Kristijono Vildžiūno filmo „Dainos lapei“ premjera – kino festivalyje „Juodosios naktys“

Kristijonas Vildžiūnas / Asmeninio albumo, Teodoro Biliūno nuotr.
Kristijonas Vildžiūnas / Asmeninio albumo, Teodoro Biliūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-09-17 13:15
AA

Šiais metais 25-ąjį jubiliejų minintis tarptautinis Talino kino festivalis „Juodosios naktys“ vakar paskelbė savo konkursinę programą. Joje numatyta pasaulinė Lietuvos režisieriaus Kristijono Vildžiūno vaidybinio filmo „Dainos lapei“ premjera. Vis labiau populiarėjantis, lapkričio 12–28 dienomis vyksiantis festivalis yra didžiausias ir vienintelis A klasės kino festivalis Šiaurės Europos regione.

Pagrindinėje konkursinėje programoje penktasis K.Vildžiūno sukurtas vaidybinis filmas „Dainos lapei“ varžysis su dvidešimčia filmų iš viso pasaulio. Festivalio meno vadovė Tiina Lokk pažymėjo, kad šiais metais buvo nepaprastas malonumas, o ir tikras iššūkis surinkti konkursinės programos filmus, – Europos festivaliuose būta daug stiprių filmų, tačiau gero kino įvairiems poreikiams sukurta daugiau nei užtektinai.

Filmo „Dainos lapei“ prodiuserė Uljana Kim sako, kad pasaulinė premjera tarptautiniame Talino „Juodųjų naktų“ festivalyje nėra atsitiktinė.

Uljana Kim / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Tai – Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendros gamybos filmas. Baltijos šalių bendros gamybos kino platforma buvo inicijuota 2014-aisiais, kai visi drauge dirbome prie ankstesnio režisieriaus vaidybinio filmo – „Senekos diena“. Talino festivalis daug nuveikė propaguodamas Baltijos šalių bendros gamybos platformą, suteikdamas galimybes Estijos, Latvijos, Lietuvos prodiuseriams bei kūrėjams susitikti ir bendradarbiauti“, – teigia kino prodiuserė U.Kim.

Lietuvos režisieriui K.Vildžiūnui filmą kurti padėjo geriausi trijų Baltijos šalių profesionalai: tarptautinį IMAGO geriausio debiutuojančio operatoriaus apdovanojimą pelnęs latvių operatorius Jurgis Kminas, filmui siurrealistines dekoracijas kūręs garsus Latvijos animatorius ir dailininkas Jurgis Krasonas, estų animacijos ir vizualiųjų efektų meistrai Jaagupas Metsalu ir Albertas Kerstina, sukūrę įspūdingą monstriško vabzdžio personažą.

Kristijono Vildžiūno filmo „Senekos diena“ filmavimas / Modesto Ežerskio nuotr.

Lietuvės kostiumų dailininkė Agnė Rimkutė bei grimo dailininkė Eglė Mikalauskaitė-Gricienė filmui sukūrė fantastinius pelkių demonų įvaizdžius. Gamtos garsų kupiną filmo garso takelį įrašė Saulius Urbanavičius, o žymus dokumentininkas ir operatorius Mindaugas Survila nufilmavo laukinių gyvūnų kadrus.

Filmas pasakoja roko dainininko Dainiaus istoriją. Trokšdamas sapnuose matytis su mirusia mylimąja, Dainius mokosi sapnaregystės meno. Jam padeda vietinių degtindarių išnaudojamas berniukas, kurį priglaudžia savo pelkių supamoje sodyboje. Orfėjo ir Euridikės mito motyvais paremta siurrealistinė sakmė audžiama Dainiaus sapnuose, susipynusiuose su posovietiniame letarge skendinčia provincijos kaimo realybe. Filmas suvienija dramos, maginės fantastikos, miuziklo žanrų elementus, skamba naujos grupės „Šiaurės Kryptis“ – Kristijono Vildžiūno ir Zigmano Butaučio dueto – dainos.

Kristijono Vildžiūno filmo „Senekos diena“ filmavimas / Modesto Ežerskio nuotr.

Neatsitiktinai ir pagrindinio vaidmens – roko muzikanto Dainiaus – atlikėju pasirinktas aktorius, grupės „McLoud“ vokalistas Lukas Malinauskas. Mirusią jo mylimąją Justiną vaidina garsi Latvijos aktorė Agnese Cirule. Dainiaus sapnavimo asistento, degtindarių išnaudojamo berniuko vaidmeniui pasirinktas sudėtingo likimo ukmergiškis Rokas Rinkevičius. Jo bosą, smulkų nusikaltėlį pravarde „Biesas“, vaidina aktorius Saulius Bareikis. Filme žiūrovai pamatys ir grupės „Kamanių šilelis“ duetą – Kamilę Gudmonatę ir Mantą Zemlecką.

„Nuo senovės miegas buvo lyginamas su mirtimi, o pomirtinis pasaulis – su sapnu. Kai mintyse žodžius „pomirtinis pasaulis“ pakeičiau į „sapnų pasaulis“, į Hadą atgauti savo mirusios žmonos nusileidusio Orfėjo mitas atvėrė naują, intriguojančią potekstę“, – sako filmo režisierius K.Vildžiūnas.

Kristijonas Vildžiūnas ir Uljana Kim / Teodoro Biliūno nuotr.

Jis neabejoja, kad Lietuvos folkloro vaizdiniai, mėgstamas dailininkas Pieteris Bruigelis, nufilmuoti laukiniai gyvūnai ir 3D animacija padėjo išgauti reikiamą atmosferą, kuri įtrauks žiūrovą į daugiasluoksnę kino sakmę ir pagrindinio personažo kelionę sapnų pasaulyje ieškant mirusios mylimosios.

Per savo kūrybos kelią kine K.Vildžiūnas sukūrė penkis pilnametražius filmus. Jo debiutinio pilnametražio filmo „Nuomos sutartis“ pasaulinė premjera įvyko tarptautinio Venecijos kino festivalio oficialioje programoje „Prieš srovę“. Filmas „Aš esi tu“ buvo parodytas Kanų kino festivalio konkursinėje programoje „Ypatingas žvilgsnis“, o istorinė drama „Kai apkabinsiu tave“ pelnė aštuonis „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus. Režisieriaus filmas „Senekos diena“ atstovavo Lietuvą „Oskarų“ apdovanojimuose, už šį filmą jis pelnė „Baltijos asamblėjos“ apdovanojimą.