Laimingiausi Europos miestai. Ar žinote, kokie jie?

Laimingi žmonės / Shutterstock nuotr.
Laimingi žmonės / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-28 13:00
AA

Kiekvienas turime gražiausią, širdžiai mielą miestą, kuris iškyla prieš akis, kai tik pagalvojame apie kelionę. Tačiau pasaulyje yra keli miestai, kuriuose gera ne tik atvykstantiems pasisvečiuoti, bet ir nuolatiniams gyventojams.

Europos komisija nutarė pažiūrėti, kokių miestų gyventojai jaučiasi laimingiausi. Specialiose apklausose miestelėnų buvo prašoma įvertinti jų pasitenkinimą viskuo – nuo aktyvaus laisvalaikio galimybių iki viešojo transporto maršrutų.

Galbūt nustebsite sužinoję, kad labiausiai džiaugiasi ne didžiausių, labiausiai lankomų miestų, tokių kaip Roma ar Paryžius, tačiau kiek mažesnių, ramesnių miestų gyventojai.

Kopenhaga

Kopenhagos simbolis – undinėlė / „Scanpix“ nuotr.

Pagal gyvenimo lygį Danija yra viena pirmaujančių pasaulio valstybių. Čia mokami vieni didžiausių atlyginimų Europoje. Kaip ir kitose Skandinavijos valstybėse, daug dėmesio skiriama socialiniai gerovei, mokslas ir medicinos paslaugos yra nemokamos. Suprantama, danams visa tai nenukrenta iš dangaus, šalyje kone rekordiniai mokesčiai, tačiau vietiniai nesiskundžia, nes vertina gyvenimo kokybę ir saugumą.

Pagal Europos komisijos apklausą, vos 5 proc. danų pareiškė esantys nepatenkinti gyvenimu.

Pagal Europos komisijos apklausą, vos 5 proc. danų pareiškė esantys nepatenkinti gyvenimu, visi kiti – labai laimingi gyvendami Danijos sostinėje.

Kopenhagos simboliu laikoma H. K. Anderseno pasakos įkvėpta undinėlės skulptūra, tačiau pasigrožėti čia yra daugiau kuo. Mieste yra ir uostas, ir smėlėtų paplūdimių, ir kanalų, ir daugybė istorinių pastatų. Daugumą muziejų, architektūros paminklų, botanikos sodą galima aplankyti nemokamai, o norint tik ramiai pasivaikščioti puikiai tinka siauros vingiuotos ramios gatvelės, apsuptos spalvingų namų.

Nors vasarą vidutinė temperatūra dėl jūrinio klimato ir dažnai siaučiančių vėjų nepakyla daugiau nei 18 laipsnių, tačiau miesto centre, užuovėjoje, pasidaro net ir labai karšta. Tuomet miestelėnai traukia prie Islands Brygge kanalo. Čia birželio–rugpjūčio mėnesiais, visomis savaitės dienomis iki 19 val., gali maudytis ir pramogauti kiekvienas.

Reikjavikas

Rečiausiai apgyvendinta Europos valstybė žavi unikalia, civilizacijos menkai paliesta gamta, ypatingu kraštovaizdžiu ir labai švariu oru bei vandeniu. Laikoma, kad ir Lietuvoje vanduo skanus bei tyras, bet islandų dar geresnis. Čia vandenį parduotuvėse perka tik turistai, gyventojai jį geria tiesiai iš čiaupų, o jį verdant virduliuose nesusidaro jokių kalkių nuosėdų.

Reikjavikas yra šiauriausia Pasaulio sostinė, čia vasaromis būna vos 17 laipsnių šilumos. Nors pakankamai šilta, tačiau mėgautis šiluma neleidžia šiaurės vėjas. Dėl pro šalį tekančios Golfo srovės žiemą temperatūra retai nukrenta žemiau nulio ir prie šiaurietiško klimato pripratę islandai gyvenimu Reikjavike yra labai patenkinti (66 proc. miestiečių) arba patenkinti (31 proc.).

Reikjavikas yra didžiausias Islandijos miestas ir švariausia pasaulio sostinė, neturinti daugelio didmiesčių problemų. Čia švaru, itin mažas nusikalstamumo lygis ir nematyti nei vieno benamio. Šalis turi labai gerą socialinės apsaugos politiką, o visi potencialūs išmaldos prašytojai apgyvendinami prieglaudose.

Rūpindamiesi ne tik oru, kurį kvėpuoja, bet ir visos Žemės klimatu, islandai, ypač gyvenantys sostinėje, labai didelę reikšmę teikia šiukšlių rūšiavimui. Drabužiai, plastmasė, stiklas, baterijos ir laidai, medis, metalas – viskas keliauja į vis kitą konteinerį. Kiekvienas mikrorajonas turi savo šiukšlių surinkimo ir rūšiavimo centrą. Nusibodusius drabužius ir baldus išsiunčia skurstančioms šalims.

Reikjavike daugybė lankytinų vietų ir visos jos susijusios su šalies gamtos unikalumu – ugnikalniai, geizeriai, jūros gyvūnija (banginių stebėjimas), arba žmonijos galia – Halgrimo bažnyčia (aukščiausias pastatas Islandijoje), Reikjaviko katedra, Parlamentas, Nacionalinis muziejus.

