Koncerto Vilniuje belaukiant: 50 Fever Ray atspalvių

Fever Ray / Asmenininio albumo nuotr.
Fever Ray / Asmenininio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-02-28 10:48
AA

Kovo 2 d. Lietuvoje pirmą kartą lankysis Fever Ray – maištininkė ir eksperimentatorė, įsitaisiusi pačiame Švedijos muzikos avangarde. Spalį išleidusi 8 metus brandintą antrąjį albumą, ji sukūrė visiškai naują estetiką. Su žurnalistais ji šnekasi nenoriai, tačiau pasidalino grojaraščiu dainų, kurios įkvėpė jos keistą, ledinę ir smagią muziką.

Kai Karin Dreijer, viena švedų elektronikos dueto „The Knife“ pusė, pirmąkart prisistatė soliniame Fever Ray amplua, jos muzika ir koncertai dažniausiai buvo apibūdinami grėsmingais žodžiais: „ledinis“, „paslaptingas“, „klaustrofobiškas“. Retas kuris būtų pasakęs: „smagu“.

Fever Ray ir jos žaidimai

Taigi antrasis jos albumas „Plunge“ ne tik pats pasirodė netikėtai, be ypatingos reklamos. Dar labiau netikėta buvo tai, kad pagrindinis jo bruožas būtent ir yra smagumas. „Rizikingesnis už viską, ką ji anksčiau yra sukūrusi“ („Pitchfork“), „brėžiantis naujas ribas“ („Consequence of Sound“), „sutrikdys, šokiruos, prajuokins, apšvies ir apžavės“ („The Guardian“), – albumu žavėjosi visi svarbiausi muzikos kritikai.

Albumą papildė vaizdo klipų serija, kuriuose Karin dalyvauja sadomazochistiniuose arbatos vakarėliuose ir grumiasi su įvairiais tabu. Šias daugelį šokiruojančias grumtynes ji tęsia ir scenoje – koncertiniame ture, kurio metu apkeliaus Europą ir Jungtines Valstijas. Ir, žinoma, užsuks į Vilnių.

Fever Ray paviešino ir muzikinį „Spotify“ grojaraštį, kuriame sudėjo penkias dešimtis jos naująjį albumą inspiravusių dainų. Grojaraštis labai įvairus ir kupinas netikėtų pasirinkimų. Melomanams bus įdomu atrasti kurdų ar Libano atlikėjus. Taip pat daug politiškai angažuotos muzikos – pavyzdžiui, Kuveite užaugusią, o dabar Niujorke gyvenančią Fatimą Al Qadiri, kuri muzikoje tyrinėja karo patirtis.

Fever Ray pasirodymo ištrauka

Akivaizdu, kad Fever Ray įkvepia stiprios moterys, kaip ir ji pati. Tokios kaip skandalingoji Peaches, socialinę žinutę akcentuojanti M.I.A., kultinė reperė Missy Elliot ar roko ikona Courtney Love. Visos jos – labai skirtingos asmenybės ir atstovauja skirtingų žanrų muzikai. Ir kiekviena tapo stipriu postūmiu kitoms moterims žengti į muzikos sceną. Lygiai tą patį galima pasakyti ir apie pačią Fever Ray, dėl kurios kadaise Skandinavijoje masiškai pradėjo burtis merginų elektroninės muzikos grupės.

Kita vertus, grojaraštyje smagu išvysti ir tokių „guilty pleasures“ („gėdingų malonumų“) kaip „The Chainsmokers“ ar „Mötley Crüe“. Arba tokią lietuvių mylimą atlikėją kaip kanadietę Michelle Gurevich, žinomą Chinawoman pseudonimu.

Šis grojaraštis – dar viena galimybė geriau pažinti paslaptingąją Fever Ray. Nors savo kūryboje ji šokiruojančiai atvira, Karin kruopščiai saugo asmeninio gyvenimo privatumą. Ir būdama „The Knife“ nare, ir būdama Fever Ray scenoje ji dėvėdavo įvairias kaukes, vengdavo bet kokių televizinių apdovanojimų ceremonijų. Dabar vietoj kaukių Fever Ray sukūrė seriją personažų. Jie įkūnija įvairias jos tapatybės puses ir naujus atradimus.

Fever Ray įkvėpimai ir grojaraštis

Šis albumas, kaip ir debiutinis, vėl sukurtas iš tankių, aksominių muzikos sluoksnių ir skaidraus, aštraus vokalo. Bet yra vienas esminis pokytis: ji dainuoja apie seksą. Ir daug. „Man atrodo gana keista, jei menininkas visą gyvenimą kuria tą patį“, – šiemet sakė Karin leidiniui „The New York Times“. Per tuos 8 metus tarp pirmojo ir antrojo albumų jos gyvenime įvyko reikšmingų pokyčių, vienas iš jų – skyrybos su vyru. Bet „Plunge“ nėra albumas apie išsiskyrimą. Jame dainuojama apie tai, ką reiškia būti savarankiška ir laisva.

Fever Ray – tai naujų seksualinių teritorijų atradimas ir šventė būti savimi. Nuolatiniai Karin namai yra Stokholme, kur jos dvi paauglės dukros eina į mokyklą. Bet daug laiko ji praleidžia ir Berlyne, kuris labai tinka įvairioms queer patirtims.

Pirmajame albumo klipe „To the Moon and Back“ Fever Ray mėgaujasi įvairiais nešvankiais žaidimėliais. Ji vaidina plikagalvę būtybę, kuri pabudusi po užšaldymo patenka į fantastinę fetišistinę moterų bendruomenę, kurios pasinaudoja ja kaip stalu ir net nusišlapina jai ant veido. Ir visa tai suteikia jai malonumo.

Fever Ray – Concrete Walls

„Norėjau, kad viskas būtų smagu ir draugiška. Siekiau, kad seksualumas neatrodytų tamsus ar sudėtingas, – sako K. Dreijer. – Moteris, atvirai dainuojanti apie seksualinius geismus, vis dar atrodo šis tas radikalaus. Dėl to man labai liūdna.“ Ji taip pat prideda, kad sąmoningai siekė nepataikauti tradiciniam heteroseksualiam vyrui.

K. Dreijer sako visada, kai tik įmanoma, dirbusi su moterimis arba su queer žmonėmis. Britų techno muzikos prodiuserė Paula Temple džiaugėsi, kad albumo įrašų procesas buvo „nehierarchiškas“: „Nesijautė, kad dirbi su superžvaigžde. Ji turi savitą viziją, bet kartu niekada nebijo eksperimentuoti“, – sako Paula.

Nebijokime ir mes. Fever Ray – tai muzika tiems, kuriems nebaisios sustabarėjusios normos ir ledinė žiema. Jos koncerte tikrai nesušalsime. Iš pradžių scenoje pasirodys Berlyne kurianti elektronikos atstovė Tami T. O pati Fever Ray su savo merginų grupe atmosferą įkaitins taip, kad įspūdžių užteks visam pavasariui.