Kristinos Binkienės patiekalai prilygsta meno kūriniams: stebina feisbuke, tačiau nesiekia išgarsėti

Kristinos Binkienės patiekalai / Asmeninio albumo nuotr.
Kristinos Binkienės patiekalai / Asmeninio albumo nuotr.
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: Žmonės
2021-01-31 09:03
AA

Jos pavardę įsiminė visi, kas priklauso populiariai feisbuko grupei „Karantino kuchnia“. Vienais už kitą įdomiau sukomponuotais valgiais ten bemaž kasdien pribloškianti Kristina Binkienė sako, kad tuo, ką pagamina, dalijasi ne dėl garbės, o norėdama kitus įkvėpti.

Socialiniai tinklai – keistas dalykas. Ten dažniau šmėžuojantys žmonės tampa tarsi geri pažįstami, su kuriais sau kai kas leidžia bendrauti itin familiariai. Tai kartais jaučia ir praėjusios vasaros pabaigoje prie daugiau kaip šešiasdešimt tūkstančių narių turinčios feisbuko grupės „Karantino kuchnia“ prisijungusi Kristina. Kaune gyvenanti moteris iš niekuomet nematytų tos grupės narių sulaukia ne tik pagyrų, pajuokavimų, bet ir tiesmukų, grubokų komentarų.

„Nereaguoju, kai mano patiekalai vadinami šedevrais, bet nemandagūs žodžiai kartais užgauna, būna, kad juos parašiusiems ir atkertu, – užsimena, kad yra gana jautrus žmogus. – Man patinka gražūs dalykai, šilti santykiai – tikrai ne norėdama pasireklamuoti  rodau, ką gaminu. Viliuosi, kad galbūt mano idėjos ką nors sudomins ir įkvėps.“

Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.
Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.

Dažnai patiekalų nuotraukos, kurias ji palydi ir šmaikščiu sakiniu, sulaukia komentaro „užaugusi noriu būti Binkienė“. Kaune gyvenanti Kristina pasakoja, kad ruošti maistą jai visuomet buvo didžiulis džiaugsmas.

Tie, kas pamatę jos šedevrą juokaudami prašo, kad Binkienė įsivaikintų, nenumano, kad ji – keturių sūnų mama. Vyriausiasis – jau suaugęs, turi antrąją pusę ir gyvena atskirai, o namuose dar siaučia antrokas, šeštokas ir aštuntokas. „Juos augindama labai stengiausi, sąžiningai gaminau naminį maistą“, – prisimena.

Kristina Binkienė / Asmeninio albumo nuotr.

Apsupta vaikų Kristina ir darbe: yra mokytojos padėjėja. Jos vyras – ūkininkas. Tad šiltuoju metų laiku visas laisvas laikas bėga Anykščių rajone. „Man patinka eiti laukais, pievomis, sukišti rankas į žemę. Sodyboje auginu ir gėles, ir daržoves, – atskleidžia. – Norisi, kad gyventume ir valgytume sveikiau, spalvingiau.“

Ji gali pagaminti, matyt, beveik viską, bet retai ieško receptų – šeimininkauja pasikliaudama produktų derinimo žiniomis, savo gaminimo įgūdžiais ir – nuojauta. Na, o dekoravimas juos pakelia į kitą lygį.

Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.

Kristina pastebi, kad įdomiau sudėlioti ar papuošti patiekalą nebūtinai ilgai trunka. Vaikų manų košė lėkštėse tikrai nespėja ataušti, kol ant vienos viršaus ji išdėlioja uogų labirintą, ant kitos uogiene nupiešia aguoną, o trečioje lėkštėje – saldžią medetką.

Prisipažįsta, kad tokia kūryba – jos asmeninis džiaugsmas. Šeimos vyrai tai jei ir pastebi, tai nebūtinai aikčioja ir giria. Jiems tai – kasdienybė. Tačiau vyriausias sūnus moka gaminti. Kristina stebi, kaip ir mažesnieji jau ne bet kaip dėlioja sau sumuštinį,  stengiasi išmokti gaminti vis daugiau patiekalų. „Vadinasi, vaikams įgūdžiai visgi formuojasi. Mane tai džiugina“, – prisipažįsta.

Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.
Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.

