Laikas ruošti daigus. Kaip nepadaryti klaidų?

Daigai / Fotolia nuotr.
Daigai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-25 10:14
AA

Vasario mėnesį daugelis ruošia daigus. Visgi reikėtų dar kartą pasidomėti, kur juos laikyti, kada sėti, kokios šviesos ir drėgmės reikia ir t. t.

Tinkamai apšvieskite

Nuo apšvietimo priklauso, kaip dažnai reikės laistyti ir reguliuoti patalpos temperatūrą.

Nuo apšvietimo priklauso, kaip dažnai reikės laistyti ir reguliuoti patalpos temperatūrą.

Tarkim, saulėtą dieną daržovių daigelius reikia laistyti dažniau – kas 1–2 dienas. Jeigu patalpoje karšta – net du kartus per dieną. Jei lauke vėsu ir apniukę, laistyti nereikėtų. Tad reikia reaguoti į situaciją.

Nuo apšvietimo priklauso ir tai, kaip arti vienas šalia kito gali būti sodinukų indeliai. Jeigu šviesos pakanka, sodinukus galima laikyti arti vienas kito, tačiau jeigu ant palangės šviesos trūksta, vertėtų indelius statyti vieną nuo kito, nes stingant šviesos, jie ima konkuruoti ir labai ištįsta.

Stebėkite, kad nepultų kenkėjai

Pagrindinis sveikų daigų požymis – sodrios spalvos lapeliai, kurie kvepia savo augalo rūšiai būdingu kvapu. Visgi ir daigus gali užklupti ligos: voratinklinės erkutės, baltasparniai, amaras ir kt.

  • Kaip gelbėti daigus nuo kenkėjų? Baltasparniai maitinasi daigų sultimis, jie ėda lapus ir kotus. Jie taip pat išskiria lipnų skystį, kuris pritraukia kitus kenkėjus. Tad atidžiai stebėkite, nes užpuolus šiam kenkėjui augalas išdžiūsta ir miršta.
  • Jeigu daigus užpuolė ėdrusis amaras, lapai praras spalvą, susisuks ir taps lipnūs.
  • O štai voratinklinė erkutės sunkiai pastebima. Tačiau jei augalą užpuolė šis kenkėjas, pastebėsite iš gelstančių ir krentančių lapelių. Kitoje jų pusėje yra juodų taškelių.
  • Daugumos kenkėjų išvengsite, jei gerai apšviesite, parinksite tinkamą temperatūrų. Ne paskutinėje vietoje ir oro drėgmė.

Palaikykite tinkamą patalpų drėgmę

Kad jūsų daugeliai vystytųsi, reikalingas tinkamas oro drėgnumas. Jeigu oras patalpoje labai sausa, drėgmė iš augalo pašalinama per lapus. Ir net jeigu žemė bus pakankamai palaistyta ir drėgna, šaknys vis tiek nesugebės aprūpinti viso augalo reikiamu drėgmės kiekiu. Dėl to daigas patirs stresą ir nustos augti.

Dėl per didelio patalpos sausumo atsiranda dar viena pasekmė – augaluose ir žemėje ima kauptis druskos, dėl to gali vystytis įvairios ligos.

Norite padidinti drėgmės lygį patalpoje? Padėti šlapią audinį ant radiatoriaus arba indą su vandeniu šalia sodinukų.

Atsiminkite

  • Agurkams reikia 70–80 proc. oro drėgmės.
  • Pipirams ir baklažanams apie 60–65 proc. oro drėgmės.
  • Kitiems daigams – apie 70 proc. oro drėgnumo.

Ar svarbu, kokia temperatūra naktį?

Daržovių sodinukus nakčiai reikia nešti kur vėsiau: šalčiams atsparesnių kopūstų veislių daigelius galima nešti į stiklintą balkoną, pomidorus, pipirus ir baklažanus statyti arčiau balkono durų. Taip daroma dėl to, kad šviesoje vyksta fotosintezė – tai procesas, kurio metu augalai kaupia krakmolą, gliukozę ir kitas medžiagas, reikalingas jų gyvybei užtikrinti. Taip pat jie įsisavina anglies dvideginį ir išskiria deguonį. Naktį fotosintezės procesas sustoja arba sulėtėja. Augalai turi šiuo metu kaupti energiją, kad galėtų augti ir vystytis.

Jeigu daržovių daigus nakties metu paliekate šiltoje patalpoje, o temperatūra išlieka aukšta ir augalai nesiliauja „kvėpuoti“, reikalingos medžiagos eikvojamos.

Apsaugoti daigus paprasta

  • Nuolat vėdinkite patalpas ir šalia daigų statykite dubenį su vandeniu. Baltasparnių atsiranda ten, kur labai šilta ir trūksta drėgmės.
  • Jeigu pastebėjote nors vieną juodą taškelį kitoje lapų pusėje, skubiai purkškite daigą vandeniu.
  • Laistysite ir daigus pasodinsite taip, kad šie nesiliestų lapais. Taip apsisaugosite nuo amarų.