais plaukiojusių su Lietuvos vėliava, istorijos.

Liepos 24 dieną muziejus vėl kvies į I. Simonaitytės biblioteką, kurios fojė 16 val. bus pristatyta paroda „Aloyzas Každailis: Mano kelias buvo dulkėtas, akmenuotas, velnių priperėtas“, skirta prieš metus mirusio Lietuvos jūrų muziejaus įkūrėjo ir ilgamečio direktoriaus Aloyzo Každailio atminimui. Parodą kūrė istorikas Dainius Elertas kartu su dailininke Audrone Adomavičiene. Parodoje atskleidžiama ir turtinga Aloyzo Každailio asmenybė, kurioje derėjo istoriko, rašytojo, vadovo bei novatoriaus talentas. Bus eksponuojamos Aloyzo Každailio knygos, tekstai, asmeniniai daiktai.

Liepos 25 dieną 14.30 val. Smiltynėje, prie „Albatroso“ paminklo ir prie Lietuvos jūrų muziejuje esančio paminklo „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems“, rengiama jau tradicija tapusi iškilminga Jūrininkų pagerbimo ceremonija, skirta jūrą Lietuvai atvėrusiems, išplaukusiems ir negrįžusiems. Tądien muziejuje bus atidengta ir skulptoriaus Algirdo Boso sukurta plaketė, skirta Aloyzo Každailio atminimui.

Penktadienis, liepos 26-oji, atves į Klaipėdą, Jūros šventę. O ją tradiciškai pradės jau aštuntasis istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“: 20 val., pasitinkant flotilę, bus pakeltas Pilies tiltas. Šią flotilę septynerius metus įvedinėjo pats Romaldas Adomavičius. Paskui Jūrų muziejaus kurėną „SüD 1“ į Klaipėdą įplaukdavo keliolika įvairaus dydžio plokščiadugnių Kuršių marių arealo žvejų valčių bei istorinių laivų.

„Abejojome, ar rengti šį renginį šiemet, – nuogąstavimais dalijosi Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. – Bet Romaldo Adomavičiaus sūnus Romualdas pasakė: nesustosim. Todėl tęsiame Romaldo pradėtus darbus, būdami tikri, kad tai yra didžiausias jo atminimo pagerbimas.“

„Dangės flotilė“ – vienas pagrindinių Jūros šventės akcentų – unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, reprezentuojantis šalies jūrinę kultūrą ir tradicijas. Šiųmetė „Dangės flotilė“ buvo planuojama su naktišokiais, tačiau po nelaimės bus gręžiamasi daugiau į Kuršių marių folkloro pristatymą. 

Daugiausia „Dangės flotilės“ renginių planuojama šeštadienį, liepos 27 dieną: 17.30 rengiamas Lietuvos muziejų kelio „Lietuvos kraštovaizdžiai: vandenų kultūrinė atmintis“ renginys.  edukacinė popietė „Žvejiški darbai“, 18.30 val. įgulų pristatymas – „Mus jungia jūra!“, o 20.00 val. – pagrindinis flotilės renginys – laivų paradas Dangėje su žinomų televizijos laidų vedėjų – Editos Mildažytės ir Sauliaus Pilinkaus – komentarais. 

„Dangės flotilė“ atsisveikins su Klaipėda ankstų sekmadienio rytą – 9 val. „Dangės flotilės“ temą papildys nauja muziejaus paroda „Jūrinio paveldo ženklai. Laivų statyba“ skvere prie Meridiano. Tai tęstinė „Jūrinio paveldo ženklų“ serijos paroda, glaustai supažindinanti su laivų statybos ir remonto verslo raida Klaipėdos mieste. Parodos autoriai – istorikas Dainius Elertas ir dailininkė Audronė Adomavičienė.

Temos:

Kultūra

Naujausi straipsniai