Legendinio serialo „Giminės“ režisierius ir aktoriai apie Arvydą Ilginį: jis buvo žmogus-orkestras

Arvydas Ilginis, Vaiva Mainelytė, Saulius Vosylius ir Ilona Balsytė / LRT archyvo ir Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-09-07 14:38
Serialo „Giminės“ kūrybinę grupę sukrėtė liūdna žinia. Eidamas 65-uosius metus trečiadienį mirė TV režisierius, buvęs LRT generalinis direktorius Arvydas Ilginis.

Ilgus metus serialo „Giminės“ prodiuseriu dirbęs A.Ilginis savo karjeroje pastatė daugiau kaip 15 televizijos ir dokumentinių filmų, spektaklių, televizijos serialų, sukūrė televizijos meno ir kultūros laidų, vaidmenų televizijos filmuose.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mirė buvęs LRT generalinis direktorius, „Giminių“ prodiuseris Arvydas Ilginis

Jį kaip šviesų ir darbštų žmogų prisimena ir kolegos. Drauge su juo „Giminėse“ dirbęs režisierius Saulius Vosylius Arvydą pažinojo nuo pat jaunystės ir prisimena jį kaip bene viską galinčią aprėpti asmenybę.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

„Mūsų pažintis prasidėjo pirmame kurse – beveik visą gyvenimą mūsų kelias ėjo kartu. Jis buvo nuostabus žmogus, puikus režisierius, prodiuseris. Ir LRT generaliniu direktoriumi net buvo, tad galiu drąsiai sakyti, kad jis – žmogus-orkestras.

Turbūt nedaug kas žino, kad Arvydas rašė ir puikias eiles, nors jos nebuvo išleistos. Ilgai vedė sveikatos laidas ir, kiek žinau, daug kas jam skambindavo ir prašydavo patarimų, kaip vieną ar kitą ligą išgydyti. Turėjo puikų humoro jausmą, buvo be galo talentingas. Sunku patikėti, kad viskas taip neteisingai įvyko. Ruošėsi dar daugiau aprėpti ir eiti į Seimą, tačiau įvyko, kaip įvyko. Labai gaila“, – pasakojo S.Vosylius.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

Dėl A.Ilginio mirties susijaudinimo neslėpė ir aktorė Vaiva Mainelytė. Apie kolegą ir draugą aktorė atsiliepia tik pozityviai, o kalbėdama su Žmonės.lt vos sulaikė ašaras akyse.

„Labai gerai jį pažįstu – kadaise gyvenome viename kieme. Jis buvo labai geras žmogus – išmintingas, protingas. Ir tose „Giminėse“ pasirodė kaip labai geras vadybininkas ir kupinas minčių žmogus. Labai gaila, kad tokiam jaunam buvo lemta palikti šį pasaulį. Iš tiesų, žinia netikėta ir labai skaudi. Visuomet prisiminsiu jį kaip labai šviesų ir šiltą žmogų“, – Žmonės.lt sakė ji ir pareiškė užuojautą A.Ilginio šeimos nariams.

Dauge su režisieriumi ne vienerius metus dirbo ir aktorė Ilona Balsytė. „Labai liūdna žinia, labai netikėta. Visi prisiminimai labai teigiami, šviesūs. Jis nebuvo labai griežtas, tai žmogus su geru humoro jausmu. Tiesa, pastaruoju metu mes nelabai daug bendravome, pastaruoju metu mažai apie jį žinojau“, – kalbėjo I.Balsytė.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

Pasak jos, „Giminės“ neabejotinai buvo ir yra vienas svarbiausių lietuviškų serialų. „Yra dalykų, kurie yra ilgaamžiai. Turėti kūrybinį darbą, kuris tęsiasi daugiau nei 20 metų – labai ypatingas jausmas. Pirmus dešimt metų labai daug filmavomės, tuomet ir to bendravimo buvo labai daug, buvo daug sąsajų, daug komunikacijos.

Tie, ilgus metus seriale dirbę aktoriai – net neabejoju – visi patvirtins, kad serialas užima ne tik didelę dalį kūrybinio, bet ir asmeninio gyvenimo. Čia net nebereikia vaidinti biografijos, ji jau savaime yra biografija. Istorine prasme „Giminės“ užima labai svarią vietą visų serialų kontekste ir Ilginis – jis buvo vienas iš tų trijų banginių (kiti du – režisierius Saulius Vosylius ir scenarijaus autorius Bronius Bušma, –​ red.), kurie formavo serialo istoriją“, – sakė I.Balsytė.

Žmonės.lt susisiekė ir su ilgamete „Giminių“ aktore Regina Varnaite. Nors aktorei dirbti su A.Ilginiu neteko, ji režisierių prisimena kaip labai gerą žmogų.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

Pati R.Varnaitė plačiau nekomentavo, tai paprašė padaryti dukros Aušros Eidukaitytės. Ši pasakojo, kad abi su mama Regina A.Ilginį buvo sutikusios dar birželio 12-ą dieną vykusioje LRT radijo 90-mečio šventėje.

„Negalime patikėti, kad jo jau nebėra. Dar visai neseniai vienas kitam spaudėm rankas. Prisimenu, vizitinę savo davė, kad į Seimą kandidatuos. Labai gaila, kad likimas lėmė kitaip“, – Žmonės.lt sakė A.Eidukaitytė.

A.Ilginis kolegų ir draugų buvo vadinamas žmogumi-orkestru, visada turėjusiu daugiau idėjų nei jėgų ir laiko jas įgyvendinti. Jis buvo novatoriškas, drąsus režisierius, poetas, puikus konferansjė, talentingas prodiuseris.

Daugelis prodiuserį prisimena, kaip poetą, svajotoją. Anot režisieriaus S.Vosyliaus, Arvydas mėgo draugams pirmiesiems paskaityti savo naujausius eilėraščius, kurie atsirasdavo tarsi iš niekur, bet būdavę labai jausmingi, gilūs. Jei tik pavyktų juos surinkti į vieną rinktinę.

Luko Balandžio nuotr.
Luko Balandžio nuotr.

A.Ilginis gimė 1952 m. rugpjūčio 10 d. Vilniuje. 1970-aisiais įstojo į tuometinę Valstybinę konservatoriją, TV režisūros specialybę. 1975 m. ją baigė ir pradėjo dirbti Lietuvos televizijos literatūros ir meno redakcijos režisieriumi.

Mokėsi pirmajame režisieriaus Algio Galinio surinktame kurse kartu su Rimu Tuminu, Janina Lapinskaite, Bronium Markevičium, Juozu Sabolium. Su kurso draugu S.Vosylium pradėjo kurti pirmąjį Lietuvoje televizijos serialą „Giminės“. Tačiau, pasak serialo scenarijaus autoriaus Bronius Bušmos, tikrasis Arvydas kaip režisierius atsiskleidė ne „Giminėse“, o puikiuose televizijos spektakliuose – „Stiklinė arbatos su citrina“, „Našlių guodėjas“, „Paskenduolė“.

A.Ilginis bus pašarvotas ketvirtadienį, rugsėjo 8 d. nuo 13 val. laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ (Ąžuolyno g., Vilnius). Laidotuvės penktadienį, rugsėjo 9 d., 14 val. Sudervės kapinėse (Ąžuolyno g.).

TAIP PAT SKAITYKITE: Mirė buvęs LRT generalinis direktorius, „Giminių“ prodiuseris Arvydas Ilginis

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai