Lietuvoje išleista knyga per anksti gimusių vaikų šeimoms: kaip be mamos ištverti 100 dienų?

Rūta Romeikienė, Tomas Dirgėla, Eidvilė Viktorija Buožytė / Asociacijos „Padedu augti“ nuotr.
Rūta Romeikienė, Tomas Dirgėla, Eidvilė Viktorija Buožytė / Asociacijos „Padedu augti“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-12-03 20:43
AA

Ne laiku į pasaulį pasibeldusiam mažyliui tenka kovoti už savo gyvybę, o šalia esančiai mamai ir tėčiui plyšta širdis matant mažylio pastangas bei prisimenant namuose likusius kitus mažamečius vaikus. Kaip vos dvejų metų atžalai pasakyti, kad nuo šiol mamos namuose nebus keletą mėnesių? O jei vaikas vis dar yra žindomas, o tėtis neturi galimybių tinkamai juo pasirūpinti... Juk niekas nesitikėjo tokio ankstyvo gimties stebuklo. Kaip nuraminti mažylį, kad mamos ir tėčio meilė jam neišblėso?

Į šiuos ir kitus svarbius klausimus visai šeimai atsakymus rasite knygoje su garso įrašu „Ketvirtadienį. Knyga broliams ir sesėms“. 

Be mamos 100 dienų?

Priešlaikinis gimdymas dažniausiai įvyksta netikėtai. Jam nebūna pasiruošę nei mama, nei tėtis. Nebūna pasiruošę ir būsimieji broliai ar sesės. Kad lengviau būtų ir mamai, ir tėčiui, ir mažam broliui ar sesei, apimtiems didelių jausmų, asociacija „Padedu augti“ knygos idėją įgyvendino padedama būrio profesionalų.

„Mamos, kurios pagimdo anksčiau, visada susiduria su dilema. Kaip elgtis? Vykti į namus ir prižiūrėti kitus vaikus palikus silpną naujagimį ligoninėje, ar likti, bet atsitraukti nuo kitų vaikų. Dabar, karantino metu, namie likę vaikai net negali pasimatyti su mama, todėl šeimą dažnai ištinka krizė, kurioje jiems reikia pagalbos“, – sako „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

Šeimos dilema: likti su neišnešiotuku ar važiuoti namo pas kitus vaikus?

Vaikų psichologės, VPC „Laimingas vaikas“ vadovės Mildos Karklytės–Palevičienės teigimu, ši knyga – puikus pagalbininkas, padedantis vaikams geriau suprasti, kas gi šiuo metu vyksta, kokie jausmai kyla bei kaip visa tai galima įveikti. „Tėvai tekste ras informacijos, kaip tinkamai paaiškinti vaikams apie tai, kas vyksta šeimoje: kodėl nėra mamos, kas dabar bus, kaip su tuo gyventi“, – apžvelgia specialistė.

Knyga neišnešiotukų broliams ir sesėms atsakys į visus ramybės neduodančius klausimus. O tiems, kurie tokios patirties neturi, ji taps prasminga istorija.

Vaikų gydytojos, vaikų pulmonologės-alergologės, „Mama, aš sergu“ generalinės direktorės Dr. Indrės Plėštytės-Būtienės manymu, tai ypatinga knyga: „Prisipažinsiu – ji mane sukrėtė. Galbūt todėl, kad man tenka gydyti neišnešiotukus, padėti tėvams juos auginant ir tikrai nepagalvojama apie tuos broliukus ar sesutes, kurie svajoja, kada su savo sesute jau galės žaisti. Kartais mūsų vaikams pasaulis atrodo gąsdinantis. Todėl knygelėje labai švelniai aiškinama vaikams, kodėl mamos nėra namie gimus sesutei, kodėl vyresnėlį turi prižiūrėti seneliai ir kokia nauja atsakomybė užgula jo pečius sesutei gimus. Nors knygoje pasakojama apie vyresniojo broliuko išgyvenimus per anksti gimus sesutei, manau, ji puikiai tiktų visiems vaikams, kurie netrukus taps vyresniuoju broliuku ar sesute.“

„Ketvirtadienį. Knyga broliams ir sesėms“

Knygos idėjos sumanytoja asociacijos „Padedu augti“ savanorė Julija Kulik-Dulskienė sako, kad šis leidinys suteiks emocinės paramos ne tik neišnešiotukų tėvams, artimiesiems, bet ir kitiems, kurie padės prižiūrėti šeimos vaikus.

Idėja išleisti tokio pobūdžio knygą buvo brandinta kelerius metus, tačiau pavasarį, kai epidemiologinė situacija tapo neįprasta, jos aktualumas dar labiau išaugo. Idėją suskubo įgyvendinti asociacijos veikloje aktyviai dalyvaujanti Rūta Romeikienė.

„Noras padėti šeimoms, jų vaikučiams, kurie anksčiau nei planuota sulaukė sesutės ar broliuko, paskatino sutelkti pastangas, kad knyga su garso įrašu, išversta į kelias užsienio kalbas, pasirodytų kuo greičiau, nes jos tikrai labai reikia, ypač pandemijos laikotarpiu. Apjungę skirtingų sričių profesionalus – psichologus, terapeutus, rašytojus – sukūrėme knygą, padedančią gyventi, kai labai sunku“, – sako R.Romeikienė.

Leidiniu taip pat siekiama padėti ir Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms.

Teksto autorius Tomas Dirgėla sako: „Tikiuosi, jog tekstas neišnešiotukų broliams ir sesėms atsakys į visus ramybės neduodančius klausimus, o tiems, kurie tokios patirties neturi, taps prasminga istorija, skatinančia galvoti apie kitus žmones ir geriau juos suprasti“.

Knygą bus galima įsigyti padeduaugti.lt, visos gautos lėšos bus skiriamos asociacijos „Padedu augti” įgyvendinamiems projektams. Knygos garso įrašą lietuvių kalba galima rasti padeduaugti.lt/knyga-ketvirtadieni. Projektą globoja prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Asociacija „Padedu augti“ – savanoriška, ne pelno siekianti organizacija, teikianti visokeriopą pagalbą neišnešiotų ir sunkiai sergančių naujagimių šeimoms. Asociacija teikia psichologinę pagalbą, emocinę paramą bei organizuoja savitarpio pagalbos grupes šeimoms, esančioms krizinėje situacijoje, gimus neišnešiotam naujagimiui, kūdikio negalios ar netekties atvejais, buria šeimas į bendruomenę.