Liepa Mondeikaitė ragina bičiulius tapti neatlygintinais kraujo donorais

Liepa Mondeikaitė / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Dainininkė ir medicinos studentė Liepa Mondeikaitė jau ne pirmą kartą taps neatlygintina kraujo donore. Kraujo poreikį ir svarbą sergantiems žinanti 24-erių mergina ketvirtadienį dalyvaus Nacionalinio kraujo centro akcijoje.

Liepa, pasiryžai tapti kraujo donore, ar pirmą kartą tai darysi?

Ne, jau esu tai dariusi, dalyvavau panašioje akcijoje.

Kokie potyriai aplankė padovanojus kraujo?

Viskas buvo gerai. Nebuvo nei silpna, nei bloga, kaip daugelis galvoja, jog šitaip nutinka.

Tu – būsima medikė. Ar kraujo donorystė gali būti žalinga tavo organizmui?

Kraujo paėmimo procedūros metu iš donoro paimamas toks kraujo kiekis, kurio netekimas visiškai nekenkia žmogaus organizmui. Juk kraujo gali duoti tik sveiki žmonės, o sveikame organizme prarasti kraujo kūneliai atsistato labai greitai. Tie keli mililitrai kraujo gali išgelbėti gyvybę.

Ar kam nors iš tavo artimųjų rato kada nors buvo prireikę kraujo perpylimo?

Šeimoje visi sveiki, todėl to dar niekam neteko to patirti. Tačiau niekada nežinai, kas gali nutikti. Ir man pačiai, ir mano artimiesiems, gali to prireikti. Iš tiesų būtų gera žinoti, kad atsitikus nelaimei, būtų ir galimybė greitai gauti kraujo, o kaip dabar žinome, sergančiųjų nemažėja, tad kraujo atsargų reikia nuolat. Todėl šios akcijos, be abejonės, yra labai reikalingos.

Ar žinai, kad šiais metais, minint Pasaulinę kraujo donorų dieną, didžiausias dėmesys yra skiriamas toms, kurios dovanoja gyvybes. Ar gali teigti, kaip būsima medikė, kad gimdymo metu būna komplikacijų ir kraujas gimdyvėms tikrai taip dažnai reikalingas?

Iš tiesų, nežinojau, kad šių metų šventė orientuota būtent į gimdyves. O gimdymų būna įvairiausių ir tikrai pasitaiko komplikacijų, todėl manau, kad ši akcija ne tik naudinga, bet ir būtina.

Pati keliausi kraujo duoti ketvirtadienį, ar kalbinai draugus ar drauges tą padaryti kartu?

Dar nespėjau, nes esu labai užsiėmusi, tačiau tikrai pabandysiu ką nors įkalbėti. Reikia rodyti pavyzdį, juk tai nėra kažkokia sudėtinga operacija, tai visiškai paprasta procedūra. Vos kelios minutės, per kurias tavo padovanotas kraujas kitam gali išgelbėti gyvybę.

Visus geros valios žmones Liepa ragina apsilankyti Nacionalinio kraujo centro ture per Lietuvą – turas prasidės birželio 12 dieną ir aplankys 9 Lietuvos miestus.

Kas?

  • Pasaulinė kraujo donorų diena Lietuvoje švenčiama 11-ą kartą.
  • Pasaulyje ši šventė minima birželio 14 d., o Lietuvoje, dėl datų sutapimo su Vilties ir gedulo diena – birželio 12 dieną.
  • Jau šešerius metus iš eilės šiai progai skirti renginiai tradiciškai prasideda Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje. Renginių organizatorius – VšĮ Nacionalinis kraujo centras.

Kodėl?

  • Tai yra viena iš nedaugelio dienų, kuomet apie neatlygintiną kraujo donorystę kalbama tik pozityviai, apsieinama be įprastų pagalbos prašymų.
  • Renginių tikslai – padėkoti visiems neatlygintiniems kraujo donorams, sudaryti sąlygas visuomenei artimiau susipažinti su kraujo donorystės misija, be abejo – sudaryti galimybę norintiems tapti kraujo donorais ar bent sužinoti savo kraujo grupę, taip pat pabendrauti su Nacionalinio kraujo centro darbuotojais ir čia pat gauti atsakymus į rūpimus klausimus.
  • Vasaros pradžioje inicijuojamas neatlygintinos kraujo donorystės temos viešinimas, susijęs su ypač šioje srityje sudėtingu – vasaros laikotarpiu  – būtent šiuo, atostogų, metu visuose šalies miestuose kraujo donorų ženkliai sumažėja. Deja, ligos ir nelaimės neatostogauja, todėl ligoninėse besigydantiems pacientams kraujo reikia nuolat.
  • Neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą be savo edukacinės paskirties labai prisideda ir prie kraujo atsargų ruošimo vasaros laikotarpiui.

Kas svarbu?

  • Neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą atidarymo koncertas vyks  birželio 12 d., ketvirtadienį. Koncertas prasideda  apie 17.30 val. Atidaryme planuoja dalyvauti sveikatos apsaugos ministras p. Vytenis Povilas Andriukaitis. Turas suplanuotas iš viso 9-iuose Lietuvos miestuose.
  • Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinio atidarymas  įvyks birželio 13 d., penktadienį.
Skaitykite daugiau