Laimo liga ar erkinis encefalitas: kaip jas atskirti?

Erkė / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-07-03 11:00
Erkės. Šie mažučiai parazitai gali nepadaryti nieko blogo, tačiau taip pat gali lemti ir pavojingas ligas. Laimo liga ir erkinis encefalitas – vienos pavojingiausių. Kaip atskirti, kuria liga galėjote apsikrėsti?

Į šį klausimą atsako Kauno medicinos universiteto profesorius, Infekcinių ligų klinikos vadovas Alvydas Laiškonis.

Žmonėms iš erkių pernešamų ligų labiausiai žinomas erkinis encefalitas, daugelis yra girdėję ir apie Laimo ligą. Kitos erkių perduodamos infekcijos atrastos palyginti neseniai, jos mažai pažįstamos netgi medicinos profesionalams. Erkinis encefalitas ir Laimo liga yra visiškai skirtingos ligos, skirtingi jų sukėlėjai, simptomai, gydymas, apsisaugojimo būdai, tačiau neretai žmonės jas painioja. 

Lietuvoje paplitusių erkių Ixodes ricinus dažniausiai pernešamos keturios infekcinės ligos: erkinis encefalitas, Laimo liga, babeziozė ir anaplazmozė. Babeziozės ir anaplazmozės sukėlėjai Lietuvoje erkėse pirmą kartą buvo aptikti 2003 metais. 

Laimo liga kyla dėl borelijos, erkinis encefalitas – dėl virusų, babeziozę sukelia parazitai, anaplazmozę – riketsijos. Erkinio encefalito ir Laimo ligos sukėlėjai paplitę visoje Lietuvoje, o babeziozės ir anaplazmozės aptikta tik kai kuriuose rajonuose (Kauno, Mažeikių, Ignalinos, Prienų, Šiaulių, Klaipėdos ir kt.). Žmonėms babeziozė ir anaplazmozė Lietuvoje dar nediagnozuota, nes neatliekami jai nustatyti reikalingi laboratoriniai tyrimai. 

Taip pat skaitykite: Infekcinių ligų gydytoja Auksė Mickienė – apie erkes, jų sukeliamas ligas ir pasekmes

Įtarti šias ligas galima kliniškai. Anaplazmozė pasireiškia karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sunkiais atvejais – kvėpavimo nepakankamumu ir centrinės nervų sistemos pažeidimu, babeziozė – bendriniais intoksikacijos požymiais ir ūmine hemolizine mažakraujyste. 

Laimo liga ir erkinis encefalitas skiriasi ne tik sukėlėjais, bet ir simptomais. Tai visiškai skirtingos ligos, jos neturi bendrų požymių.

Erkiniam encefalitui būdingas dvibangis karščiavimas su centrinės nervų sistemos pažeidimu – meningitu (smegenų dangalų uždegimu) arba meningoencefalitu (dangalų ir smegenų audinio, parenchimos uždegimu).

Laimo liga pasireiškia kitaip: erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, ligonis skundžiasi sąnarių ir raumenų skausmu, vėlyvu ligos periodu pažeidžiama centrinė nervų sistema.

Ta pati, viena, erkė gali pernešti kelių minėtų infekcijų sukėlėjus. Kita vertus, ne kiekvienas kad ir užsikrėtusios erkės įkandimas baigiasi liga! Antai endeminiuose regionuose, kur paplitusios užsikrėtusios erkės, gyvenančių žmonių kraujyje randama antikūnų IgG prieš minėtus sukėlėjus (tai rodo persirgtą ligą), nors tie žmonės niekada nėra sirgę nė viena tų infekcijų. Teisingiau pasakius, jie persirgo besimptomėmis tų ligų formomis. 


Ligų požymiai

Laimo ligos inkubacinis periodas (nuo sukėlėjo patekimo į žmogaus kūną, erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų. Raudona odos dėmė atsiranda vidutiniškai po 3–5 dienų nuo įkandimo.

Laimo ligos (boreliozės) simptomai:

 • Karščiavimas;
 • Sąnarių skausmas;
 • Raumenų skausmas;
 • Odos paraudimas;
 • Limfmazgių padidėjimas;
 • Galvos skausmas;
 • Bendras silpnumas.

Erkinio encefalito inkubacija trunka nuo 8 iki 30 dienų. Kuo greičiau pastebima ir pašalinama nuo kūno įsisiurbusi erkė, tuo mažesnė sukėlėjų patekimo į organizmą tikimybė.

Erkinio encefalito simptomai:

 • Raumenų skausmas;
 • Karščiavimas;
 • Galvos skausmas;
 • Kosulys;
 • Dusulys;
 • Sąmonės sutrikimas;
 • Pusiausvyros sutrikimai;
 • Pykinimas;
 • Traukuliai;
 • Paralyžiai.

Abi šios infekcijos yra grėsmingos savo pasekmėmis. Iki 30 proc. persirgusiųjų erkiniu encefalitu turi liekamųjų ligos reiškinių, Laimo liga taip pat yra potencialiai invalidizuojantis susirgimas.

Profilaktika

Apsaugai nuo erkinio encefalito naudojami skiepai. Jų patikimumas siekia 100 proc.

Gydymas

Laimo ligos sukėlėjai jautrūs antibiotikams. Tuo tarpu erkinis encefalitas gydomas tik simptomiškai, antivirusiniai vaistai šios ligos sukėlėjo neveikia.

Taip pat skaitykite: Repelentai: apsauga nuo uodų, mašalų ir erkių turi savo sveikatos kainą?

Jei prisisiurbė erkė

Pastebėjus prisisiurbusią erkę reikia ją skubiai, bet atsargiai, judinant į abi puses, ištraukti (pincetu ar kt.). Jeigu traukiant erkė nutrūko, pasiliko galva, didelio pavojaus nėra.


Šaltinis: Sveikas.lt

Naujausi straipsniai

Kepta dorada / Skaitytojos nuotr.

Reklama