Na, o ji valgomas mandalas dėlioja tikrai ne tris kartus per dieną. „Ant mūsų stalo būna ir, tarkim,  paprastai patiektų keptų bulvių su dešra. Beje, tai – vaikų labiausiai laukiamas patiekalas, – išduoda. – Tačiau kai turiu laiko, stengiuosi, kad būtų gražiau.“

Ruošdama šeimai maistą ji stengiasi įtikti visų šeimynykščių skoniams. „Pavydžiu žmonėms, kurie išverda sriubos ir ją dvi dienas valgo. Aš gaminu kasdien, būna, kad skirtingus patiekalus ar bent nevienodus garnyrus – taikau, kuris ką valgo ar mėgsta, – neslepia. – Ruošdama maistą, jį įdomiau dėliodama lėkštėje aš savotiškai pailsiu. Kai namuose trys berniukai, triukšmo, rutinos tikrai netrūksta. Šeimininkaudama dažnai užsidedu ausines ir klausausi muzikos – tai būna mano laikas.“

Kristinos Binkienės patiekalas / Asmeninio albumo nuotr.

Kristina sulaukia daug raginimų rašyti virtualų maisto dienoraštį, net leisti knygą. Tačiau ji neskuba.   „Dabar turiu daugiau laiko, bet žinau, kad nutirps sniegas ir vėl lėksiu, bėgsiu, derinsiu savo pagrindinį darbą su ūkio reikalais, – pasakoja. – Tačiau jaučiu, kad maisto ruošimas ir dekoravimas man tapo kažkuo daugiau – jau pamačiusi gražų augalą ar vaizdą pagaunu save galvojančią, kaip tai galėtų atsispindėti lėkštėje.“

Su portalo Žmonės.lt skaitytojais Kristina dalijasi namiškiams itin patinkančių maltinukų receptu. „Žinau, kad galėčiau juos kepti kas antrą dieną – mano šeimos vyrams jų vis tiek nebūtų gana“, – juokiasi.

Maltiniai su bulvių koše

Reikės:

  • 1 galvutės svogūno
  • ghee sviesto kepti
  • 100g batono
  • 800g maltos sprandinės
  • šviežiai maltų pipirų, druskos
  • prieskonių mišinio maltai mėsai
  • 2 vidutinių arba 1 labai didelio kiaušinio

 Troškinti su maltiniais:

  • 1 svogūno
  • 1 saliero lapkočio
  • gabalėlio poro
  • 1 paprikos
Kristinos Binkienės namiškiams itin patinkantys maltinukai / Asmeninio albumo nuotr.

Svogūną Kristina smulkiai supjausto ir kepa ghee svieste, kol jie įgauna auksinį atspalvį. Batoną trumpam pamerkia į vandenį, gerai nusunkia, sumaigo.

„Maltą mėsą pamušu delnais – su meile, bet nuo dūšios“, – juokiasi. Tuomet į ją deda batoną, kepintą svogūną, prieskonius. Išmaišo.

Kiaušinius gerai išplaka ir įmaišo į faršą. Drėgnais delnais formuoja maltinukus. Kepa su trupučiu ghee sviesto, uždengusi keptuvę dangčiu. Apvertusi maltinius, ant jų viršaus deda šiaudeliais pjaustytų  daržovių: svogūno, saliero lapkočio, poro, paprikos.

Vėl uždengia dangčiu ir kepa apie 15 minučių. „Nuo daržovių ir mėsos paprastai susidaro skysčio, kuriame kotletai troškinasi. Jei skysčio nepakanka, galima įpilti šlakelį sultinio ar vandens“, – pataria. 

Kol maltiniai kepė, puode baigė virti bulvės. Galima ruošti košę. Kristina bulves nusunkia, užpila karštu pieno, įdeda sviesto, druskos ir gerai sutrina. Tuomet į bulvių košę įmaišo slaptą ingredientą –  žalią kiaušinio trynį, kuris jai suteikia švelnumo ir purumo.

Valgyti siūlo su mėgstamu garnyru: orkaitėje keptais burokėliais, pagardintais balzamiku, alyvuogių aliejumi, medumi, garstyčiomis ir čiobreliais arba šviežiomis salotomis su svogūnų laiškais, agurkais, saulėgrąžų, ridikėlių daigais.

Kristinos Binkienės patiekalai – lyg virtuvės meno kūriniai (35 nuotr.)
+29