Lietuvoje grąžinamas privalomas kaukių dėvėjimas

Jolita Vaitkutė ir Silvestras Dikčius / Irmanto Gelūno „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: BNS
Publikuota: 2020-07-29 15:01
Vyriausybė nusprendė, kad nuo šeštadienio kaukes vėl bus privaloma dėvėti uždarose patalpose, įskaitant prekybos centrus ir viešąjį transportą, siekiant pažaboti koronaviruso plitimą.

„Prašysime visuomenės nešioti kaukes viešose uždarose patalpose, įskaitant prekybos ir paslaugų teikimo vietas, viešajame transporte“, – Vyriausybės pasitarime sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Anot jo, kaukės nebus privalomos viešojo maitinimo įstaigose bei sporto ir kultūros renginiuose.

Didieji prekybos tinklai žada neįsileisti klientų, kurie neturės veido apsaugos priemonių.

„Situacija tiek Lietuvoje, tik visame pasaulyje eina blogyn, susirgimų skaičius didėja, siekiant apsaugoti mūsų ekonomiką, aiškiai siunčiant ženklą, kad mes neuždarinėsime (verslo įstaigų), prašysime ir reikalausime visuomenės dėvėti kaukes“, – sakė teisingumo ministras.

E.Jankevičius teigė, kad šeštadienio data numatyta, kad verslas bei žmonės spėtų pasiruošti, tačiau kaukes rekomenduojama pradėti nešioti jau šiuo metu. „Ir dabar ta rekomendacija yra galiojanti, mes dar galime ją sustiprinti ir akcentuoti – jau nuo šiandien labai stipriai rekomenduojame dėvėti kaukes“, – sakė E.Jankevičius.

Išimtys bus taikomos viešojo maitinimo įstaigose bei sporto ir kultūros renginiuose.

Kol kas kaukės nėra grąžinamos į įstaigas, tačiau premjerą Saulių Skvernelį pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sakė, kad tokie sprendimai galimi ateityje, jei epidemiologinė situacija blogės.

„Prie kaukių grąžinimo einama laipsniškai, kalbant apie įstaigas, organizacijas, tokio reikalavimo nebus. Bet planuojama įvesti, jei situacija keisis“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

Pasak jo, „principinis sprendimas grąžinti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, išskyrus atvejus, kai paslaugos teikimas su kauke neįmanomas, priimtas stebint epidemiologinę situaciją“.

Anot energetikos ministro, išimtys bus taikomos viešojo maitinimo įstaigose bei sporto ir kultūros renginiuose, nes pastariesiems yra numatyti atskiri reikalavimai.

„Yra dvi išimtys, kur kaukės nebus privalomos. Jos susijusios su kultūros, sporto renginiais, taip pat su viešojo maitinimo įstaigomis, nes šiais atvejais yra nustatyti atskiri reikalavimai, pakankamai griežti, dėl atstumų“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

Jis pažymėjo, kad už kaukių dėvėjimo kontrolę yra atsakingos įstaigos, kuriose toks reikalavimas galioja.

Didieji prekybos tinklai žada neįsileisti klientų, kurie neturės veido apsaugos priemonių.

„Privalomas kaukių dėvėjimas uždarose patalpose operacijų vadovo sprendimu bus įvedamas nuo šeštadienio, rugpjūčio 1 dienos, kad būtų keletas dienų pasiruošti verslui, nes už kaukių dėvėjimo kontrolę atsako įstaigos, kurių patalpose šis reikalavimas įvedamas“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Policija priminė apie baudas

Vyriausybei nusprendus nuo šeštadienio sugrąžinti privalomą kaukių dėvėjimą uždarose patalpose, policija žada aktyviai bendradarbiauti su parduotuvėmis ir saugos tarnybomis, kad šis reikalavimas būtų įgyvendintas. 

„Turime teisę surašyti protokolus, bet matome, kad reikia intensyviau mums dirbti su pačiomis įstaigomis tam, kad jos pačios laikytųsi tų tvarkų“, – BNS sakė Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Komisaro teigimu, policijai prioritetas yra atviros viešosios vietos. „Mums prioritetas yra viešosios vietos ir jeigu kitas žingsnis bus, kad jose bus ne rekomendacija, o pareiga atsiras, tai tada savo prioritetus skirsime viešoms erdvėms. Uždarose erdvėse yra šeimininkas, tai logiška, kad su jais reikia dirbti“, – teigė šalies policijos vadovas.

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos. Jeigu bauda sumokama per 15 kalendorinių dienų, taikoma pusė minimalios baudos.

„Asmuo turi susimokėti per nustatytą terminą. Jeigu nesusimoka, tada 250 tampa 500 eurų“, – sakė R.Požėla.

Apsauginių veido kaukių dėvėjimas šalyje buvo privalomas tam tikru metu per karantiną, šį pavasarį įvestą dėl koronaviruso grėsmės.

Šiuo metu kaukės yra rekomenduojamos.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai