Laviname vaikus išmaniai: naudingos programėlės

Vaikas su išmaniuoju telefonu / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-05-26 12:00
Medikai tikina, kad šiandien vaikai gimsta kitokiomis akimis nei prieš 20 metų – jos būna mąstančio žmogaus. Todėl ir lavinti juos jau reikia kitaip. Pristatome mokomąsias išmaniąsias programėles mažyliams, ikimokyklinukams ir pradinukams.

2–4 metų vaikams

Tokio amžiaus vaikai domisi viskuo, kas juos supa. Mažylių noras kuo daugiau sužinoti apie pasaulį ir daiktus – begalinis. Apie 4 metus vaikai gali palyginti daiktus pagal dydį, skiria spalvas ir formas.

Spalvos vaikams LT. Pratybos. Mokomasis žaidimas, supažindinantis vaikus su spalvomis ir jų pavadinimais, padedantis lavinti atmintį, pastabumą ir sutelkti dėmesį. Spalvų pratybos vaikams sudarytos iš septynių skirtingų žaidimų. Juose reikia surūšiuoti objektus pagal spalvas. Žaidėjai už gerai atliktas užduotis gauna tam tikrą kiekį monetų. Surinkus reikiamą pinigėlių kiekį, atrakinami kiti žaidimai.

Pastebėjimas. Daugiau sudomina mergaites, nes užduotėlės atliekamos su drugeliais ir rožytėmis. Tinka iOS ir Android operacinėms sistemoms.

Baubukai! Mokomės figūras. Baubukai tai maži, spalvingi ir linksmi garsus leidžiantys padarėliai, kurie mažylius skatina išmokti atpažinti figūras, formas ir tarti jų pavadinimus. Mokomoji programėlė įgarsinta ir keliomis populiariausiomis užsienio kalbomis, todėl tinka ir svetur gyvenantiems vaikams, kurie auga ir mokosi daugiakalbėje aplinkoje.

Pastebėjimas. Žaidėjai susipažįsta su tokiais žodžiais, kokius kasdien tikrai ne visada girdi: „elipsė“, „lygiagretainis“, „trapecija“ ir kt. Tinka Android operacinei sistemai.

Vaisių šalis. Pamokėlės. Ši programėlė skirta mokytis atpažinti aplinką ir lavinti vaizduotę. Vyresni vaikai gali dėlioti dėliones, bandyti rasti, kas slepiasi po vandeniu, atpažinti šventes ir pan. Išmanioji programėlė sukurta taip, kad mažamečiai susidomėtų personažais ir norėtų apie juos sužinoti kuo daugiau.

Pastebėjimas. Nemokamoje versijoje yra reklamų. Jei jos trukdo, teks sumokėti vienkartinį mokestį. Tinka Android operacinei sistemai.

Didelis ir mažas. Šis žaidimas padės tėveliams supažindinti atžalas su sąvokomis „didelis“ ir „mažas“, „mažai“ ir „daug“. Išmanioji programėlė sudaryta iš devynių žaidimų: mažamečiai iš pateiktų paveikslėlių turi išrinkti didelius arba mažus paveikslėlius, prisiminti, kur buvo pavaizduota tam tikra iliustracija, surūšiuoti objektus nuo didžiausio iki mažiausio arba atvirkščiai ir pan.

Pastebėjimas. Žaidimą gali pasitelkti ir logopedai dirbdami su kalbėjimo problemų, specialiųjų poreikių turinčiais vaikais, autistais. Tinka iOS ir Android operacinėms sistemoms.

4–6 metų vaikams

Atmintis intensyviausiai vystosi ikimokykliniu periodu. Todėl šio amžiaus vaikai turėtų žaisti žaidimus, orientuotus į regimosios atminties gerinimą. Atlikdami užduotėles ikimokyklinukai greičiau išmoksta skaityti ir rašyti, mokosi susikaupti, išlaikyti dėmesį.

Abėčėlė. Tai animuota lietuviškos abėcėlės dainelė ir mokomasis raidžių rašymo žaidimas. Programėlę sukūrę tėčiai iš „Biplan“, „PetPunk“ bei „CodeUnited“ skiria ją kitiems tėvams, ieškantiems kokybiškų, gražių ir, svarbiausia, lietuviškų mokomųjų priemonių ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Pastebėjimas. Apdainuojant kiekvieną abėcėlės raidelę, ji vaizduojama vizualiai. Tinka iOS ir Android operacinėms sistemoms.

Skaičiai 1–10. Ši programėlė padės pažinti pirmuosius skaičius ir išmokti skaičiuoti nuo 1 iki 10. Žaidime yra daugybė užduočių: reikia pasirinkti tinkamą skaičių ar vaisių, suskaičiuoti, kiek objektų vaizduojama ir pateikti atsakymą, atlikti sudėties ir atimties veiksmus ir kt. Patys mažiausi žaidėjai gali mokytis tarti ir atpažinti skaitmenis, vaisių pavadinimus, nurodyti jų kiekį.

Pastebėjimas. Mokamoje programėlės versijoje nėra reklamų ir atrakinti visi žaidimai.Tinka iOS ir Android operacinėms sistemoms.

Raidės ir balionai. Edukacinis žaidimas, skirtas ikimokyklinio amžiaus vaikams. Mokomasi raidžių pažinimo, skaitymo, lavinami pastabumo ir dėmesio sutelkimo įgūdžiai. Žaidimo esmė – sprogdinti į viršų kylančius balionus su raidėmis, esančiomis žemiau pavaizduotame žodyje.

Pastebėjimas. Programėlės dizainas gana primityvus, dėmesio neblaško papildomos detalės, muzika ar garsai. Tinka Android operacinei sistemai.

6–8 metų vaikams

Apie 7-uosius metus vaikai įžengia į konkretaus operacinio mąstymo stadiją, kuri trunka maždaug 4 metus. Tobulėja atmintis, loginis mąstymas, vaizduotė ir dėmesys. Šiame amžiuje vaikas vis geriau suvokia erdvės, laiko ir atstumo tarpusavio ryšius.

Logikos šalis vaikams. Šio žaidimo herojai yra Džekas ir Alisa. Jiems reikia padėti rasti lobius Loginėje žemėje. Kiekvienoje iš penkių vietovių žaidėjų laukia įdomios dėlionės. Šį mokomąjį žaidimą sudaro daugiau nei 20 užduočių. Žaidžiant lavinamas loginis mąstymas, matematiniai gebėjimai, ugdomas erdvinis intelektas, atmintis bei dėmesys.

Pastebėjimas. Programėlę mokytojai ir auklėtojai gali naudoti kaip papildomą mokomąją medžiagą.Tinka Android operacinei sistemai.

Pažink pinigus. Tai žaidimas, supažindinantis vaikus su pinigais ir mokantis, kaip su jais tinkamai elgtis. Programėlės kūrėjai kviečia ne tik vaikus, bet ir jų tėvus leistis į kelionę su Kiaule Taupykle! Personažas žaidėjus supažindins su Gudručių šeimynėle ir papasakos, kaip jie taupo pinigus.

Pastebėjimas. Žaidimas „Pažink pinigus“ yra „Vienos sąskaitos“ dovana vaikams ir tėvams. Juk suvokimą apie pinigus svarbu lavinti nuo pat mažens! Tinka iOS ir Android operacinėms sistemoms.

Anglų kalba vaikams. Šis žaidimas skirtas 1–4 klasių vaikams. Jį sudaro šešios dalys. Kiekviena jų suskirstyta į pogrupius. Pradedama mokytis nuo pradžios: abėcėlės, skaičių, spalvų geometrinių figūrų pavadinimų. Šiek tiek pažengę ar gerai mokantys skaityti iš karto gali pereiti prie sunkesnių užduočių.

Pastebėjimas. Išmanioji programėlė tinka ne tik vaikams, bet ir visiems kitiems, pradedantiems mokytis anglų kalbos. Tinka Android operacinei sistemai.

Kitokios išmaniosios programėlės

Kai mažyliams pabosta „mokytis“, pasiūlykite jiems piešti arba pasižiūrėti animacinių filmų. Taip, sukurtą ir tokių išmaniųjų programėlių. Išmėginkite.

Piešimo lenta vaikams. Tai nepaprastai lengvai naudojama įdomi programa mažamečiams ir ne tik. Galima rinktis iš aštuonių spalvų ir jomis piešti savo svajonių piešinį. Naudojantis šia išmaniąja programėle bus stiprinami vaikų piešimo įgūdžiai, lavinama vaizduotė ir kūrybiškumas. Patys mažiausi, piešdami su suaugusiaisiais, įsimins spalvų pavadinimus. Nepatinkančias vietas galima nutrinti pasirinkus trintuko ikoną. Gražiausius piešinėlius lengvai išsaugosite PNG formatu.

Tinka Android operacinei sistemai.

Du paršeliai. Programėlės kūrėjai kviečia vaikus leistis į tikrų nuotykių ir iššūkių kelionę su Žirniuku ir Pūkiuku – dviem šauniais linksmais paršiukais. Jie supažindins su savo draugais jūreiviais katinais, keistuoju Morkėnu, draugu paverstu Drakonu, ragana Zose, mieląja Taškuote, tortų ponu ir būriu piratų. Kad būtų dar įdomiau, vaikai galės atlikti daugybę smagių užduotėlių! Išmanioji programėlė sukurta pagal vaikų pamėgtą Linos Žutautės knygą „Du paršeliai“.

Animotuko TV. Tai išmanioje programėlė, kurioje sukaupta gausybė lietuviškos animacijos, „Tilidūda“ dainelės ir pasakos („Saulė ir Mėnulis“, „Varna ir sūris“, „Dangus griūva“ ir kt.) mažiesiems. Vienu paspaudimu lengvai ir patogiai žiūrėsite vaikų mėgstamus filmukus, klausysitės smagių istorijų ir dainelių. Beje, nepamirškite nuspalvinti savo mėgstamus herojus ir pasidalinti jais su savo draugais. Tereikia apsilankyti portale Animotukas.LT! Tinka Android operacinei sistemai.

Naujausi straipsniai