Lietuvos ambasadorius Švedijoje Eitvydas Bajarūnas: „Šiuo metu mane pavaduoja Donatas Montvydas“

Donato Montvydo susitikimo su gerbėjais akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Lietuvos ambasadorius Švedijoje Eitvydas Bajarūnas (53) šypsosi: jau antrą savaitę gali lengviau kvėpuoti. Juk pastaruoju metu jį darbe pavaduoja Stokholme viešintis Lietuvos atstovas „Eurovizijoje“ Donatas Montvydas.

E.Bajarūnas Lietuvos ambasadoriaus Švedijoje kėdėje sėdi jau penkerius metus. Bendraudamas su Žmonės.lt ambasadorius neslepia: skirtumai tarp lietuviškos ir švediškos kultūros gajūs, tačiau yra ir panašumų.

Galbūt meilė muzikai, dainai yra vienas jų. Juk lietuviai – daininga tauta, o švedai pasaulyje diktuoja muzikos madas.

„Čia kiekviena šventė minima su daina. Švedams svarbiausia gerai praleisti laiką, ką nors švenčiant taurė rankoje jiems nebūtina – prie jos jie tik priliečia lūpas. Kaskart švenčiant čia skamba dainos“, – bendraudamas su Žmonės.lt sakė E.Bajarūnas.

Užtat ir „Eurovizija“ Švedijai – didelė šventė. Šalis pagrįstai vadinama „Eurovizijos“ tėvyne, mat pati pergalę čia nuskynė jau penkis kartus, be to, ką čia slėpti – dauguma konkurse skambančių dainų parašytos būtent švedų kūrėjų...

Donato Montvydo susitikimo su gerbėjais akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Švedijoje daina – didžiulis dalykas. Atranka į „Euroviziją“ čia – labai sudėtinga. Kai apsigyvenęs čia stebėjau vietos nacionalinę atranką, likau labai nustebęs. Atstovauti Švedijai „Eurovizijoje“ išrenkamas tik vienas, bet tą laisvai daryti galėtų visi dešimt atrankos finale dainuojančių atlikėjų. Jų atranka yra tokia gera, taip išreklamuota ir sureikšminta, kad pati „Eurovizija“ nublanksta. Tačiau žinoma, kad kiekvienas laimėjimas Švedijai – įvykis. „Euroviziją“ šalis laimėjo jau penkis kartus“, – bendraudamas su Žmonės.lt sakė E.Bajarūnas.

Pirmoji pergalę „Eurovizijoje“ nuskynė legendinė ABBA – grupė, kurios nariai po konkurso tapo pasaulinėmis žvaigždėmis. Pernai konkursą į Švediją grąžino Mansas Zelmerlowas.

Donato Montvydo susitikimo su gerbėjais akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Anot E.Bajarūno, dauguma lietuvių nė neįtaria, kokią įtaką švedai turi pasaulinei muzikos industrijai. „Lietuviai mažai išmano Švedijos muzikos industriją. Dažniausiai mes galvojame, kad tai amerikiečiai, britai šioje srityje pirmauja. Tačiau tai švedų muzikos pramonė klesti: jų kompozitoriai kuria daugybę populiariausių dainų, kuria ir lietuviams... Jie sukūrė „Spotify“ – šypsosi.

Ši Švedijoje, Stokholme, skambėsianti „Eurovizija“ jau antroji, kurią E.Bajarūnas stebės gyvai. Pirmąkart koncerto klausėsi 2013-aisiais, kai šis skambėjo Malmėje.

„Tada važiavau ir į pusfinalį, ir į finalą. Tada kartu su lietuvių bendruomene susitikome ir su Lietuvos atstovu – Andriumi Pojaviu. Kartu su Audriumi Giržadu jau esame patyrę, kaip organizuoti tokius susitikimus. Prisimenu, kad Malmėje „Eurovizija“ tikrai buvo didelis įvykis. Gal nes laimėjo Danija, iki kurios – pusvalandis kelio nuo Malmės“, – svarsto.

Ir šįmet jis pasistengė, kad lietuvių bendruomenė susitiktų su Lietuvos atstovu konkurse. Pakvietė Donatą Montvydą apsilankyti lietuvių įkurtame bare, kur šį pasitiko dešimtys tautiečių.

Donato Montvydo susitikimo su gerbėjais akimirka / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Anksčiau jam jau teko bendrauti su D.Montvydu: „Anksčiau Donatas buvo čia atvažiavęs keliskart. Jam jau teko privačiai pasėdėti pas mane rezidencijoje, pavakarieniauti. Tada išsikalbėjome. Man jis tikrai imponuoja.“

Lietuvos atstovui ambasadorius negaili gražių žodžių: „Man labai patinka, kad Donatas rodo lietuvių tautai kiek svetimą naratyvą. Jis aiškiai sako: atėjo čia nugalėti. Juk kiekvienoje srityje tai svarbu – nuo to reikia pradėti. Reikia tikėti, kad esi geriausias. Ar toks tikrai esi, lems daug aplinkybių. Tačiau Donato nusiteikimas yra sveikintinas. Kiti Lietuvos atstovai dvejodavo, kaip jiems seksis, nusiteikdavo kitaip. Kodėl mes negalime būti geriausi? Gal ir būsime?“

Ar pačiam E.Bajarūnui aktuali „Eurovizija“? „Man patinka „Eurovizija“. Mums, lietuviams, tai tikrai yra nacionalinės svarbos dalykas. Juk tai būdas Lietuvai pasirodyti... Šiuo metu Lietuvos ambasadorius Švedijoje yra Donatas. Tai apie jį visi žino, visi apie jį skaito, visi apie jį rašo... Mums net nereikia dvejoti, ar „Eurovizija“ yra svarbi. Tai šansas parodyti save. Čia mes pasirodome kaip europietiška tauta, parodome savo kultūrą. Praneškime apie save, kad mes taip pat esame dainuojanti tauta. Tegul mūsų vardas skamba“, – sako jis.

Paklaustas, ar tiki D.Montvydo sėkme konkurse, ambasadorius šypsosi: „Be abejo, tikiu. Kaip bus, parodys laikas.“

Skaitykite daugiau