Lietuviai keliauja svetur dėl įtampos darbe ir – dėl kurortinių romanų

Svajonės apie poilsį / Shutterstock nuotr.
Svajonės apie poilsį / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-10-09 15:35
AA

Pasibaigus vasarai, šalies kelionių organizatoriai ruošiasi kitų metų sezonui ir vertina keliautojų elgsenos įpročius. Naujausi tyrimų bendrovės „Kantar TNS“ duomenys rodo, kad pagrindinė lietuvių keliavimo svetur priežastis – noras atsipūsti nuo intensyvaus darbų grafiko ir kasdienės rutinos. O dalis respondentų prisipažįsta, jog poilsiauti į užsienį traukia ieškodami meilės nuotykių.

Pagrindinė svetur išginanti priežastis – įtampa darbe

Remiantis tyrimo duomenimis, poilsines-pažintines keliones svetur dažniausiai renkasi 26–55 m. amžiaus, aukštąjį išsilavinimą turintys didžiųjų miestų gyventojai, kurie gauna vidutines ar aukštas pajamas.

Kelionės tampa vienu geriausių būdų atitrūkti nuo darbe patiriamo streso, išvalyti galvą nuo minčių ir rūpesčių.

„Į šią demografinę kategoriją patenkantys asmenys paprastai yra darbingo amžiaus ir, labiausiai tikėtina, jog didelė jų dalis darbe užima svarbias ar net vadovaujančias pozicijas. Todėl kelionės į užsienio šalis pastariesiems tampa vienu geriausių būdų atitrūkti nuo darbe patiriamo streso, išvalyti galvą nuo minčių ir kasdienių rūpesčių. Juolab kad ir gaunamos vidutinės ar aukštesnės pajamos nesunkiai leidžia tai įgyvendinti“, – kalba tyrimą atlikusi Daiva Plauškaitė-Camacho Andrade.

Tarp kelionės tikslų – emigravusių artimųjų lankymas

Minėtas klausimas tyrime ne tik padėjo atskleisti poilsiautojų iš Lietuvos keliavimo svetur priežastis, bet ir patvirtino faktą, kad didelė dalis lietuvių savo atostogų laiką skiria į užsienį emigravusiems artimiesiems lankyti.

„Trečdalis apklaustųjų pasisakė, jog į užsienį keliauja norėdami pabūti, pabendrauti su šeima. Taip pat tarp dažniausiai įvardijamų veiksnių, kurie skatina lietuvius keliauti, tradiciškai atsiduria noras pažinti svečios šalies kultūrą, naujų potyrių troškimas, siekis pakeisti aplinką, pasilinksminti, papramogauti.“

Kaip matyti iš tyrimo, nemaža dalis pasisakiusiųjų į užsienio šalis vyksta ir dėl malonaus oro bei paplūdimio malonumų. Ypač kai šis pavasaris bei vasara orų atžvilgiu buvo prasti.

Tyrimo rezultatai pažėrė ir intriguojančių detalių. Štai, pavyzdžiui, 2 proc. respondentų pasisakė, jog poilsį kone ištisus metus saulę garantuojančiose šalyse renkasi norėdami užmegzti naujų pažinčių, sulaukti dėmesio ar atostogų metu patirti meilės nuotykių.

Svarbu – ir kaina, ir nauji potyriai

Kaip teigia D. Plauškaitė-Camacho Andrade, planuojant atostogas kaina turi didžiulę įtaką kelionės krypties pasirinkimui. „Į respondentų geidžiamiausių, t. y. tų šalių, kurias labiausiai norėtų aplankyti, sąrašą patenka ir egzotiškos kryptys, tokios kaip Tailandas, JAV, JAE, tačiau atostogauti jose renkamasi gerokai rečiau. Dažniausiai keliaujama į Ispaniją ir jai priklausančias salas, į Turkiją, Graikiją ir jos salas, į Italiją ir jai priklausančius Neapolį, Riminį, Siciliją, Sardiniją. Populiarumo taip pat nepraranda Bulgarija, Egiptas, Kipras, Portugalija.“

Sardinija (8 nuotr.)
+2

Ir nors svajojama apie Ispaniją ar Azijos šalis, dėl patrauklaus kainos ir kokybės santykio populiariausia atostogų šalis ir toliau lieka Turkija.

Tarp respondentų geidžiamiausios „šaltosios“, arba slidinėjimo, šalys tradiciškai išlieka Austrija ir Italija.