Lietuvoje – pasaulinės sėkmės sulaukęs projektas: kviečia mergaites kurti startuolius

Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje
Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje
Lina Širvinskienė
Šaltinis: Žmonės
2021-12-19 13:04
AA

„Future Heroes“ – tai 4 mėnesius truksianti mokymų programa, kurioje kviečiamos dalyvauti 13–17 metų mergaitės iš visos Lietuvos. Estijoje pradėtas ir ten jau kelis metus sėkmingai vykstantis projektas suteikia paauglėms unikalią galimybę iš arti pažinti verslo pasaulį ir realizuoti savo idėjas.

„Jaunoji karta turi tiek pažangių idėjų, tačiau, kiek realių galimybių jas įgyvendinti? Ypač, jei esi paauglė mergaitė... Kur gauti žinių, apskritai, kaip sulaukti dėmesio, kam ir ką pasakyti, kad tave išgirstų, – kalba projekto iniciatorė Lietuvoje „WoW University“ įkūrėja, vizionierė Inga Jablonskė. – Kai sulaukėme kvietimo koordinuoti Estijoje jau kelis metus sėkmingai vykstantį ir pasaulinio įvertinimo sulaukusį projektą „Future Heroes“, labai apsidžiaugėme, kad ir Lietuvos mergaitės turės šansą atskleisti savo potencialą, mokytis lyderystės, verslumo bei įkurti savo startuolius.“

„WoW University“ įkūrėja Inga Jablonskė / Tomo Adomavičiaus nuotr.

Mokysis iš geriausių

Keturis mėnesius kas antrą šeštadienį mergaitės lankys seminarus, kuriuose lavins tiek asmeninius, tiek enterprenerystės įgūdžius. Nuo finansinio raštingumo, projektų pristatymų potencialiems investuotojams iki pasitikėjimo savimi ir savo stipriųjų pusių pažinimo. Projekto pabaigoje jos gaus unikalią galimybę išvystyti savo verslo idėją ir pradėti pirmąjį verslą.

Seminarus ves įvairių sričių profesionalai, tokie kaip: Islandijos universiteto profesorė, lyderystę tirianti mokslininkė dr. Inga Minelgaitė, NVO „Lietuvos Junior Achievement (LJA)“ vadovė Andželika Rusteikienė, profesinio augimo konsultantė Lina Danienė, „Choco agency“ partneris, MoQ rinkodaros vadovas, skaitmeninės rinkodaros strategas Tomas Nemura, bendrovės „Cosmoway“ bendraturtė ir rinkodaros vadovė Justė Pinkevičienė, „Baltic Sandbox“ verslo plėtros vadovas Andrius Milinavičius, verslininkė, IT specialistė Unoma Ndili Okorafor ir kt.

Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje

„Kiekvienam iš mūsų reikia sektinų pavyzdžių, palaikymo ir ryžto, jog patikėtume savo jėgomis ir siektume to, ko trokšta širdis. „Future Heroes“ – šalyje unikalus projektas, į kurį kviečiamos mergaitės galės drąsiai išbandyti savo jėgas, tobulinti įgūdžius, semtis patirties iš savo srities profesionalų – mentorių. Tikiu, kad ši programa prisidės prie teigiamų visuomenės pokyčių – galbūt šiame projekte gims Lietuvos visuomenės, mokslo ir verslo lyderės“, – sako projektą remiančios Britų tarybos Lietuvoje direktorė Ona Marija Vyšniauskaitė.

„Laikas, dėmesys ir darbas, kuriuos organizacijos skiria savo bendruomenėms, yra puikus būdas išplėsti pasaulio suvokimą, pamatyti tai, ko niekada nematei bei atidžiau pažvelgti į savo aplinkos ar net valstybės problemas. Organizacijos, dirbdamos su projektais, skirtais visuomenės gerovei didinti, atranda daugybę atsidavusių ir savo idėja degančių žmonių. Tokioje aplinkoje dirbančios NVO yra motyvuotos, tikinčios, jog nepasiekiamų tikslų nėra“, – įsitikinusi ne vieną socialinį projektą rėmusios institucijos atstovė O.Vyšniauskaitė.

Projektą taip remia pasaulinis filantropijos fondas „The ella Fund“, kuris rūpinasi, kad visos pasaulio moterys ir mergaitės turėtų lygias galimybes gauti tinkamą išsilavinimą, sveikatos priežiūrą ir veikti verslo pasaulyje.

Britų tarybos Lietuvoje direktorė Ona Marija Vyšniauskaitė

Lietuvoje šis fondas jau keletą metų palaiko įvairias su moterų ir mergaičių įgalinimimu susijusias iniciatyvas. Šią vasarą jo pagalba buvo įgyvendintas didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukęs ir būrio garsių Lietuvos žmonių palaikytas socialinis projektas „Aš esu Tu“. Juo siekiama prisidėti prie ateities, kurioje tiek vyrai, tiek moterys galėtų rinktis profesiją, be būtinybės apeiti lyties pagrindu sukurtus barjerus ar stereotipus.

