Kokius tyrimus reikia atlikti moterims pagal jų amžių

Gydytojo konsultacija / Vida Press nuotr.
Gydytojo konsultacija / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-28 09:30
AA

Jei jaučiatės gerai, tai dar nereiškia, kad esate visiškai sveika. Aišku, jaunai moteriai užtektų kartą ar du per metus pasirodyti savo šeimos gydytojui ir ginekologui, tačiau svarbu nepamiršti ir pasidaryti tyrimų. Deja, ne apie visus esame informuotos.

Gimdos kaklelio tepinėlis

Moterims, sulaukusioms 20 metų, kartą per metus reikia išsitirti krūtis.

Gimdo kaklelio tepinėlio tyrimą būtina atlikti visoms vyresnėms nei 21 metų amžiaus ir lytinį gyvenimą gyvenančioms moterims ir merginoms. Nors kartą per metus reikia paimti tepinėlį iš gimdos kaklelio. Tepinėlyje įmanoma pastebėti ankstyvas gimdos kaklelio vėžio ir priešvėžinių būklių ląsteles. Gimdos kaklelio vėžys, pastebėtas ankstyvose stadijose, yra išgydoma liga. Taip pat galima nustatyti, ar moteris neserga kitomis ligomis (gonorėja, chlamidioze ir kt.). Gimdos kaklelio tyrimą privalo daryti nemokamai.

Krūtų tyrimas

Moterims, sulaukusioms 20 metų, kartą per metus reikia išsitirti krūtis. Nors jaunesnėms kaip 40 metų moterims paprastai nereikia rentgenologinio krūtų tyrimo, būtina gydytojo apžiūra. O mamogramą turi atlikti kiekviena 50 metų sulaukusi moteris. Įprastą klinikinį krūtų tyrimą atlikti ir paskirti mamografiją gali šeimos gydytojas. Gydytojas, apčiuopdamas krūtis, ieško įtartinų sustorėjimų ar mazgų, nustato jų kilmę. Tačiau ir pačios moterys turėtų rūpintis savo sveikata bei kartą per mėnesį apsičiupinėti savo krūtis.

Jeigu šeimoje yra atvejų, kai krūties vėžys nustatytas naujo amžiaus, gydytojas gali patarti atlikti mamografiją. Maždaug 70 proc. krūties vėžiu sergančių moterų nėra nustatomi aiškūs ir konkretūs rizikos veiksniai. Dėl šios priežasties krūtų tyrimas būtina ir labai svarbus kiekvienai moteriai. Kuo anksčiau nustatomas vėžys, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus išgydytas.

45–50 metų moterys pas ginekologą turėtų tikrintis bent kartą per metus.

Gydytojas / Fotolia nuotr.

Kaulų tankio tyrimas

Dėl kaulų išretėjimo reikėtų pasitikrinti visoms klimakterinio amžiaus moterims. Šis tyrimas gali būti svarbus ir visai jaunoms merginoms, kurios serga bulimija ar anoreksija, sportuojančioms, kurioms dingsta mėnesinės, moterims, kurioms dėl gimdos pašalinimo prasidėjo ankstyvas klimakterinis periodas, gydytoms nuo susilpnėjusios skydliaukės funkcijos, vartojančioms hormoninius vaistus nuo astmos. Kuo anksčiau nustatysite, kad jūsų kaulai išretėję, tuo lengviau bus gydyti. Negydyta osteoporozė sukelia savaiminius slankstelių lūžius, labai lengvai gali lūžti kiti kaulai, ypač šlaunies, blauzdos ar dilbio.

Kraujo tyrimai

Žinoti cholesterolio kiekį kraujyje turėtų kiekviena savimi besirūpinantis moteris.

Todėl kraujo tyrimus, kurie nustato cholesterolio kiekį kraujyje, jeigu nenorite vieną dieną sužinoti, kad stovite ant aterosklerozės ar infarkto slenksčio, reikėtų atlikti vieną kartą per 5-erius metus. Tas pat pasakytina ir apie cukraus kiekio rodiklius kraujyje. Sulaukus 40-ies šiuos tyrimus reiktų atlikti kasmet.

Kiti tyrimai

Svarbu ne tik ginekologiniai tyrimai, bet ir bendra sveikatos priežiūra. Tos moterys, kurios neturi 40-ies, turėtų apsilankyti ne tik pas ginekologą, bet ir pas okulistą, odontologą, pasitikrinti kraujospūdį, dėl diabeto, cholesterolio kiekį kraujyje, dėl odos vėžio. Detalesnės informacijos teiraukitės savo šeimos gydytojo, kuris suteiks jums reikiamą informaciją ir išrašys siuntimus pas reikiamus specialistus.