Koks jis – šiųmetis gripas? Gydytojo konsultacija

Gripas / 123rf.com nuotr.
Gripas / 123rf.com nuotr.
2017-01-19 09:22
AA

Apie nuolat didėjantį sergamumą gripu pranešama nuo gruodžio vidurio. Ar infekcija jau pasiekė piką? Kuo ypatingas šiųmetis gripas ir ką būtinai apie jį reikėtų žinoti visiems?

Konsultuoja Santariškių klinikų šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

– Sergamumas gripu jau įsibėgėjo. Kuo ypatinga infekcija šiais metais?

– Turbūt ankstyva pradžia. Plitimas sutapo su didžiosiomis metų šventėmis, kai visi glaudžiai bendravo, lankė vieni kitus ir tokiu būdu labai paspartino infekcijos sklidimą.

O kliniškai liga ir šiemet tokia pati: aukšta, sunkiai numušama temperatūra, raumenų, galvos, gerklės skausmas, sausas kosulys, labai staigi pradžia.

– Nuo ko labiausiai priklauso sergamumo gripu dažnumas?

– Sergamumas priklauso nuo daugelio dalykų: viruso agresyvumo (pandemijos metu), glaudaus bendravimo (didmiesčiai, kolektyvai), žmonių atsparumo (sveikatingumas ir grūdinimasis) bei specifinės profilaktikos – skiepijimosi nuo gripo, kas Lietuvoje, deja, vis dar nepopuliaru.

Prisideda ir administraciniai dalykai: kol visiems peršalusiems ir sergantiems dėl neatvykimo į darbą ar mokslus pateisinimo iš gydytojų reikės asmeniškai apsilankant, tol sukėlėjo plitimas ir sergamumo didėjimas bus nesustabdomas.

– Kokias apsaugos nuo gripo priemones išskirtumėte kaip veiksmingiausias ir tinkamas infekcijai jau siaučiant?

– Kol žmogus nesusirgo – skiepus. Siūlau skiepytis, net jei sergamumas jau įsibėgėjo. Vieninteliu atveju pavėluota – jei žmogus jau serga, visais kitais atvejais siūlau skiepytis.

Kitos priemonės – plauti rankas, vėdinti patalpas, vengti didelių susibūrimų.

– Ką pirmiausia patartumėte daryti, jei žmogus įtaria, jog susirgo gripu?

– Kreiptis į gydytojus. Iš pradžių gal užteks paskambinti ir pasitarti. Jei tai gripas, būtų gerai gydymą pradėti kuo anksčiau.

– Kokias dažniausias klaidas daro gripo ligoniai?

– Dažniausiai numušę temperatūrą milžiniškomis vaistų dozėmis eina į darbą, nevykdo gydytojų nurodymų, gydosi homeopatiniais preparatais, nes vaistai „kenkia“, arba pradeda savavališkai gerti antibiotikus, kurie neturi jokios įtakos virusinei infekcijai.

– Kokios gripo komplikacijos grėsmingiausios ir kas labiausiai padėtų jų išvengti?

– Tai labai gąsdinančios būklės, iš kurių baisiausia – mirtis, taip pat širdies arba inkstų pažeidimas, kai vienintelis gydymas – transplantacija, insultas, infarktas, nėščiųjų persileidimai. O padėtų jų išvengti skiepijamasis. Skiepai tam ir skirti – jei ne išvengti ligos, tai maksimaliai sumažinti komplikacijas.

Susirgote – laikykitės gydytojo paskirto režimo. Dažniau pasitaiko komplikacijų tiems, kurie ir toliau alina sergantį organizmą darbais, nesilaiko gydytojų nurodymų.

Plačiau apie tai, kuo ypatingas šiųmetis gripas ir ką būtinai apie jį reikėtų žinoti visiems, skaitykite 3-iajame „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (3 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.