Moterų lyderystė Lietuvoje – vis dar opi problema

Nepaisant to, kad situacija, kalbant apie Lietuvos moterų įsitraukimą į mokslą, politiką, verslą ir darbo rinką kasmet gerėja, tačiau statistika nedžiugina.

Didžiausiose šalies kompanijose vadovaujamas pozicijas užima apie 30 proc. moterų, aukščiausio lygio vadovių – maždaug 16,7 proc. (3 iš 17). Direktorių tarybose tik apie 12 proc. yra moterys.

Pagrindiniuose politiniuose postuose moterų mažiau nei trečdalis. Seimo narių moterų susidaro vos 22 proc.

Įvairūs tyrimai rodo, kad visuomenėje vyraujantys stereotipai apie moterų ir vyrų vaidmenis daro reikšmingą įtaką profesijų ir gyvenimo būdo pasirinkimams. Nulemia daugumos požiūrį į vyrų ir moterų dalyvavimą versle, moksle, politikoje. Todėl moterims iškyla sunkumų siekti karjeros trokštamoje profesinėje srityje, jei ji visuomenėje suprantama kaip vyriška.

„Ankstyvame amžiuje mokant mergaites, jaunas moteris verslumo ir lyderystės, jos išmoks geriau pažinti tiek pačios save, tiek verslo pasaulį. Tai skatins jų pasitikėjimą savimi, gebėjimą priimti sprendimus, nebijoti pasidalyti naujomis drąsiomis idėjomis – tokiu būdu sulauksime pokyčių ir progreso tiek ateities verslo kultūroje, tiek, apskritai, visuomenėje“, – įsitikinusi vienintelio nuotolinio moterų universiteto įkūrėja I.Jablonskė.

Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje / Lauros Oks nuotr.
Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje / Katri Korbun nuotr.

Sėkmės istorija – Estijos pavyzdys

Iniciatyva „Future Heroes“ gimė Estijoje, iš noro padėti paauglei dukrai ir jos draugėms realizuoti savo pirmąją verslo idėją, ir tapo akstinu pažvelgti į šią problemą plačiau.

„Tokių mergaičių kaip mano dukra – daugybė. Jos kupinos puikių, visuomenę turtinančių minčių. Pavyzdžiui, vienas iš vėliau projekte gimusių startuolių – „SISU bag“ – medžiaginiai maišeliai, keičiantys aplinkai kenksmingus plastikinius. Mergaitės sėkmingai juos pardavinėjo, taip dargi sukurdamos darbo vietų specialiuosius poreikius turintiems žmonėms – juos siuvo vieno šalies globos centro gyventojai. Tačiau nežino, kaip jas įgyvendinti“, – pasakoja „Future Heroes“ sumanytoja, verslininkė Eva Ponomarjov.

Projekto „Future Heroes“ sumanytoja Eva Ponomarjov / Lauros Oks nuotr.

„Per penkis metus, kuomet projektas vyksta Estijoje, pasiekėme išties gerų rezultatų“, – sako moteris, – iki šios dienos programoje sudalyvavo 300 mergaičių, vadinasi, buvo sukurta keli šimtai naujų verslų ir socialinių iniciatyvų.

2018 m. „Future Heroes“ buvo išrinktas viena iš TOP 3 verslumą skatinančių iniciatyvų Europoje, 2020-aisiais tapo nugalėtoju Pasaulio viršūnių apdovanojimuose, tais pačiais metais pateko tarp 16 didžiausią poveikį turinčių,  inovatyviausių projektų jaunimui Europoje.

Natūralu, gimė noras, jog projektas taptų tarptautiniu. Pirmiausia, įvyktų kaimyninėse šalyse – Lietuvoje ir Latvijoje, o paskui plėstųsi ir kitur. Bendrystė yra didžiulė jėga. Svarbu, jog kuo daugiau mergaičių visame pasaulyje turėtų galimybę patirti, ką reiškia, kai tave palaiko ir tavimi tiki.“

Iš viso dalyvauti projekte Lietuvoje bus atrinkta 50 mergaičių iš visos šalies. Norinčios dalyvauti atrankoje tai padaryti galės iki sausio 3 d., užpildę anketą oficialioje projekto interneto svetainėje www.futureheroes.lt. Dalyvavimas projekte yra nemokamas. Oficiali projekto kalba – anglų.

Projekto „Future Heroes“ dalyvės Estijoje, centre – Eva Ponomarjov / Lauros Oks nuotr.