Kontraceptinės piliulės: už ir prieš

Kontraceptinės tabletės / „Fotolia“ nuotr.
Kontraceptinės tabletės / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-04 12:00
AA

Kontraceptinių priemonių yra įvairių, tačiau bene daugiausiai diskusijų sukelia moteriškos kontraceptinės tabletės. Vartoti ar ne?

Pliusų, kodėl verta gerti kontraceptines tabletes, gana daug. Vienas pagrindinių – net 99 proc. apsauga nuo neplanuoto nėštumo. Tačiau jos suteikia ir kitos naudos.

Kontraceptinės tabletės gali būti skiriamos norint sureguliuoti mėnesinių ciklą, esant skausmingoms menstruacijoms, po kiaušidžių cistų operacijų.

Sureguliuoja ciklą. Tabletėmis galima ne tik sureguliuoti menstruacijų ciklą, bet ir jį šiek tiek pakoreguoti – užlaikyti mėnesines arba leisti joms prasidėti anksčiau. Tai labai patogu, jei moteris suplanavusi kelionę ar pan. Be to, laiku gerdamos tabletes, visada tiksliai žinosite mėnesinių dieną, jos nesvyruos, kaip įprasta, dieną kitą.

Patogumas. Kontraceptinės piliulės suteikia daug patogumo: visada žinosite, kad esate saugi, žinosite savo ciklą.

Skiriamos gydant tam tikrus negalavimus. Kontraceptinės tabletės gali būti skiriamos ginekologinių ligų atveju: mėnesinių ciklui reguliuoti, esant skausmingoms menstruacijoms (naujos kontraceptinės tabletės gali būti skiriamos net stipriam PMS gydyti, anksčiau jos šią būklę tik švelnindavo), po kiaušidžių cistų operacijų, endometriozei gydyti. Šios tabletės skiriamos ir tada, kai skundžiamasi spuogais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaistai nuo skausmo. Kokius rinktis?

Priaugama svorio? Iki šiol dar egzistuoja nuomonė, kad kontraceptinės tabletės skatina augti svorį. Jos gali sulaikyti skysčius organizme, todėl gali atrodyti, kad didėja svoris. Tačiau ilgainiui ir jis normalizuojasi. Naujos kartos kontraceptinės tabletės šio pašalinio poveikio neturi ir svoris neturėtų didėti. Visgi šie procesai priklauso nuo kiekvienos moters organizmo.

Vaistų vartojimas / Fotolia nuotr.

Prieš

Neaišku, kaip reaguos organizmas. Kiekvienos moters organizmas yra skirtingas, o kontraceptinių tablečių yra labai įvairių.

Kaip ir kiti vaistai, jos gali turėti šalutinį poveikį. Tad prieš vartojant nėra aišku, kokia bus organizmo reakcija: gali darytis silpna, pykinti, skaudėti galvą, kamuoti irzlumas nuovargis, nuotaikų svyravimas. Visas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti, surašytas informaciniame lapelyje, kurį reikėtų perskaityti prieš vartojant kontraceptines tabletes, net jei ginekologas suteikė pakankamai informacijos. Be abejo, jei jaučiate, kad jums netinka išrašytos tabletės, būtinai kreipkitės į savo ginekologą, kuris paskirs kitas kontraceptines tabletes.

Gali sumažėti lytinis potraukis. Nors tai nėra garantuojama šimtu procentų ir kiekvienos moters organizmas reaguoja skirtingai, kai kurios kontraceptinės tabletės, turinčios didesnį estrogenų kiekį, gali silpninti lytinį potraukį. Tačiau poveikį pajaučia ne visos moterys. Jei pavartojusios tabletes ilgesnį laiką, pastebėjote, kad lytinis potraukis susilpnėjo, pasitarkite su savo gydytoju, kuris paskirs jums kitas kontraceptines tabletes.

Nustojus vartoti, gali sutrikti menstruacijų ciklas. Kiekvienos moters organizmas yra unikalus, todėl ir į hormonines tabletes reaguoja skirtingai. Nors teigiama, kad nutraukus kontraceptinių tablečių vartojimą, iš karto galima pastoti, ne visada yra taip. Yra vis daugiau moterų, kurioms hormoninė kontracepcija sutrikdo natūralų ciklą. Kai kurioms ciklas susinormalizuoja greitai, tačiau kitoms sutrikimai gali tęstis kelis mėnesius ar net metus.

Negalima vartoti sergant įvairiomis ligomis. Kontraceptines tabletes gali vartoti tik sveikos moterys. Todėl gydytojas, skirdamas jas, turi atsižvelgti į ligos istoriją. Kontraceptinių tablečių negalima vartoti su kai kuriais vaistais, esant venų trombozėms, sunkiai migrenai, sergant kepenų ligomis, esant arterinės kraujotakos sutrikimams, sergant išemine širdies liga, patyrus insultą, sergant inkstų nepakankamumu, esant kraujo krešėjimo sutrikimams, moterims, kurios daug rūko.

Visgi, jei nusprendėte, kad jums reikia kontraceptinių tablečių, jokiu būdu nesirinkite jų pačios. Pirmas žingsnis, kurį turite padaryti, – keliauti pas savo ginekologę, kuri pasakys, kokius tyrimus reikia atlikti, kad nustatytų, ar kontraceptines tabletes galima paskirti. Kiekvienos moters organizmas unikalus, o kontraceptinių tablečių įvairovė – plati, taigi jas turi parinkti tik kvalifikuotas specialistas. Ir galiausiai – net jei ginekologas ir vaistininkas suteikė pakankamai informacijos, būtinai perskaitykite informacinį medikamentų lapelį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Šlapimo nelaikymas šiandien jau nėra problema