„Lietuvos aktorių gildija”: Aktorius – „Tuščia vieta”?

Spektaklis „Išvarymas“ buvo parodytas „Siemens“ arenoje / G. Jauniškio ir S. Gerikaitės nuotr.
Spektaklis „Išvarymas“ buvo parodytas „Siemens“ arenoje / G. Jauniškio ir S. Gerikaitės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-10-22 13:53
AA

Spalio 22 dieną 13 val. prie Lietuvos Respublikos Seimo rūmų, Nepriklausomybės aikštėje, Lietuvos aktorių profesinė sąjunga „Lietuvos aktorių gildija“ organizuoja meninę akciją „Tuščia vieta“, kuria siekiama atkreipti dėmesį į vis prastėjančią kultūros padėtį, o ypač į menkus aktorių atlyginimus ir neadekvatų sprendimų priėmėjų pasirinkimą mažinti kultūros sektoriaus biudžetą.

Akcija „Tuščia vieta“ – tai viešas veiksmas, siekiantis atkreipti Lietuvos Respublikos Seimo parlamentarų, Vyriausybės ir ypatingai Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos dėmesį į aktorius ir jų darbą, kuris daugumos politikų vis dar yra nepelnytai nuvertinamas. Lietuvos aktoriai kelia reikalavimą: „nustokite aktorius laikyti Tuščia vieta!” Tuščios kėdės pastatytos Nepriklausomybės aikštėje priešais Lietuvos Respublikos Seimą – tai apeliacija į Seimo narius dėl ilgai ignoruotos srities finansavimo: tuščiai vietai dalinamus tuščius pažadus, tuščią kultūros, kaip valstybės prioriteto įvardinimą. Būrys tuščių kėdžių – tai chroniškas politikų neveiksnumas ir bejėgystė. Tuščios kėdės – kultūros įstaigų tuštėjimas dėl vykdomos neadekvačios ir neteisingos kultūros politikos. Tuščios kėdės – apgailėtinas politikų ir sprendimų priėmėjų požiūris į tai, kad kultūrai finansavimas turi būti dar labiau mažinamas. Tuščios kėdės – dalies kultūros sektoriaus grupių išstūmimas į skurdo ir/ar nedarbo ribą, emigraciją, bet kokio orumo praradimą. „Dabartiniame politiniame ir socialiniame kontekste matoma vis ryškesnė takoskyra tarp skirtingose sferose dirbančių asmenų. Kultūros darbuotojai, kartu su mokslininkais, medikais, mokytojais, socialiniais darbuotojais, yra vieni iš tų, kurie kuria socialinį kapitalą, kultivuoja intelektinį ir kultūrinį identitetą, tačiau valstybės valdymo aparato yra nuvertinami ir uždirba beveik mažiausiai Europoje”, - teigia idėjos sumanytojas, aktorius Denisas Kolomyckis.

Šių metų pradžioje įsikūrusi Lietuvos aktorių profesinė sąjunga Lietuvos aktorių gildija, kuri jau dabar yra didžiausia Lietuvos aktorius vienijanti organizacija, savo poziciją dėl darbo sąlygų jau yra išreiškusi skirtinguose lygmenyse. Lietuvos aktorius burianti gildija siekia prisidėti prie aktorių gerovės didinimo ir palankesnių darbo užmokesčio bei darbo sąlygų sudarymo. Lietuvos pristatymui užsienyje skiriama daug dėmesio norint pritraukti daugiau investicijų, o ryškiausiai Lietuvą užsienyje atstovauja būtent kultūros lauko profesionalai. Apsilankymai teatre dažnam vidutiniškai ir daugiau uždirbančiam yra prestižo reikalas – tuo tarpu aktoriaus ir atlikėjo darbas yra vertinamas kiek daugiau nei minimalus atlyginimas.

Akcija Tuščia vieta savo pristatoma menine instaliacija siekia, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. 50 procentų būtų padidinti nacionalinių ir valstybinių teatrų aktorių atlyginimai, o nuo 2020 m. sausio 1 d. atlyginimai būtų padidinti dar 30 procentų - tai leistų aktorių atlyginimams priartėti prie šalies vidurkio; atšaukti nurodymą 2019 m. nacionaliniams ir valstybiniams teatrams susimažinti biudžetus 15 procentų; įpareigoti Kultūros ministeriją sugriežtinti teatrų vadovų kontrolę naudojant jiems patikėtas lėšas; teatrų bendruomenė iš Kultūros ministrės Lianos Ruokytės - Jonsson iki šiol nesulaukia reikiamo dėmesio sprendžiant susikaupusias problemas, taigi, siekiame, kad ministrė nedelsiant užmegztų konstruktyvų dialogą su teatrų bendruomene.

„Lietuvos aktorių gildija“ tarybą sudaro: Daumantas Ciunis (pirmininkas), Elžbieta Latėnaitė, Henrikas Savickis, Marius Čižauskas, Denisas Kolomyckis, Algirdas Gradauskas, Martynas Nedzinskas.