Kuo egzotiški produktai naudingi mūsų organizmui? Supermaisto TOP 5

Goji uogos / Fotolia nuotr.
Goji uogos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-11-05 11:00
AA

Šiais laikais turime kaip niekad daug galimybių pasilepinti egzotiškais produktais. Tarp jų – akiai neįprasti vaisiai, uogos ir riešutai, pasižymintys tokiomis organizmui naudingomis medžiagomis, apie kurias paprastai nesusimąstome.

Mitybos specialistai teigia: nors šie produktai – ne iš mūsų geografinės platumos, kai kurie vitaminų gausa pralenkia vietines gėrybes ir yra ypač vertingi rudenį ir žiemą.

Į Lietuvą egzotiški vaisiai bei uogos dažniausiai patenka iš Pietų Amerikos bei Azijos šalių, pasižyminčių ypatinga saulės gausa bei kaitra. Sveikos mitybos entuziastė, vegetariško bei veganiško restorano „Botanique“ šeimininkė Olga Dzindzeleta tokius produktus dėl jų turimų naudingų medžiagų kiekio vadina „supermaistu“.

Moteris paneigia įsitikinimą, jog iš kitų geografinių platumų atgabenta egzotika nėra tinkama – priešingai: jei negalime fiziškai būti saulės bei šilumos nutviekstose vietovėse, vitaminų galime pasisemti būtent per maistą.

Olga Dzindzeleta.

„Šiais laikais dauguma iš tolimų kraštų atkeliavusių vaisių tiek parduotuvėse, tiek ant mūsų stalų jau nebeatrodo ypač egzotiškai.

Tikriausiai daugelio racione šių vaisių kiekis yra panašus kaip ir vietinių. Ir tai – natūralu, juk mūsiškė vasara – ne tokia ilga, kaip norėtųsi, o iš šiltų kraštų atgabentų vaisių dėka net ir šaltuoju metų laiku turime galimybę patenkinti organizmui būtinų vitaminų bei mikroelementų poreikį, taip pat – gauti emocinį pasitenkinimą“, – kalbėjo O. Dzindzeleta.

Pasak mitybos specialistės, atšalus orams mitybos racioną reikėtų papildyti džiovintais vaisiais. „Norėčiau atkreipti dėmesį, kad džiovintuose vaisiuose biologiškai aktyvių medžiagų koncentracija yra net didesnė nei šviežiuose. Žiemą labai sunku rasti tikrai šviežių ir prinokusių vaisių, kurie turėtų daug naudingųjų medžiagų. Todėl vėlyvas ruduo ir žiema – geriausias laikas egzotiniams bei džiovintiems vaisiams“, – neabejojo veganiško restorano šeimininkė.

Taip pat skaitykite: 10 superproduktų, kurie pagerins atmintį ir nuotaiką

Sveikos mitybos entuziastė atkreipė dėmesį, jog šaltuoju metu riešutai bei sėklos ypač naudingos dėl juose esančių lengvai įsisavinimų baltymų, naudingų riebalų, vitaminų ir mineralų. Be to, tiek riešutai, tiek sėklos turi nepakeičiamų aminorūgščių, reikalingų imuninei sistemai stiprinti bei smegenų veiklai skatinti.

„Rekomenduoju kasdienį racioną papildyti rytiniu kokteiliu iš sezoninių, egzotinių arba džiovintų vaisių, kartu įdedant daigintų arba maltų sėklų“, – patarimu, kaip įtraukti į racioną egzotiką, pasidalijo O. Dzindzeleta.

Tuo tarpu įmonės „Arimex“ marketingo vadovės Jurgos Sakalauskaitės teigimu, žinant apie egzotinių uogų bei riešutų naudą ir atsižvelgiant į jų savybes bei augantį populiarumą, Lietuvos rinkai stengiamasi pateikti naujovių iš įvairių pasaulio kampelių: „Pastaraisiais metais labai išaugo goji uogų pardavimai: anksčiau kur kas daugiau jų buvo parduodama Skandinavijoje, o šiandien Baltijos šalių skaičiai praktiškai nenusileidžia skandinaviškiems“.

Supermaistas: vaisių, riešutų ir uogų TOP 5

Pateikiame sąrašą egzotinių uogų, vaisių bei riešutų, kurie pasižymi dideliu sveikatai naudingų medžiagų ir vitaminų kiekiu.

1. Akai (kopūstpalmių) uogos

Olga Dzindzeleta.
{recipe|851}

5. Ličiai

Ličių gimtinė – Azija. Iš pirmo žvilgsnio jie panašūs į braškes, apgaubtas šiurkščia ir kieta krokodilo oda, tad Pietuose jie net vadinami „aligatorių braškėmis“. Gardus ličio minkštimas gaubia didelę nevalgomą sėklą, o saldus skonis primena braškes, arbūzus ar vynuoges.

„Ličiuose gausu vitamino C. Šie vaisiai laikomi vienais vertingiausių vaisių ir daržovių salotų komponentų – juos labai tinka valgyti su kitais pietų kraštų vaisiais: ananasais, kiviais, bananais, apelsinais“, – siūlo mitybos specialistė.