Mada ir kurortai, arba Kam skirtos kruizinės kolekcijos?

Kolekcijos pristatymo akimirka / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2015-05-12 11:59
Visi puikiai žinome, kad mada demonstruojama dukart metuose Paryžiuje, Milane, Niujorke ir Londone. Tačiau vasario ir rugsėjo mados savaitės – ne vienintelės. Tarp jų įsiterpia dar du renginiai: Pre-Fall ir Resort (kitaip vadinamas Cruise). Paprastai jie vyksta praėjus trims mėnesiams po didžiųjų sezoninių mados šou.

Kaip tik dabar – Resort kolekcijų metas. Ir tai – proga pasidomėti, kuo ypatingos tos kolekcijos? Išvetus žodį iš anglų kalbos, tarsi viskas aišku: kalbame apie kurortinę ar kruizams skirtą aprangą. Tik klausimas, kam reikia kažkokio papildomo vargo, jei ir taip visi mados namai prekiauja vasarine apranga. Ir kodėl  mes apie tuos kurortinius šou tiek mažai žinome? 

Iš seno išliko tradicija, kad Resort ­ kolekcijos – gana elitinės. Žodis „kurortas“ šiuo atveju nereiškia atostogų Palangoje ar Graikijoje, nes  ten vyksta žmonės, kurie, sąžiningai dirbę kiaurus metus, vasarą išvaromi ilsėtis. „Kurortas“ net nereiškia Maldyvų, jei žmogus, ten nuskridęs, blaškosi ieškodamas suvenyrų giminaičiams ir fotografuoja kiekvieną palmę, žinodamas, kad yra čia pirmą ir paskutinį kartą.  Resort – ne jiems. 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Tos kolekcijos – žmonėms, kurie, vakare rymodami prie liepsnojančio židinio, sugalvoja, kad būtų gerai prasiblaškyti. Ir jau kitą dieną skrenda, kur akys veda.

Tos kolekcijos – žmonėms, kurie, vakare rymodami prie liepsnojančio židinio, sugalvoja, kad būtų gerai prasiblaškyti. Ir jau kitą dieną skrenda, kur akys veda. Kurių padėtis leidžia mesti visus darbus ir ilsėtis tada, kai niekas neatostogauja. Bet ir jie turi silpnybių, nori būti išskirtiniai net tarp elito, todėl perka Resort drabužius, skirtus būtent šiam atvejui ir šiai publikai. Ir tai nėra šortai ar marškinėliai su idiotiškais užrašais.

Kažkada kurortinės mados idėją pasufleravo visuomenės greitinėlė: Vanderbiltai, Carnegiai, Rockfelleriai. Jie galėjo skristi, kur panorėję, plaukioti jachtomis ar leistis į tokius kruizus, kokius žinome iš filmų, tarkim, „Titaniko“. Tačiau net pasaulio galingieji turėjo įsipareigojimų, tad dažniausiai pramogaudavo pratęsdami Kalėdų savaitę. Matyt, šią aplinkybę kažkas įsidėmėjo, nes ilgą laiką buvo įprasta kurortines kolekcijas ruošti tokiu metu, kad lapkritį jos pasiektų parduotuves, ir ponios (ponai) turėtų mėnesį apmąstymams. 

„Scanpix“ nuotr.
„Scanpix“ nuotr.

Terminas „kurortiniai drabužiai“ irgi senas. XX a. pradžioje paradui vadovavo Coco Chanel, ir jos įtaka juntama iki šiandien. Plonutė, berniūkiška Coco nusprendė savąjį „uniseksą“ paversti mada ir ėmė dairyti į vyrišką aprangą. Taip atsirado plačios kelnės ir palaidinė, praminta „bretoniška”: primityvus dryžuotas drabužis, beveik jūreiviški marškiniai. Anuomet ši palaidinė ir kelnės tapo haute couture mada: Antibų ir Nicos krantinės atrodė kaip laivo denis, nes nuo dryžių mirgėjo akys. O ir dabar kiekvieną vasarą lenda Prancūzų Rivjeros stilius. Net išskirtinėms Resort kolekcijoms prireikė daug laiko, kad atsikratytų jo įtakos.

Kurotinių kolekcijų nesaisto nei grafikai, nei geografija, jos gali vykti labai toli nuo Paryžiaus.

Nors sieti praeitį ir dabartį – neprasminga. Praeitis buvo romantiškesnė. Dabar žmonės lengviau ir daugiau keliauja, o mados namai rūpinasi komercija. Iš seno išliko nebent tai, kad Resort parodymai – gana uždari, pagrindiniai jų svečiai – užsakovai ir žurnalistai, o šou prieigose nesiplaka gražios paryžietės, kurios paparacių fotografijose vadinamos tiesiog „gatvės stiliumi“. O ir kur joms plaktis? Kurotinių kolekcijų nesaisto nei grafikai, nei geografija, jos gali vykti labai toli nuo Paryžiaus. Mados namai, puikiai žinodami, kad Resort klientų skaičius – limituotas, stengiasi jį padidinti. Jie moka baisius pinigus už šou transportavimą į Seulą, Hon Kongą, Dubajų ar Pietų Afriką, nes ten – šilta, ir tokie drabužiai gali praversti net be jokių atostogų. 

Kita vertus, dabartiniai Resort stipriai pasikeitė. Net nebepaisoma geležinės taisyklės, kad tie rūbai turi lengvai tilpti į lagaminą: būti iš medvilnės, poplino, šilko, nevaržyti žmogaus, neužimti daug vietos ir pan. Iš esmės kolekcijose vyrauja idėjos, kurios mados namų jau buvo įtvirtintos per rudens-žiemos šou arba kurios numatomos kitai vasarai, tad jose netrūksta drabužių, tinkamų bet kuriam metų laikui ir bet kokiam megapoliui. Jei kurortinės ar kruizinės kolekcijos skirtos poilsiui, tai tas poilsis gali būti bet kur ir bet kada. Tad dabar Resort – tiesiog kolekcija, įsiterpianti tarp sezoninės pasiūlos, kad šopoholikės nenuobodžiautų: atrodo, jos jau visą asortimentą išmoko mintinai, jau viską nupirko, o čia staiga – maloni staigmena, galimybė papildyti drabužinę.

Elaima.lt

Temos:

mados namai Mada

Naujausi straipsniai