Kontraceptinės tabletės vyrams: ar tai įmanoma?

Jis ir Ji / Fotolia nuotr.
Jis ir Ji / Fotolia nuotr.
Šaltinis: vlmedicina.lt
2016-03-21 19:00
AA

Tyrėjai tiki, kad po daugelio bandymų jie yra vienu žingsneliu arčiau pirmųjų kontraceptikų, skirtų vyrams, sukūrimo, rašo medicalnewstoday.com.

Komandos vadovas mokslų daktaras Gunda I.Georgas iš Minesotos universiteto farmacijos kolegijos (The University of Minnesota College of Pharmacy) ir kolegos neseniai paskelbė savo atradimus 251-ajame kasmetiniame susitikime ir Amerikos chemikų draugijos parodoje San Diege.

Jau daugelį metų siekiama sukurti kontraceptines tabletes vyrams. Kai kurie tyrimai įrodė, kad jų pagrindu galėtų būti vyriškas hormonas testosteronas – tam tikros jo dozės galėtų sukelti nevaisingumą.

„Bet ir vartojant atitinkamas dozes, tai nesuveikia daugiau nei 20 proc. vyrų, taip pat gali sukelti šalutinius reiškinius – svorio augimą ir „gerojo“ cholesterolio (DTL) sumažėjimą“, – atkreipia dėmesį vienas iš tyrimo bendraautorių J.Kyzeris.

Ieškota kitų galimų tokių kontraceptikų sudėtinių dalių, tačiau tyrėjai teigia, kad prieš vaistui patenkant į rinką, reikia įveikti daug kliūčių: tabletė turėtų būti tirpi, kad ją būtų galima išgerti, taip pat ji turėtų greitai veikti ir neturėti įtakos potencijai. Žinoma, labai svarbu, kad vyrai galėtų ilgą laiką (netgi dešimtmečius) saugiai vartoti tabletes ir poveikis vaisingumui būtų grįžtamas – nepakenktų spermos kokybei ir embriono vystymuisi, jei ateityje pora nuspręstų susilaukti vaikų.

Kai kurios farmacinės kompanijos jau atlieka naujųjų kontraceptinių tablečių bandymus, tačiau tyrėjai sako, jog vis dar susiduriama su rimtomis problemomis.

Mokslininkai atskleidžia, kad jau sukurta viena eksperimentinė sudedamoji tablečių dalis, kuri, būdama tirpi, selektyviai veikia ląsteles, susijusias su laikinu vaisingumo užblokavimu. Ji sąveikauja su retinoidinės rūgšties receptoriais α (baltymais, kurie svarbūs vyrų vaisingumui), tačiau, deja, taip pat paveikia ir kitus šių receptorių tipus, todėl gali turėti ir nepageidaujamų poveikių.

Taigi dabar G.I.Georgas su komanda kuria panašios cheminės struktūros medžiagą. Jie pastebėjo, kad dirbtinai sukeliant tam tikrus „trūkius“ minėto baltymo struktūroje, jis galėtų tapti tinkama kontraceptinių tablečių vyrams sudedamąja dalimi.

Taip pat jie išsiaiškino, kad pakeitus peptidinius ryšius padidėtų medžiagos stabilumas ir ji veiktų ilgiau, tačiau tuo pat metu sumažėtų jos selektyvumas receptoriams.

Vis dėlto mokslininkai tvirtina, kad kontraceptinių tablečių vyrams sukūrimas sparčiai progresuoja, ir jie toliau tęs bandymus, mėgindami pasiekti „pusiausvyrą tarp sudedamųjų dalių tirpumo, specifiškumo ir stabilumo“.

„Nors dabar sukurta daug kontraceptinių tablečių moterims, kai kurios jų vartoti negali, todėl būtų tiesiog nuostabu sukurti poroms saugią alternatyvą“, – sako mokslininkai.