Ciurichas

Ciurichas / Shutterstock nuotr.

99 proc. Šveicarijos didmiesčio gyventojų yra patenkinti savo gyvenimu. Beveik visi!

Kas bent kartą viešėjo Ciuriche, negalėjo nepastebėti, kad čia laimingai besišypsantys ir vyresnio amžiaus žmonės, kas mūsų šalyje gan reta. Senjoros visuomet pasidažiusios, elegantiškos, jaunos širdyje.

Šiokiomis dienomis ir savaitgaliais kavinėse jaukiai šnekučiuojantis pamatysi tiek pat tiek jaunų ir pagyvenusių žmonių, nes mieste maždaug po lygiai organizuojama pramogų ir užsiėmimų visoms amžiaus grupėms.

Viena naujesnių pramogų atrakcijų jaunimui – prie miesto esančiame aplinkelyje vietos ūkininkų sugalvota pramoga pajodinėti ant garsių rudų šveicariškų karvių ir sudalyvauti jų varžybose. Kas mėgsta ramesnį, intelektualų laisvalaikį – Ciurichas labai tinkama vieta. Čia gali rasti daugiau nei 50 įvairiausių muziejų ir 100 meno galerijų!

Senoji Ciuricho dalis „Cabaret Voltaire“ – visos Šveicarijos šiuolaikinio meno kalvė. Čia apstu menininkų, laisvų kūrybai meno erdvių, kavinių, bohema kvepiančių vakarų, vyno ir gatvės muzikos. Čia pat keistų dizainerių parduotuvės, kuriose nuo beformių rūbų iki įmantrų kaukių apsisaugoti nuo gripo.

Gracas

Austrijoje įsikūrusiame mieste gyvena tik laimingi arba labai laimingi žmonės. Ir nors daugelis Austriją pažįstame ar bent jau pažintį pradedame nuo Vienos, tačiau Gracas ne mažiau įspūdingas. Akmenimis grįstas Graco senamiestis, kuriame viduramžių, gotikos, baroko epochų statiniai, priklauso UNESCO pasauliniam kultūros paveldui. Jo siauros ir klaidžios gatvelės veda prie daugelio architektūros paminklų.

Vienišas Laikrodžio bokštas, kuriam po ilgų šimtmečių atiteko miesto simbolio vardas, duoda ženklą skambėti vienam iš seniausių Austrijoje varpui, kuris buvo nulietas dar XIV amžiuje.

Grace apstu renginių, modernaus dizaino ir architektūros projektų, įvairių meno ekspozicijų – pradedant įspūdinga viduramžių ginklų kolekcija ir baigiant šiuolaikine fotografija.

Šio Austrijos miesto jaunimui, norint įgyti išsilavinimą, nereikia niekur vykti iš namų. Grace yra net šeši universitetai, kuriuose vienu metu gali studijuoti per 40 tūkst. studentų. Populiariausios pasaulyje sporto šakos entuziastams taip pat yra kur pasireikšti. Mieste ne vienas modernus futbolo stadionas ir daug sporto mokyklų bei net trys profesionalios komandos. Miestas gerai gyvena ne tik iš turizmo, bet ir mašinų, chemijos, popieriaus bei maisto pramonių.

Oslas

Oslas / Shutterstock nuotr.

Norvegijos sostinėje gyvena taip pat labai laimingi žmonės. Kaip žinome, visos Norvegijos pakilimas prasidėjo tada, kai jos teritorijoje buvo rasta naftos. Pamažu šalis tapo viena perspektyviausių ir galinčių pasigirti labai aukštu pragyvenimo lygiu. Pagal Europos komisijos apklausą, būtent svarbiausiame šalies mieste gyvena labiausiai patenkinti žmonės.

Šiaurės Europoje esanti sostinė didžiuojasi savo istorija ir gamta, todėl mieste daugiausia šioms sritims skirtų muziejų. Pavyzdžiui, Vikingų laivų muziejus, Gamtos istorijos muziejus.

Kaip ir dera šiauriečiams, norvegai gimsta su slidėmis. O jei kuris ir primiršta įgimtus gebėjimus, gali vykti į Holmenkollen slidinėjimo muziejų ir bokštą. Čia šalia slidinėjimo trasos veikia ir slidinėjimo muziejus, o trasos viršuje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria puiki panorama.

TAIP PAT SKAITYKITE Nerandate laimės? Rašytojas Alex Monaco žino, kodėl

Oslo gyventojai gana turtingi, o socialinė sistema beveik ideali. Norvegijos sostinę retai dusina transporto grūstys, o pats miestas įsikūręs gamtos apsupty. Centras – prie Oslo fiordo, o priemiesčiai – miškingose ir kalvotose vietovėse. Miesto parkuose veši tokių augalų ir klaidžioje gyvūnai, kurių paprastai didmiesčiuose nesutiksi. Oslo gyventojams visiškai įprasta greta namų pamatyti išdidžiai vaikščiojančius briedžius, o užmiestyje net ir vilkus.