L. DiCaprio išgarsinti sintetiniai deimantai: ar jie gali pranokti natūralius?

Deimantai / B. Moore nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-10-09 13:09
Pastaraisiais mėnesiais užsienio žiniasklaidoje vis dažniau aprašomi sintetiniai deimantai, keliantys revoliuciją deimantų industrijoje. Šie per du tris mėnesius laboratorijoje užauginti deimantai savo sandara ir išvaizda beveik nesiskiria nuo tikrų, maži jų skirtumai plika akimi nepastebimi. Šio išradimo nauda industriniam sektoriui nenuginčijama. Tačiau ar jie gali pakeisti natūralius deimantus ir visą papuošalų industriją?

Gemologė, deimantų namų „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ įkūrėja Dana Ribas papasakojo apie konkurenciją tarp natūralių ir sintetinių deimantų. Įdomu tai, kad šie gana nauji akmenys dar neturi patvirtinto pavadinimo – specialistai nesutaria, ar juos reikėtų vadinti „žmogaus rankų pagamintais“, „laboratorijoje gamintais“ ar „kultivuotais“. Kol kas daugiausia informacijos šaltinių juos vis dar vadina „sintetiniais“.

Gamyklose užauginti deimantai yra pigesni už tikruosius, giliai po žeme susiformavusius per milijardus metų.

„Šie akmenys garsiai aptariami dėl to, kad tai dar gana nauja verslo sritis, o į ją investavo ir aktorius Leonardo DiCaprio. Gamyklose užauginti deimantai yra pigesni už tikruosius, giliai po žeme susiformavusius per milijardus metų. Savo išorinėmis savybėmis sintetiniai deimantai sunkiai atskiriami nuo natūralių, tą gali padaryti tik labai patyrę gemologai naudodami specialius brangius aparatus. Pastebime, kad kontroversiškos kalbos apie naują deimantų rūšį neramina žmones. Turime klientų, kurie užsuka su savo jau turimais papuošalais, prašydami juos įvertinti – žmonės nori žinoti, ar pirkdami natūralų deimantą netyčia neįsigijo sintetinio“, – pasakoja D. Ribas, kuri yra vienintelė lietuvė, įsitvirtinusi Izraelio deimantų biržoje.

Moteris aiškina, kad net ir gemologai pirkdami akmenis turi būti labai atidūs – ji girdėjusi ne vieną atvejį, kai į didesnį kiekį natūralių akmenų buvo įmaišoma sintetinių.

Anot jos, pagrindinis klausimas, į kurį reikėtų atsakyti, renkantis tarp natūralaus ar sintetinio deimanto, yra: kodėl aš perku šį akmenį ar papuošalą? Jeigu papuošalas perkamas tik dėl grožio, tuomet galima rinktis ir iš laboratorijoje gamintų deimantų pasiūlos. O jei ieškoma ilgalaikės investicijos, deimanto, kuris savo vertę išsaugos per amžius, tuomet derėtų rinktis tik natūralų.

„Kalbant apie sintetinius akmenis, jie dažniausiai pasirenkami dėl savo žemesnės kainos. Tačiau ji tokia yra tik iš pirmo žvilgsnio. Deimantų kaina priklauso nuo jų skaidrumo, spalvos, karatų kiekio (dydžio) bei kitų faktorių. Visi deimantai privalo turėti savo savybes patvirtinantį sertifikatą, akmens be sertifikato nepatariu pirkti – tokiu atveju lengva apsigauti. Pats svarbiausias iš sertifikatų – išduodamas Amerikos Gemologijos Instituto (GIA), jie yra patys griežčiausi ir svarbiausi deimantų vertintojai. Tačiau sintetiniams deimantams dažnai suteikiami kito tipo sertifikatai, kurie kokybei kur kas atlaidesni.“ Tokioje situacijoje sintetiniai deimantai dažnai tampa net brangesniais: jo sertifikatas nurodo aukštesnius kokybės vertinimus, tačiau šį sertifikatą išdavusi kompanija kokybei kelia žemesnius kriterijus negu GIA. Tai paprastesnius sertifikatus turintiems deimantų pardavėjams suteikia galimybę manipuliuoti kainomis ir pigesnius deimantus parduoti kaip brangesnius.

„Beje, tai galioja ne tik su sintetiniais deimantais. Atlaidesnis deimantų vertinimo institutas ir natūraliems deimantams gali suteikti aukštesnius kokybės rodiklius, nei pats akmuo iš tiesų yra vertas.“

Sintetinius deimantus D. Ribas labiausiai vertina kaip įdomią mokslo pažangą, galinčią atpiginti daugelį inžinerinių įrenginių – savo stiprumu, chemine struktūra jie yra identiški natūraliems akmenims. „Tačiau kas, dovanodamas amžinos meilės simbolį – sužadėtuvių žiedą, dovanoja cheminę formulę? Natūralūs akmenys vertinami dėl savo retumo – jų pasaulyje yra riboti ištekliai. O sintetinių vis daugėja, vadinasi, jų kainos dar tikrai kris. Natūralus deimantas gali būti perparduotas net ir po daugybės metų, jų vertė nuolatos auga.“

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Aktorius Leonardo DiCaprio šia sritimi susidomėjo po to, kai nusifilmavo filme „Kruvinas deimantas“, kuriame pasakojama apie žiaurias sąlygas, kuriomis dirba deimantų kasyklų darbuotojai. Natūralu, kad sintetiniai deimantai yra laikomi ir kaip tvaresnė alternatyva pirmiesiems. D. Ribas sako, kad laikantis dviejų svarbiausių deimantų pirkimo taisyklių – pasidomėti deimantų tipais ir šiuos akmenis pirkti tik su KIMBERLY sertifikatais, rizikos įsigyti „kruviną deimantą“ nėra. „Būtent pastarasis sertifikatas užtikrina, kad deimanto kilmė yra nepriekaištinga.“

Elaima.lt

Naujausi straipsniai